EN

29.06.2021, 14:48 Wersja do druku

Warszawa. 4. Festiwal Polskiej Opery Królewskiej od soboty

4. Festiwal Polskiej Opery Królewskiej rozpocznie się w sobotę spektaklem "La finta Gardinera" Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Jitki Stokalskiej. Podczas festiwalu usłyszymy dzieła Mozarta - 5 oper, 3 koncerty kameralne, Requiem i 3 transmisje online.

fot. mat. teatru

- Długo czekaliśmy, aby delektować się obecnością publiczności i Mozartem. Nazbierało się sporo fantastycznych dzieł w naszej operze, które chcemy ponownie pokazać podczas Festiwalu - powiedział dziennikarzom dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Andrzej Klimczak.

Zwrócił uwagę, że program zdominowały dzieła Mozarta, ponieważ "w tym roku mija 230 lat od jego śmierci". Podkreślił, że on darzy Mozarta szczególną miłością. - Ten kompozytor towarzyszy mi od początku kariery, dawał i nadal daje mi wiele przyjemności. Ciągle odkrywam geniusz tego kompozytora - dodał.

Pierwszy dyrygent POK Dawid Runtz powiedział, że jego zdaniem "spektakle, które będzie można obejrzeć na festiwalu są świetnym podsumowaniem ostatniego sezonu". - Ale nie tylko. Będą to opery Mozarta, które wchodzą w repertuar Polskiej Opery Królewskiej" - dodał. "Myślę, że interesujące jest spojrzenie na ten repertuar w skali makro, mamy tu przecież przekrój przez całe życie Wolfganga Amadeusza Mozarta - tłumaczył. Jak dodał, "mamy tu wczesną operę Bastien i Bastienne, mamy La finta GardineręWesele FigaraDon GiovanniegoCosi fan tutte, a dopełnieniem jest koncert, który nagraliśmy w studiu koncertowym Polskiego Radia, wykonaliśmy arie i ensemble z Czarodziejskiego fletu" - dodał.

Operę buffa "Cosi fan tutte", jedną z ostatnich oper Mozarta, wyreżyserowała Jitka Stokalska. Kolejne festiwalowe propozycje to "Wesele Figara" i "Don Giovanni" w reżyserii założyciela i dyrektora POK zmarłego Ryszarda Peryta. Na festiwalu nie zabraknie też propozycji dla najmłodszych widzów. "Bastien i Bastienne", jedno z pierwszych dzieł operowych 12-letniego Mozarta, miało swoją premierową odsłonę w Dzień Dziecka w 2020 roku. Reżyserii przedstawienia podjął się Jarosław Kilian.

Jak zauważył dyrektor Klimczak "Mozart tworzył nie tylko symfonie, opery, ale też fantastyczną muzykę kameralną". Artyści Polskiej Opery Królewskiej wystąpią z cyklem koncertów kameralnych w Pałacu na Wyspie. Zagrają m.in. pianistka Aleksandra Bobrowska i skrzypek Tomasz Kulisiewicz - wystąpią z sonatami Mozarta, kwintet dęty z kontrabasem wykona serenady Mozarta i zaaranżowaną na kwintet dęty drewniany Uwerturę do "Czarodziejskiego fletu". Kwartet smyczkowy w składzie Mariola Peron (skrzypce), Anna Panufnik (skrzypce), Alicja Bator (altówka), Maciej Skowroński (wiolonczela) wykona Adagio c-moll Mozarta oraz niektóre arie, które zaśpiewa Justyna Stępień (sopran).

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się recital pieśni w wykonaniu sopranistki Olgi Pasiecznik, której przy fortepianie towarzyszyć będzie siostra Natalia Pasiecznik. W kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu chór, orkiestra i soliści POK wykonają "Requiem" Mozarta.

Klimczak poinformował, że POK przygotował też koncertowe wersje oper w wersji online np. "Czarodziejski flet", "Don Giovanni" oraz niektóre symfonie.

Festiwal potrwa do 23 lipca.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne