EN

19.08.2021, 09:28 Wersja do druku

Warszawa. 18. urodziny Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego - 28 sierpnia

W ostatnią sobotę wakacji, jak co roku, zapraszamy na wspólne świętowanie z Instytutem Teatralnym (IT) w Warszawie. 18. urodziny IT będą obchodzone 28 sierpnia pod hasłem "Młodzi dla teatru, teatr dla młodych" - czytamy w informacji przesłanej PAP.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Jak wyjaśniono, "od 2015 r. w ostatni weekend wakacji IT zaprasza widzów i przyjaciół na Koniec lata na Jazdowie – wydarzenie, którym kończymy stary i otwieramy nowy sezon teatralny".

"To dla nas ważny moment, ponieważ w ten sposób symbolicznie świętujemy urodziny powołanej w lipcu 2003 r. placówki oraz przypominamy o Pawle Konicu (który urodził się 29 sierpnia 1954 r.) – wieloletnim dyrektorze Teatru Małego w Warszawie i osobie bardzo ważnej dla IT (teatr zakończył działalność w roku powstania IT)" - podkreślono.

Przypomniano, że "Teatr Mały był symbolem instytucji czerpiącej z różnorodności, prezentującej spektakle z całego kraju i mówiącej różnymi językami teatralnymi". "Takie postrzeganie instytucji kultury bliskie jest także Zespołowi IT" - napisano.

"W tym roku wkraczamy w pełnoletność – z perspektywy działalności naszej placówki to już 18. sierpień z IT. Ten fakt również traktujemy symbolicznie. Wierzymy, że na co dzień – poprzez realizowane projekty i programy – zwracamy się do wielu grup uczestniczących w polskim życiu teatralnym i tworzących jego złożony krajobraz" - czytamy w przesłanej informacji.

"Upowszechnianie teatru i wiedzy o nim to od początku istnienia IT jedno z naszych najważniejszych zadań. Ale w sobotę 28 sierpnia chcielibyśmy skierować uwagę szczególnie na jedną z tych grup – grupę młodych: młodych artystek i artystów, młodej krytyki, młodej publiczności. To oni staną się głównymi bohaterami tego dnia" - napisano.

Jak wyjaśniono, cykl imprez rozpocznie się o godz. 11 "na trawie przed sceną plenerową, którą wybudujemy specjalnie na tę okazję, spektaklem nowocyrkowym Zgubowisko dla dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów". "Jego twórcy postarają się przenieść publiczność do świata, w którym wszystko może się wydarzyć, zapraszając na opowieść o cyrku, marzeniach oraz o samych artystach" - czytamy o spektaklu.

"Po przedstawieniu nie pozwolimy się wymknąć naszym Gościom, a pomoże nam w tym Miasteczko Cyrkowych Inspiracji, w którym każdy – bez względu na wiek i umiejętności – będzie mógł odkryć w sobie sztukmistrza. Stworzymy kolorową przestrzeń pełną różnorodnych form aktywności w postaci warsztatów i animacji z takich dziedzin jak: żonglerka, żonglerka kontaktowa (szklana lewitująca kula), taniec w powietrzu (podniebne hamaki), chodzenie po linie, hula-hop, wielkie bańki mydlane" - napisano.

W drugiej części urodzin (o godz. 16) rozpocznie się projekt pitchingowy pt. "Demo wrażliwości", który będzie zaadresowany do adeptów, studentów i absolwentów wydziałów reżyserii. "Na scenie IT zaprezentowane zostaną kilkuminutowe pokazy przygotowane przez młode reżyserki i reżyserów, które stanowić będą próbę odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób mówić o sobie i swojej pracy, aby stwarzać skutecznie okazje do rozwoju, jak budować portfolio i wiedzę innych o nim" - wyjaśniono.

"Po pokazach pozostaniemy w temacie i wokół problemu wkraczania absolwentek i absolwentów szkół artystycznych na ścieżkę zawodową: zadamy pytanie o to, co dalej?. Pretekstem do zorganizowania spotkania performatywnego i rozmowy o przyszłości młodego pokolenia w polskim teatrze był dla nas Elementarz dobrego debiutu – dokument stworzony przez Koło Młodych przy Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych (GPRiRT)" - napisano.

Jak wyjaśniono, "o problemach, z którymi mierzą się dziś młodzi porozmawiamy m.in. z Pawłem Dobrowolskim (Festiwal Nowe Epifanie), Agatą Koszulińską (Koło Młodych przy GPRiRT), Joanną Nawrocką (dyrektorką Teatru Ochoty im. Jana i Haliny Machulskich) oraz Małgorzatą Wdowik (reżyserką)". Spotkanie poprowadzą Andrzej Hamerski (zastępca dyrektora ds. finansowych Teatru Muzycznego w Poznaniu, członek Zespołu Eksperckiego przy Instytucie Teatralnym) oraz Monika Klonowska (psycholożka).

"Wieczorną część urodzin otworzymy na plenerowej scenie przed IT projekcją spektaklu PandemiJa – projektu dyplomowego studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku. Po pokazie zaplanowaliśmy dyskusję z twórczyniami i twórcami, którą poprowadzi teatrolog i krytyk teatralny Dominik Gac" - napisano.

Obchody 18. urodzin IT zakończy koncert. "Tym razem zaprosimy publiczność na wydarzenie przygotowane przez studentki i studentów Akademii Teatralnej A planety szaleją. Młodzi w hołdzie Korze" - wyjaśniono.

"Ten koncert-spektakl, określany przez samych twórców jako eksperyment sceniczny, to świeże spojrzenie na dobrze znane utwory z repertuaru zespołu MAANAM. Wieczorem 28 sierpnia usłyszymy je w nowych aranżacjach, przy akompaniamencie harfy, kontrabasu i pianina" - czytamy w informacji.

Jak zaznaczono, "to nie tylko pokaz wokalnych i aktorskich umiejętności, ale także pretekst do odczytania na nowo obecnego w utworach tematu zagubienia jednostki w komunistycznej rzeczywistości – tutaj interpretowanego jako zagubienie młodego artysty przed wkroczeniem na zawodową ścieżkę".

Pełny program 18. urodzin IT im. Zbigniewa Raszewskiego znaleźć można na stronie: http://media.instytut-teatralny.pl/152372-18-urodziny-instytutu-teatralnego.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne