Między 16 a 20 listopada Mazowiecki Instytut Kultury odda głos opowiadaczom. Tematem tegorocznej edycji festiwalu będą "Pieśniarze i ich opowieści". Wsłuchamy się w głosy z Bałkanów, Ukrainy czy Danii, ale nie zabraknie także rodzimych wątków i historii. Festiwalowi towarzyszy wystawa obrazów prof. Andrzeja Bieńkowskiego, która sama w sobie jest opowieścią o odchodzącym świecie ostatnich ludowych artystów – muzykantów i pieśniarzy.
Tytuł tegorocznej edycji festiwalu organizowanego przez Stowarzyszenie „Grupa Studnia O” i Mazowiecki Instytut kultury nawiązuje do słynnej książki Alberta Lorda Pieśniarz i jego opowieść i poszukuje odpowiedzi na pytanie - Czy dzisiaj pieśniarz/pieśniarka to wciąż twórca/twórczyni opowieści na żywo?
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania to obecnie najbardziej znaczące wydarzenie w dziedzinie sztuki opowiadania nie tylko w Polsce, ale i całej Europie Środkowej. Dotychczasowe edycje zgromadziły kilkadziesiąt tysięcy widzów i opowiadaczy z wielu krajów, którzy prezentowali widowiska narracyjne z bardzo różnych tradycji o bardzo wysokim poziomie artystycznym i oryginalnej formie scenicznej.
W tym roku, podążając za Lordem dotrzemy na Bałkany, do Ukrainy, Danii, Polski, a nawet Burkina Faso. Porozmawiamy m.in. z badaczami i badaczkami o toposie zamurowanej kobiety i posłuchamy pieśni epickich, w wykonaniu pieśniarki bułgarskiej Niny Nikoliny i jej zespołu. Lirnik z Równego Andrij Liaszuk z lirnikiem Jackiem Hałasem zbudują mist/most między muzycznymi tradycjami epickimi Polski i Ukrainy. Poetki Hałyna Kruk ze Lwowa i Aneta Kamińska z Warszawy, swoimi wierszami zabiorą głos wobec toczącej się wojny. Roksana Pietruczanis i Margarita Udovichenko wprowadzą nas w świat baśni ukraińskich, a Tetiana Sopiłka z zespołem Dziczka poprowadzi nas we wspólnym śpiewaniu wielogłosowych pieśni podczas NOCY OPOWIEŚCI. Głos w sprawie wojny zabiorą także artyści z Danii: Jesper la Cour Andersen i Troe las King Eising, powołując na nowo do życia staroangielski epos Beowulf, czyli Wilk Wojny. Podobnie opowiadacz-kowal z afrykańskiego ludu Mossi, zwany przez wszystkich KPG (skrót od imion i nazwiska), opowie, wyśpiewa i wytańczy trzydniowe powstanie ludowe z 2014 roku w Burkina Faso, które doprowadziło do obalenia dyktatora.
Przywołamy też Janis Joplin i Zuzannę Ginczankę. Przywrócimy żywą, ustną postać tekstom literackim, karmiąc je muzyką i osobistym doświadczeniem. Pokażemy również, jak można pracować z materią wspomnień, własnych i cudzych.
Festiwalowi towarzyszy wystawa obrazów prof. Andrzeja Bieńkowskiego, która sama w sobie jest opowieścią o odchodzącym świecie ostatnich ludowych artystów – muzykantów i pieśniarzy.
Program i szczegóły dostępne pod poniższym linkiem: mik.waw.pl
17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania: PIEŚNIARZE I ICH OPOWIEŚCI
Data: 16-20 listopada
Miejsce: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, Warszawa
Organizatorzy: Grupa Studnia O., Mazowiecki Instytut Kultury
Bilety i program: https://bit.ly/3DrlkZl