EN

10.02.2025, 11:11 Wersja do druku

Warszawa. 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę. Koncert Ukrainian Freedom Orchestra w TW-ON

Orkiestra powstała w 2022 roku w reakcji na rosyjską inwazję. Jej misją jest obrona ukraińskiego dziedzictwa kulturowego, a patronat nad nią objęła Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska. Podczas koncertu 25 lutego usłyszymy wyjątkową interpretację IX Symfonii Beethovena z „Odą do radości” w ukraińskiej wersji językowej.

fot. mat. Teatru Wielkiego-Opery Narodowej

Od chwili powstania orkiestra odbyła już trzy wyjątkowe letnie trasy koncertowe, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy i Stanów Zjednoczonych. Dla upamiętnienia 3. rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę 25 lutego 2025 roku muzycy Ukrainian Freedom Orchestra ponownie przyjadą do Warszawy, by pod batutą swojej kanadyjsko-ukraińskiej założycielki i dyrektorki muzycznej Keri-Lynn Wilson zagrać szczególny koncert, który zademonstruje siłę twórczą walczącego o wolność narodu ukraińskiego. Orkiestra wykona IX Symfonię Beethovena z tekstem „Ody do radości” śpiewanym przez solistów i chór w poruszającej interpretacji w języku ukraińskim.

Koncert będzie transmitowany na żywo na platformie arte.tv. Planowana jest także transmisja telewizyjna w Ukrainie. Rejestracja wydarzenia zostanie udostępniona na platformie arte.tv, platformach cyfrowych amerykańskiej stacji PBS. Dodatkowo, stacja PBS wyemituje koncert 28 marca. W Polsce koncert pokaże telewizja TVP Kultura.

Dobrze, że zbieramy się ponownie w warszawskim Teatrze Wielkim, naszym drugim domu, żeby wysłać w świat muzyczne wołanie o wolność Ukrainy. W stworzonej przez nas ukraińskiej wersji językowej „Ody do radości” oddamy hołd niepodległej Ukrainie, śpiewając „Sława”. Nasze wsparcie dla ukraińskich braci i sióstr walczących o demokrację nigdy nie osłabnie – mówi Keri-Lynn Wilson, dyrektorka muzyczna Ukrainian Freedom Orchestra.

Zespół składa się z czołowych muzyków z Kijowa, Lwowa, Charkowa, Odessy i innych ukraińskich miast, a także instrumentalistów zmuszonych do uchodźctwa na skutek wojny oraz artystów będących członkami europejskich orkiestr. Patronat nad orkiestrą objęła Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska.

Trzy wyjątkowe trasy koncertowe Ukrainian Freedom Orchestra potwierdziły, że zespół stał się nie tylko muzycznym głosem Ukrainy, ale potężnym głosem wszystkich, którym na sercu leży wolność w obliczu agresji – podkreśla Ołena Zełenska.

Orkiestra została założona przez Keri-Lynn Wilson we współpracy z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie oraz Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy w lutym 2022 roku. W kolejnych latach zespół wystąpił w prestiżowych salach koncertowych Europy i Stanów Zjednoczonych, m.in. podczas BBC Proms, w Barbican Centre w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Elbphilharmonie w Hamburgu, Lincoln Center w Nowym Jorku i Kennedy Center w Waszyngtonie, a także w salach koncertowych w Polsce, Francji i Irlandii. Obok utworów uznanych europejskich kompozytorów w programie koncertów znalazły się kompozycje współczesnych twórców ukraińskich: Wałentyna Silwestrowa, Myrosława Skoryka i Jewhena Stankowycza. Orkiestra spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem międzynarodowej publiczności, uznaniem krytyków i wielkim zainteresowaniem mediów.

Ukraińska wersja językowa „Ody do radości” wykonywana podczas koncertów Ukrainian Freedom Orchestra przez solistów i chór wpisuje się w tradycję sięgającą 1989 roku, gdy po upadku muru berlińskiego Leonard Bernstein poprowadził wykonanie IX Symfonii Beethovena w Berlinie ze zmodyfikowanym tekstem „Ody”, gdzie zamiast „Freude” (niem. radość), odśpiewano „Freiheit” (niem. wolność). W ukraińskiej wersji tekstu „Ody” założycielka i dyrygentka UFO Keri-Lynn Wilson wraz ukraińską artystką Ievgeniią Iermachkovą zmieniły słowo „Freude” na „Sława” w nawiązaniu do słynnego już dzisiaj okrzyku „Sława Ukrainie!”, który symbolizuje opór wobec rosyjskiej agresji.

W 2024 roku wytwórnia Deutsche Grammophon wydała IX Symfonię w wykonaniu Ukrainian Freedom Orchestra. Zespół wraz z Keri-Lynn Wilson pojawił się także w filmie „Beethoven's 9: Ode to Humanity” („IX Symfonia Beethovena: Oda do ludzkości") ukazującym historyczne i współczesne znaczenie dzieła Beethovena zarówno w czasach wojny, jak i pokoju. Latem 2025 planowane jest kolejne tournée zespołu.

Maestro Keri-Lynn Wilson jest założycielką i dyrektorką muzyczną Ukrainian Freedom Orchestra. Jako zagorzała orędowniczka suwerenności Ukrainy, Keri-Lynn Wilson wykonała Requiem Verdiego w Operze Lwowskiej w pierwszą rocznicę inwazji w lutym 2023 roku, a następnie poprowadziła kolejne koncerty w tym kraju, chcąc w ten sposób wyrazić swoją solidarność z walczącym narodem. W 2024 roku objęła stanowisko dyrektora muzycznego Kijowskiej Cameraty, jednej z najważniejszych ukraińskich orkiestr kameralnych, która koncertuje zarówno w kraju, jaki i zagranicą. W trakcie swojej kariery międzynarodowej Keri-Lynn Wilson współpracowała jako dyrygentka muzyki operowej i symfonicznej z wieloma czołowymi teatrami operowymi i orkiestrami symfonicznymi na świecie, m. in. Operą Królewską w Londynie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Operą Paryską, Canadian Opera Company i Deutsche Oper w Berlinie. Wśród orkiestr, które prowadziła w ostatnich sezonach, są NHK Symphony, Orkiestra Symfoniczna Radia Bawarskiego w Monachium i Orkiestra im. Antona Brucknera w Linzu. W Święto Niepodległości Ukrainy, 24 sierpnia 2024 roku, prezydent Wołodymyr Zełenski uhonorował Keri-Lynn Wilson Orderem Księżnej Olgi w uznaniu jej zasług dla ukraińskiej kultury.

Koncert Ukrainian Freedom Orchestra

25 lutego 2025, godz. 20.00

Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

Bilety do kupienia na teatrwielki.pl

PROGRAM KONCERTU:

Ludwig van Beethoven – IX Symfonia d-moll op. 125

Muzykom będą towarzyszyć ukraińscy soliści: Olga Bezsmertna (sopran), Nataliia Kukhar (mezzosopran), Vladyslav Buialskyi (baryton) i Vasyl Solodkyy (tenor) oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne