EN
24.08.2022, 19:46 Wersja do druku

Warszawa. Agencja Dramatu i Teatru ADiT poleca „Dziewiąty dzień księżycowy”

„Dziewiąty dzień księżycowy” / fot. Piotr Dłubak / mat. teatru

Na koniec wakacji proponujemy podróż w wielorakim sensie; geograficznie to podróż Iryny z Izmailu do Kijowa z niezwykłą misją, po spełnieniu której życie bohaterów dramatu „Dziewiąty dzień księżycowy” ulegnie niezwykłej przemianie.

Michał Zdunik, reżyser prapremiery spektaklu w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie, tak opowiada o swojej podróży w głąb tekstu: „ Dramat Hromowej w tłumaczeniu Anny Korzeniowskiej – Bihun jest dosyć mocno osadzony w realizmie magicznym. Na pierwszy rzut oka jest obrazkiem rodzajowym z życia współczesnej, ukraińskiej rodziny. Natomiast wszystko, co najważniejsze, dzieje się wtedy, kiedy w ten emocjonalny tygiel wkrada się metafizyka. Dzieje się to za sprawą Iriny, która przychodzi z pewną wiadomością i misją zarazem. Chce posklejać wzajemne relacje, zawalczyć o pamięć kogoś, kto był dla niej ważny. Zjawia się u nich niczym Chochoł z „Wesela” Wyspiańskiego. Przychodzi jak ktoś z innego świata i wywraca ich życie do góry nogami – opowiada Zdunik. – Pomysł na postać Iriny zrodził się podczas pobytu we Lwowie. Poszedłem do galerii obrazów i tam była akurat wystawa aniołów. Ten wyjazd był inspiracją do twórczych poszukiwań, dał mi dobrą energię – zdradza.

– Dziewiąty dzień księżycowy to pojęcie z astrologii księżycowo-solarnej. W takim układzie 9. dzień fazy Księżyca jest czasem przemian. To pewnego rodzaju rytuał przejścia. Czas, kiedy człowiek orientuje się, co zrobił źle. Ten dzień sprzyja podejmowaniu decyzji, jest pełen inspiracji, nowej energii – tłumaczy reżyser spektaklu.

OŁEKSANDRA HROMOWA (publikowała także pod nazwiskiem Pohrebinska; ur. 1972, Kijów) – dramatopisarka, scenarzystka i reżyserka. Ukończyła Republikańską Średnią Szkołę Artystyczną im. Tarasa Szewczenki i otrzymała tytuł artysty-grafika. Absolwentka Wydziału Reżyserii Filmowej na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego. Scenarzystka i reżyserka filmów fabularnych. Autorka sztuk teatralnych: Pamjati Hałateji (Pamięci Galatei), Osinni kwity (Jesienne kwiaty), Dewjatyj misiacznyj deń (Dziewiąty dzień księżycowy), Ja znaju piat’ imen chłopczykiw (Znam pięć imion chłopczyków), Fejerwerk (Fajerwerk), opublikowanych w antologiach współczesnej dramaturgii ukraińskiej. Laureatka pierwszej nagrody na festiwalu Współczesnej Dramaturgii Ukraińskiej (1999) za sztukę Jesienne kwiaty. Sztuki Jesienne kwiaty i Dziewiąty dzień księżycowy wystawione zostały w teatrach na Ukrainie i Białorusi.

*****

Elektroniczne wersje sztuk wysyłamy bezpłatnie po zamówieniu na adres: [email protected]

Zapraszamy na nasz fanpage, na którym informujemy o planowanych wydarzeniach.

Dramat został opublikowany w antologii dostępnej w naszej księgarni internetowej.

Źródło:

Materiał nadesłany