EN

12.02.2021, 08:10 Wersja do druku

Warszawa. 12. Interdyscyplinarny Festiwal Wielkopostny „Nowe Epifanie” – online od 17 lutego

12. Interdyscyplinarny Festiwal Wielkopostny „Nowe Epifanie” rozpocznie się 17 lutego i potrwa do 28 marca. W jego programie znajduje się dziewięć premier teatralnych, cykl koncertów muzyki dawnej, warsztaty i wydarzenie kulinarne. Tematem tegorocznej edycji jest apokalipsa.

fot. mat. organizatora

- Festiwal Nowe Epifanie rozpoczniemy już za chwilę - 17 lutego, w Środę Popielcową - potrwa on przez czterdzieści dni do 28 marca, czyli do Niedzieli Palmowej - powiedział w czwartek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Paweł Dobrowolski.

Z-ca dyrektora festiwalu Maciej Dmylak przypomniał, że organizatorem wydarzenia jest instytucja kultury m.st. Warszawy Centrum Myśli Jana Pawła II (CMJPII) w Warszawie.

- Tematem tegorocznej edycji jest apokalipsa, a hasłem apokaliptycznie brzmiące pytanie: "Któż zdoła się ostać?" - powiedział Dobrowolski. - Festiwal jak zwykle jest wydarzeniem interdyscyplinarnym - a to oznacza, że przygotowaliśmy przedstawienia teatralne, koncerty muzyki dawnej, wydarzenie kulinarne, a także warsztaty, różne spotkania. W sumie ponad dwadzieścia wydarzeń artystycznych - dodał dyrektor festiwalu.

Dmylak zaznaczył, że w tym roku "wszystkie wydarzenia będą dostępne online, a szczegóły można sprawdzić na naszej stronie internetowej - noweepifanie.pl".

Uczestniczący w konferencji prasowej dyrektor CMJPII Michał Sęk zwrócił uwagę, że "Nowe Epifanie tworzą w Warszawie przestrzeń do dyskusji o rzeczach ważnych dla wspólnoty mieszkańców naszego miasta". "Do współpracy zapraszamy twórców o różnej wrażliwości, doświadczeniu i artystycznej dojrzałości. Łączy ich odwaga teatralnych i muzycznych poszukiwań" - wyjaśnił.

Dyrektor festiwalu, zapowiadając program teatralny festiwalu przypomniał, że co roku odbywają się letnie warsztaty w ramach Laboratorium Nowych Epifanii, na których spotykają się reżyserki i reżyserzy z dramaturgami i realizatorami przedstawień. - O temacie apokalipsy przez siedem dni dyskutowaliśmy z teologami, filozofami, socjologami i kulturoznawcami - tłumaczył, dodając, że w efekcie warsztatów powstało osiem premier teatralnych.

- Spektakle powstają we współpracy z najważniejszymi teatrami w Polsce - z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu, Teatrem im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatrem im. W. Horzycy w Toruniu oraz Teatrem Współczesnym w Szczecinie - zapowiedział Dobrowolski.

Dmylak wyjaśnił, że "w tym roku zaprezentujemy pokolenie młodych twórców teatralnych, którzy pokażą dziewięć premier". Będą to: Benjamin Bukowski, Helena Ganjalyan, Zofia Gustowska, Marek Idzikowski, Daria Kopiec, Ewa Mikuła, Monika Popiel, Franciszek Szumiński, Michał Telega, Marcin Zbyszyński i Michał Zdunik.

Więcej informacji o programie teatralnym znajduje się na stronie: https://noweepifanie.pl/kategoria/teatr/.

Jak zaznaczył Dobrowolski, "nowością tegorocznego festiwalu jest partycypacyjny projekt performatywny przygotowany przez Dorotę Ogrodzką wraz ze Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru". Wydarzenie będzie zatytułowane "Wobec Apokalipsy. Pracownia źródeł nadziei" i poprowadzą je 20 marca w Internecie Dorota Ogrodzka i Justyna Lipko-Konieczna z zespołem.

- Festiwal Nowe Epifanie to także koncerty muzyki dawnej - przypomniał podczas konferencji Dmylak, dodając, że program muzyczny przygotowali kuratorzy Sonia Wronkowska i Łukasz Kozak.

Zaplanowano, m.in.: koncert "Pieśni czasów ostatecznych" z utworami z XVI w. w wykonaniu Adama Struga i zespołu Monodia Polska (28 lutego), koncert pt. "Koniec świata klawikordu" w wykonaniu Marii Erdman, Karoliny Zych i Justyny Młynarczyk (26 lutego), koncert pt. "Śmierć Violi da Gamba. Muzyka wczesnego kapitalizmu" w wykonaniu Krzysztofa Firlusa, Anny Firlus i Tomasza Pokrzywińskiego (27 lutego), koncert "Kolumna morowa. Schmelzer, Bonporti, Tartini" w wykonaniu skrzypka Roberta Bachary (7 marca), koncert muzyki ludowej pt. "Grywanie Czerwonego Skrzypka" z udziałem Mateusza Kowalskiego, Jakuba Korony i Marcina Żytomirskiego (6 marca).

Wszystkie koncerty odbędą się w Muzeum Ewolucji PAN mieszczącym się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Kuratorem programu warsztatów pt. "Transgresje" jest Dawid Zalesky. - W ramach cyklu "Transgresje" chcemy przyjrzeć się apokalipsie jako procesowi przekraczania granic i wkraczania w nowy porządek, nowy ład. Prezentowane webinaria i warsztaty będą próbą pokazania, że apokalipsa nie jest końcem końców, a jedynie pewnym przekroczeniem, zrozumieniem nowej drogi - wyjaśnił Zalesky.

Na 23 lutego zapowiedział webinar naukowy online pt. "Mityczny Przybysz/ Advena Mythica" w wykonaniu Jerzego Kozaka i Marty Wrzosek, a 2 marca zaprezentowana zostanie online wystawa "Fungi", na której zaprezentowane zostaną "obiekty grzybowe" Julii Bistuły i instalacje muzyczne Piotra Pająka. 9 marca odbędzie się internetowy workshop pt. "Lamenty chłopskie/ Lamentationes rusticorum", w którym weźmie udział dziesięciu mężczyzn. Poprowadzą go Grzegorz Kwiecień i Michał Zdunik.

21 marca odbędzie się wydarzenie artystyczno-kulinarne online pt. "To tylko sen", którego reżyserem jest Monika Kucia.

Więcej informacji o programie festiwalu znaleźć można na stronie: https://noweepifanie.pl/program/.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne