Kameralna adaptacja powieści Agaty Romaniuk „Proste równoległe”, rozmowa z Andą Rottenberg, najważniejszą polską krytyczką sztuki o jej fundamentalnych lekturach oraz dwie ważne dyskusje: o Ameryce w tekstach Toni Morrison i pisarkach tworzących w patriarchalnych kulturach. Kwiecień w Big Book Cafe to solidna dawka rozmów i premier.
MAŁY TEATR | WIELKA SZTUKA
Zapraszamy na pierwszy w tym roku MAŁY TEATR, czyli kameralne adaptacje głośnych współczesnych dzieł literackich. Cykl otwieramy inscenizacją powieści Agaty Romaniuk „Proste równoległe”: konfrontacji dwóch skrzypaczek – wielkiej mistrzyni i jej uczennicy, opowieści o zderzeniu pasji z osobistymi pragnieniami, a wszystko to w atmosferze ograniczeń i napięć czasów PRL. Teksty zinterpretują znakomite aktorki: Sławomira Łozińska (aktorka Teatru Narodowego) i Anna Gorajska. Za adaptację i reżyserię odpowiada Tomasz Cyz, który na scenach Big Book Cafe reżyserował już teksty Marcina Wichy, Agnety Pleijel czy Swietłany Aleksijewicz. O oprawę muzyczną zadba skrzypaczka Maria Sławek. Spektakl nie będzie transmitowany. Zapraszamy na Dąbrowskiego 81 wyłącznie osobiście. Poniedziałek, 24 kwietnia, o godz. 19.00!
LITERACKI ŚWIAT ANDY ROTTENBERG
W naszym autorskim cyklu KSIĄŻKI MOJEGO ŻYCIA rozmawiamy z wybitnymi autorytetami, artystami i profesjonalistami różnych dziedzin o najważniejszych lekturach w ich życiu. Tym razem Paulina Wilk pyta najważniejszą polską krytyczkę sztuki - Andę Rottenberg o to, jakie tytuły wpłynęły na jej pracę twórczą i życie. Jacy pisarze nauczyli ją rozpoznawać piękno, jakim językiem mówi sztuka oraz jakie projekty z pogranicza literatury i twórczości uważa za najbardziej fascynujące? Zapraszamy w czwartek, 20 kwietnia o godz. 19:00 na Dąbrowskiego 81 i do oglądania transmisji na Facebooku.
PISARKI NIEWYGODNE | GORĄCE TYTUŁY
Toni Morrison była nazywana „literackim sumieniem Ameryki”, teraz w Polsce możemy czytać jej najważniejsze eseje i przemówienia w wydanej właśnie książce „Samoszacunek” (Wydawnictwo Poznańskie, tłum. Kaja Gucio). Z tej okazji spotykamy się, aby podczas dyskusji JAŚNIEJ NIE BĘDZIE. AMERYKA TONI MORRISON, którą organizujemy w cyklu GORĄCY TYTUŁ zastanowić się nad wpływem twórczości amerykańskiej noblistki na postrzeganie problemów rasowych. Razem z pisarką Karoliną Sulej, tłumaczką Kają Gucio oraz krytykiem literackim Juliuszem Kurkiewiczem rozmawiamy o społeczeństwie USA widzianym oczami Morrison i o najważniejszych wątkach jej tekstów: wykluczeniu, wyobraźni literackiej oraz sile języka. Zapraszamy w środę, 5 kwietnia o godz. 19.00 na Dąbrowskie 81 i do oglądania transmisji na Facebooku.
W serii debat GORĄCY TYTUŁ w kwietniu dyskutujemy także o niebezpieczeństwie bycia prorokinią we własnym kraju. PISARKA W SZPONACH ŻYCIA to spotkanie o pisarkach niepokornych, jak.: Dubravka Ugrešić, Swietłana Aleksjewicz, Vedrana Rudan i Elif Shafak. O europejskiej literaturze południowo-wschodniej, o powodach i współczesności zderzeń pisarek z męskim systemem władzy i patriarchalną kulturą porozmawiają: Karolina Felberg, Aleksander Kaczorowski i Marta Szpala. Zapraszamy w środę, 19 kwietnia o godz. 19.00 na Dąbrowskiego 81 i do oglądania transmisji na Facebooku.
W kwietniu w Big Book Cafe także ważne literackie premiery, seria spotkań z autorami kryminałów i Wielki Targ Społeczny. Pełny repertuar: https://bigbookcafe.pl/repertuar/
Będzie nam miło, jeśli zechcą Państwo podzielić się tą informacją ze swoimi odbiorcami.
Więcej o nas: