EN
30.10.2021, 11:35 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Gniazda" na 11. Międzynarodowych Prezentacjach Teatru Sztuki Mimu "Silence of the Body / Milczące Ciało"

W Mazowieckim Instytucie Kultury (MIK) 31 października odbędą się 11. Międzynarodowe Prezentacje Teatru Sztuki Mimu "Silence of the Body / Milczące Ciało". Głównym wydarzeniem wieczoru będzie premiera spektaklu "Gniazdo" przygotowanego przez Stefana Niedziałkowskiego.

fot. mat. Mazowieckiego Instytutu Kultury

"Gościem specjalnym wieczoru będzie Lina do Carmo - choreograf i tancerka, od wielu lat mieszkająca w Niemczech i Brazylii. Ponadto zaproszeni artyści, podczas prezentacji dla publiczności, przekażą swoją wiedzę na temat sposobów i umiejętności zobrazowania skomplikowanych stanów milczenia" - czytamy w informacji przesłanej PAP przez Magdalenę Denko z MIK.

Jak zaznaczono, "głównym wydarzeniem tego wieczoru będzie premiera spektaklu +Gniazdo+ przygotowanego przez Stefana Niedziałkowskiego wraz z zespołem Studia Mimów +Teatr Sztuki Mimu / Mime Art Theatre+".

"Rozmyślania bezdomnych artystów powodują, że śmietnik, w którym żyją staje się oazą sztuki. Wspominając sukcesy artystyczne i kontemplując o sztuce przeżywają oni emocje, których nigdy wcześniej nie doświadczyli z taką intensywnością i klarownością" - napisał mim Stefan Niedziałkowski, cytowany w informacji.

Podkreślił, że "artyści traktują śmietnik jak scenę w teatrze, galerię sztuki czy salę koncertową". "Przede wszystkim jest on dla nich laboratorium do pracy nad sobą. Tutaj piękno staje się piękniejsze, a prawda rodzi się w odnajdywaniu w sobie ducha, który istnieje również we wszystkim co żyje. Uniwersalny duch jako źródło natchnienia i mocy twórczej pielęgnując cnotę w człowieku daje artystom poczucie wyjątkowego szczęścia, które odnajdują w sztuce" - wyjaśnił.

Niedziałkowski zaznaczył, że "na śmietniku tworzy się specyficzna więź między bezdomnymi". "Dzięki niej rodzą się wspaniałe emocjonalne przeżycia, które nadają głęboki sens istnieniu człowieka odmienionego poprzez sztukę. Gniazdo jest domem bezdomnego, ale wolnego i szczęśliwego człowieka" - podkreślił.

Zaznaczono, że "gościem specjalnym 11. Międzynarodowych Prezentacji Teatru Sztuki Mimu będzie Lina do Carmo - choreograf i tancerka, od wielu lat mieszkająca w Niemczech i Brazylii". "Pantomimy uczyła się w Paryżu u Marcela Marceau. Za pomocą swojego ciała przekłada emocje i historie zaczerpnięte z jej rodzimej kultury na język sztuki tańca" - czytamy w informacji o artystce.

Lina do Carmo zaprezentuje cztery utwory solowe - własne oraz z repertuaru Marcela Marceau (1923-2007) i Valeski Gert (1892-1978). Będą to: "Biała twarz" ("White Face" Lina do Carmo, 2021), "Śmierć" ("The Death" Valeska Gert, 1925), "Ręce" ("The Hands" Marcel Marceau, 1968) i "Pasja" ("Passion" Lina do Carmo, 2018).

"Przywołując tych niezwykłych arty­stów, którzy przenikają jej upodobania jako performerki i choreografki, Lina zachęci nas do myślenia o gestach, które poruszają nasze własne ciała, ale także nawiąże do motywu powtórzeń" - napisano w zapowiedzi.

Jak wyjaśniono, "doświadczenie taneczne Liny opiera się z jednej strony na badaniach akademickich nad kultami, rytuałami i sztuką naskalną stanowisk archeologicznych, a z drugiej na jej warsztacie różnych technik teatral­nych i tanecznych, zwłaszcza w kontekście sztuki gestów mistrza pantomimy Marcela Marceau".

31 października w MIK pokazane zostaną także "Fatum" w wykonaniu Junko Koma z Japonii oraz "Ona" Małgorzaty Zdrojek-Toniszewskiej.

Pełny program wydarzenia znaleźć można na stronie: http://biuro-prasowe.mik.waw.pl/160051-milczace-cialo-miedzynarodowe-prezentacje-teatru-sztuki-mimu.

Jak wyjaśniono, "Międzynarodowe Prezentacje Teatru Sztuki Mimu +Silence of the Body / Milczące Ciało+ są ukierunkowane na badanie i doskonalenie sztuki milczącego aktora, której istotą i źródłem jest sam człowiek".

fot. mat. teatru

Źródło:

PAP