2061: Odyseja kosmiczna to kontynuacja cyklu
fantastycznonaukowego autorstwa Arthura C. Clarke. Reżyserem zarówno dwóch
poprzednich części, jak i najnowszej produkcji Audioteki, został Grzegorz
Gutkowski. W rolach głównych usłyszymy takich aktorów jak: Mirosław Zbrojewicz,
Tomasz Sapryk, Michał Żurawski, Adam Ferency czy Marek Barbasiewicz. Tym razem,
słuchacz za pomocą własnej wyobraźni, jak i znanych szerokiej publiczności
głosów, zostanie przeniesiony na misję, której celem jest lot na kometę
Halleya.
Profesor Heywood Floyd, uczestnik wydarzeń na Księżycu sprzed 60 lat, udaje się w kolejną podróż, za swój cel obierając przelatującą Układ Słoneczny kometę. Heywood odbywa również wyprawę wewnątrz siebie, spotykając na swojej drodze znane postaci, które pomagają mu w odkryciu istoty i sensu życia. Tajemnicza oprawa dzieła, przepełniona echem powieści fantasy i niesamowitymi dźwiękami, pozwoli odbiorcy wyobrazić sobie podróż w nieznane zakątki wszechświata. Spoiwem kosmicznej wyprawy i zaciekawionego odbiorcy jest narratorka, która pełni rolę przewodnika w superprodukcji. Kultowy, przyjemny dla ucha głos Krystyny Czubówny, oprowadza słuchacza przez historię w magiczny, nieoczywisty sposób, ostateczną interpretację dzieła pozostawiając samemu odbiorcy.
– Na pewno spotkają Państwa przyjemności i może też trochę zaskoczeń. Jak sam Clarke mówi w swoich przedmowach – to jest tetralogia, ponieważ postaci, tematy i miejsca są te same. Te 4 części mają wiele wspólnego i są spójne. Jednak nie oznacza to, że są jednorodne i każdą z nich można odczytywać osobno. Powieść Pana Clarke’a to rodzaj przedstawienia życia po życiu, jestem w stanie sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać ciąg dalszy naszego istnienia, ale jest to raczej niesłychanie optymistyczna wizja – podkreśla narratorka, Krystyna Czubówna.
Odsłona trzeciej części powieści to wiele godzin przygotowań zarówno aktorów, realizatorów, jak i reżysera. Mimo wspólnych mianowników, które na nowo przyciągają uwagę słuchacza i pozwalają mu doświadczyć pewnej powtarzalności historii, należy pamiętać, że każda z części jest odrębnym dziełem. Różnice pomiędzy nimi wynikają z odmiennego charakteru, dynamiki oraz roli postaci drugoplanowych.
– Tym, co zdecydowanie różni poszczególne części pod względem realizacyjnym, są proporcje między narracją a scenami dialogowymi. W pierwszej części dominują plastyczne "opisy przyrody", wspaniale przedstawione nam przez niezawodną Krystynę Czubównę. Dialogów jest tu niewiele, przeważa barwna narracja wspomagana hipnotyczną muzyką. W kolejnych częściach aktorzy znacznie częściej dochodzą do głosu, jest dużo więcej postaci i dialogów. We wszystkich częściach występują Mirosław Zbrojewicz jako Heywood Floyd, Dawid Ogrodnik jako David Bowman i Robert Jarociński w roli HAL-a” – mówi reżyser superprodukcji, Grzegorz Gutkowski.
Od 23 czerwca superprodukcja jest dostępna w Audiotece. Narracja powieści prowadzona przez wybitną lektorkę, przemówi nie tylko do fanów fantastyki naukowej, ale również do słuchaczy, którym bliższe zdają się być tematy podróży, nowoczesnych technologii czy nierozwikłanych zagadek.