EN
22.10.2021, 17:02 Wersja do druku

Warszawa. "9.8.11" Fundacji Sztukmistrze w Instytucie Teatralnym

fot. Maciej Rukasz

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 16 listopada o godz. 19:00 na pokaz spektaklu cyrkowego „9.811” Fundacji Sztukmistrze. To druga listopadowa propozycja w ramach cyklu NOWY CYRK. Bilety (w cenie 25/15 zł) dostępne są na stronie IT oraz za pośrednictwem serwisu GoOut.net.

Po pokazie „Miasta, którego nie było” Kolektywu KEJOS, którym zainaugurowaliśmy cykl NOWY CYRK w Instytucie Teatralnym, zapraszamy na spektakl „9.811” Fundacji Sztukmistrze. Przedstawienie zanurzone jest w atmosferze świata „Kosmosu" Witolda Gombrowicza.

W powieści autor podejmuje filozoficzne problemy, a jego bohater, zgłębiając granice naszej wiedzy i możliwości stwarzania świata, mierzy się z absurdem. W napięciu pomiędzy pragnieniem porządku a chaosem zdarzeń i rzeczy rozgrywa się dramat człowieka pragnącego ujednoznacznienia.

Biorąc pisarza za przewodnika potrafiącego zadawać właściwe pytania i stroniącego od jednoznacznych odpowiedzi, twórcy „9.811” zaczynają - podobnie jak Gombrowicz - od konkretu, od świata empirii. Tym „światem” są dla artystów przedmioty oraz ich relacje czasowe i przestrzenne. Żonglerka staje się punktem wyjścia w odwiecznych poszukiwaniach sensu.

Na pokaz „9.811” Fundacji Sztukmistrze zapraszamy wyjątkowo do sąsiadującej z Instytutem Teatralnym sali im. Wojciecha Krukowskiego w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskim.

__________
Reżyseria, choreografia, koncepcja: Mateusz Kownacki
Konsultacje choreograficzne: Maria Stokłosa
Światła: Marcin Kowalczuk, Mateusz Kownacki, Marcin Rękas
Muzyka: Józef Buchnajzer
Scenografia: Daniel Chlibiuk
Kostiumy: Marta Góźdź
Koordynacja produkcji: Jakub Szwed
Występują: Marcin Borkowski, Mateusz Kownacki, Krzysztof Pacholik, Artur Perskawiec, Ewa Sotowska
Projekt realizowany w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

__________

Cykl NOWY CYRK wpisuje się w podejmowane od dłuższego czasu w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego aktywności wspierające debatę i wzmacniające wiedzę o sztuce cyrkowej. Wychodzimy z założenia, że cyrk współczesny - zwłaszcza polski - pozostaje wciąż „światem do odkrycia”. Badania nad nim nie mają w naszym kraju ugruntowanej pozycji, a jeśli już są podejmowane, to jako uzupełnienie historii kultury popularnej, antropologii widowisk, performatyki, animal studies, studiów miejskich czy filmoznawstwa. Przez wiele lat niezależne zespoły, wywodzące się ze środowiska kuglarzy i artystów ulicznych, szukały dla siebie miejsca na polskiej scenie. Dziś są to profesjonalne kompanie wchodzące na europejski rynek sztuk performatywnych. Nowy cyrk proponuje nowy styl widowiska, który czasem odwołuje się do historycznych skojarzeń, częściej natomiast spogląda w stronę teatru tańca, teatru plastycznego, teatru przedmiotu i performansu.

Instytut Teatralny chce być dla nowocyrkowego środowiska miejscem otwartym na prezentację, dyskusję i upowszechnianie sztuki cyrkowej. Ostatnie miesiące przyniosły między innymi zorganizowaną w październiku 2020 międzynarodową konferencję „Cyrk: genealogie, imaginaria, translacje”, poświęconą historii i współczesnemu obliczu sztuki cyrkowej, premierę (wrzesień 2021) familijnego spektaklu w namiocie cyrkowym Instytutu Teatralnego („Jak przestałem być idealny”) w koprodukcji z Teatrem 21, prezentację plenerowego widowiska nowocyrkowego „Zgubowisko” oraz warsztaty dla rodzin z okazji urodzin Instytutu. W najbliższym czasie planujemy także wydanie publikacji książkowej poświęconej cyrkowi i jego pozycji w środkowoeuropejskiej odmianie nowoczesności.

__________

Pokaz spektaklu „9.811” zostanie zorganizowany zgodnie z obowiązującą w Instytucie Teatralnym dyscypliną sanitarną.

Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim gościom, prosimy o przybycie do Centrum Sztuki Współczesnej (sala im. Wojciecha Krukowskiego) kilkanaście minut przed planowanym rozpoczęciem wydarzenia w celu wypełnienia formularza kontaktowego COVID-19.

Źródło:

Materiał własny