EN
2.08.2022, 15:23 Wersja do druku

Warszawa. 13. Festiwal Królewskie Arkady Sztuki - od piątku

Ten festiwal istnieje od 2010 r. Jak na samym początku - tak również i teraz jest on bezpłatny dla publiczności - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej pomysłodawca i kurator festiwalu Królewskie Arkady Sztuki Tomasz Taraszkiewicz. Festiwal odbędzie się od 5 do 27 sierpnia.

fot. mat. organizatora

"Co roku staramy się, żeby program tego wydarzenia był co najmniej tak interesujący, jak w poprzednim. W tym roku też będzie wiele ważnych rzeczy zarówno dla dorosłych, jak i dla naszych młodszej publiczności" - powiedział pełnomocnik dyrektora ds. marketingu Zamku Królewskiego w Warszawie Radosław Dudek.

Program teatralny festiwalu zaprezentował Tomasz Taraszkiewicz. "Mamy świetne spektakle teatralne - dwa, w tym jedną premierę. Gdyż spektakl aktorów Teatru Polskiego w Warszawie Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej miał tutaj swoją prapremierę, a teraz 19 sierpnia będzie miał premierę właściwą, także prasową" - mówił.

Zwrócił uwagę, że spektakl "dotyczy osoby dla nas bardzo ważnej, najbardziej szczodrej fundatorki dla Zamku Królewskiego w Warszawie, czyli Karoliny Lanckorońskiej". "Opowiada o epizodzie z jej życia, kiedy stała jako oskarżycielka przeciwko jednemu z esesmanów, którzy przyczynili się do zabicia profesorów uniwersytetu lwowskiego" - wyjaśnił.

Poinformował, że przedstawienie "Monsieur Charlie" Teatru HoM odbędzie się w Ogrodach Królewskich koło Arkad Kubickiego. "Co roku staramy się, żeby jedno-dwa wydarzenia miały miejsce w Ogrodach, którymi się szczycimy i które od paru lat są wspaniałe" - mówił. "To jest opowieść o Charliem Chaplinie - trochę w konwencji kina niemego. Myślę, że będzie to bardzo interesujące. (…) Jest to coś z jednej strony bardzo zabawnego, jak u Chaplina, a z drugiej wzruszającego" - ocenił Taraszkiewicz.

"13. Festiwal Królewskie Arkady Sztuki zainauguruje 5 sierpnia o godz. 20 monodram Agnieszki Przepiórskiej Simona K. Wołająca w puszczy o niezwykłej postaci Simony Kossak, związanej z Puszczą Białowieską" - zapowiedział jeden ze współorganizatorów festiwalu, dyrektor Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. S. Moniuszki Andrzej Mrowiec. "Dzisiaj jest to spektakl, który wszedł już do repertuaru Teatru Słowackiego w Krakowie, a Agnieszka Przepiórska jest w zespole tego teatru" - wyjaśnił.

Andrzej Mrowiec przedstawił program muzyczny wydarzenia. "W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, widzowie natrafią na bardzo rozmaite propozycje. Bo traktujemy ten festiwal jako możliwość pokazania bardzo różnych gatunków muzyki" - zaznaczył.

Zapowiedział, że w soboty o godz. 12 odbywać się będą koncerty dla dzieci pt. "Dzień dobry, Muzyko". "Jest to koncert wprowadzający dzieci w świat muzyki klasycznej, zapoznający z instrumentami. Dużo znakomitej muzyki i wspaniałej zabawy" - wyjaśnił.

"Wieczorem 6 sierpnia wystąpi duo Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki. To młodzi, znakomici muzycy, którzy grają muzykę polską" - mówił. "Będzie to ich własna historia muzyki polskiej od baroku do utworów kompozytorów współczesnych. Znajdą się w tym programie utwory Błażewicza specjalnie napisane dla tego zespołu" - wyjaśnił. "Skład zespołu instrumentalny jest niezwykle interesujący, bo to skrzypce z akordeonem" - ocenił Mrowiec.

"Kolejny koncert 12 sierpnia - to będzie piosenka aktorska. Piosenki Ewy Demarczyk w wykonaniu Anny Sroki-Hryń, związanej dzisiaj z Teatrem Muzycznym Roma" - zapowiedział. "Jest ona laureatka wielu konkursów, jest także wykładowczynią warszawskiej Akademii Teatralnej" - przypomniał, dodając, że "spotkanie z nią i z jej interpretacjami piosenek Ewy Demarczyk to będzie z pewnością ogromne wydarzenie".

Zapowiedział, że 20 sierpnia o godz. 19 odbędzie się koncert "Jazz solo piano" w wykonaniu Adama Makowicza. "Legenda polskiego jazzu Adam Makowicz zagra utwory z najnowszej, swojej płyty".

"Ostatnim wydarzeniem będzie koncert sopranistki Joanny Woś i orkiestry Warsaw Camerata. On wyjątkowo odbędzie się 27 sierpnia w innym miejscu. Nie tutaj w Arkadach Kubickiego (…), a to wydarzenie będzie się odbywał w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie" - powiedział Taraszkiewicz.

"Wnętrza są wyjątkowe, ale również artystka i orkiestra są wyjątkowe" - podkreślił. W programie koncertu znalazły się utwory Johanna Sebastiana Bacha.

W cyklu Arkady Dzieciom obok koncertów "Dzień dobry, Muzyko" mali widzowie będą mogli obejrzeć także nowatorsko zinterpretowaną historię "Czerwonego Kapturka" w wykonaniu aktorów warszawskiego Teatru Scena 96 oraz poetycki spektakl dla dzieci utrzymany w stylistyce Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu białostockiego Teatru pod Orzełkiem.

Wydarzenia w ramach cyklu Arkady Dzieciom przeznaczone są dla uczestników w wieku powyżej 5 lat.

Szczegółowe informacje o programie festiwalu znaleźć można na stronie: zamek-krolewski.pl.

Wszystkie spektakle i koncerty (poza występem Warsaw Camerata z Joanną Woś) odbędą się w Arkadach Kubickiego i sąsiadujących z nimi Ogrodach Królewskich.

Festiwal został zorganizowany przy wsparciu finansowym Urzędu m.st. Warszawy.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne