EN

9.12.2020, 12:11 Wersja do druku

Wałbrzych. Teatr Dramatyczny przygotowuje trzy grudniowe premiery

U Szaniawskiego trwają gorące przygotowania do premier trzech kolejnych monodramów sezonu 2020-21 WIEMY, JAK TO ZROBIĆ. „Niech prawo będzie z wami”, „Pani Bovary” i „Raj Eskimosów” będą do zobaczenia w grudniu na specjalnej platformie streamingowej Teatru: https://live.teatr.walbrzych.pl

fot. mat. teatru

Aktora Filipa Perkowskiego widzowie będą mieli szansę zobaczyć w spektaklu „NIECH PRAWO BĘDZIE Z WAMI (albo co warto wiedzieć o konstytucji na wypadek rządów złodziei, furiatów i fundamentalistów)” w reżyserii Anety Groszyńskiej. Monodram opowiadał będzie o polskich konstytucjach i zwracał uwagę na palący problem kryzysu konstytucyjnego, w którym jesteśmy. Jan Czapliński, autor tekstu, zaznacza: ”Jesteśmy w kryzysie, ma on wiele imion, jedno z nich brzmi - konstytucja. Zanim uda nam się z niego wyjść, dobrze spróbować go najpierw zrozumieć”.

Twórcy chcą spojrzeć na dzisiejszy kryzys konstytucyjny z perspektywy historii, społecznych doświadczeń prawa, protestującej ulicy, wreszcie, z perspektywy samego teatru i artystów.

„Chcemy zrozumieć jak, kiedy i po co (bo „po co” zawsze jest najważniejsze) powstawały kolejne polskie konstytucje - trzeciomajowa, marcowa, kwietniowa, PRL-owska, wreszcie obowiązująca dziś konstytucja z ’97. Chcemy przypomnieć sobie wspólnie, na wszelki wypadek, czym właściwie jest konstytucja, jaka jest jej funkcja, i wreszcie - co jest w niej napisane. Bo jej lektura sama w sobie potrafi dodać wiary – a bez wiary nie da się przezwyciężyć żadnego kryzysu. Chcemy odkryć konstytucję dla samych siebie. Znaleźć miejsca, w których prawo przestaje być abstrakcją, a zaczyna być życiową kwestią. A wreszcie wskazać te przestrzenie, w których ujawnia się obywatelska sprawczość, w których tętni żywotność, aktualność i istotność konstytucji” – dodaje Czapliński.

Internetowa premiera już 18 grudnia 2020 r. o godz. 19:00. Kolejny pokaz w sobotę 19.12 o 21:00.

Kolejna propozycja Teatru to inscenizacja powieści Gustawa Flauberta „PANI BOVARY” – w roli tytułowej bohaterki Dorota Furmaniuk. Reżyserii i adaptacji powieści podjął się Maciej Podstawny.

Powieść Flauberta to drobiazgowe studium psychologiczne kobiety z prowincji, która nie potrafi pogodzić wtłoczonych jej romantycznych ideałów z hipokryzją i nudą małomiasteczkowej egzystencji. Emma Bovary nie może przestać szukać odpowiedzi na brak, który z każdym dniem staje się dla niej coraz bardziej dojmujący. Rzuca się kolejno na oślep w miłość, wiarę, sztukę. Ulgi nie przynosi jej ani macierzyństwo ani dobra materialne. Ciągłe poszukiwanie namiętności, wrażeń i sensu popycha ją wreszcie na dno depresji.

Mimo iż postaci Flauberta nie trzeba dziś nikomu przedstawiać, jej losy współcześnie intrygują także na innych poziomach. Emma Bovary dzisiaj staje się manifestem braku zgody na hipokryzję, wypełniania ról społecznych, odpowiedzi na męskie zapotrzebowanie świata. Emma jest ładunkiem wybuchowym podłożonym pod idealnie wykreowany świat z żurnala. Jej życie staje się przykładem zaprzeczenia wszystkich norm i konwenansów - a taki obraz bohaterki zaczyna brzmieć coraz bardziej znajomo w szalonym 2020 roku.

Spragnione, niewytłumaczalnie smutne i zmęczone społeczeństwo zaczyna odczuwać ten sam brak, co kiedyś XIX-wieczna Emma. Czy i tym razem ta historia skończy się na samobójstwie? Czy może wstrząs współczesności podaruje naszej bohaterce nowe życie?

Na premierowy pokaz online zapraszamy już 19 grudnia 2020r. o 19:00. Kolejny spektakl pokażemy 20.12 o 18:00.

Tuż po Świętach, zapraszamy wszystkich widzów na monodram Rafała Kosowskiego „RAJ ESKIMOSÓW” na podstawie tekstu Bogusława Schaeffera. W roli reżyserki zadebiutuje Weronika Krówka – uznana kompozytorka i aktorka. Czego możemy się spodziewać na scenie? Odpowiada reżyserska:

„O czym jest nasz RAJ ESKIMOSÓW? To trudne pytanie - brak tu konkretnej historii, logiki przebiegu wydarzeń. Ale to „o czym” jest RAJ daje się poczuć, wyłapać z sytuacji i poruszanych problemów. Opowiadamy o spotkaniu dwóch osób - zewnętrznie można odnieść wrażenie, że to relacja kobieta-mężczyzna, ale wolimy sens nieco głębszy, którego istotnym elementem także jest miłość. Ale nie miłość fizyczna, a miłość jako siła.

RAJ jest więc spotkaniem artysty z jego wybraną muzą. Ukazaniem go we własnym środowisku, w samotności, w umiejętności bycia samemu.

RAJ jest też o tęsknocie do raju, który jest przecież gdzie indziej i z tego powodu brnie się w błędne koło dążeń i traci z oczu cel i sens.

Co to jest RAJ ESKIMOSÓW? To jest zdecydowanie lepszy punkt startu. Można powiedzieć, że to poemat symfoniczny na teatr, ale pomniejszony, jakby był w pudełku od zapałek. Mniej ważne jaka to forma, ważniejsze że to po prostu utwór muzyczny. Jakbyśmy grali na instrumencie, którego klawiszami są wszystkie przejścia, szmery, przesunięcia, stuknięcia, kostiumy, słowa.

RAJ to marzenie, majaczenie i deja vu.

RAJ to komiczny horror rozdźwięku między życiem a byciem, popędem a cierpliwością, wewnętrzną prawdą a zewnętrznym wrażeniem”.

„RAJ ESKIMOSÓW” premierowo do zobaczenia na platformie https://live.teatr.walbrzych.pl/ 29 grudnia 2020r. o godz. 19:00. Drugi spektakl zaprezentujemy 30.12 o 19:00.

Wszystkie spektakle sezonu 2020-21 WIEMY, JAK TO ZROBIĆ powstały z potrzeby zachowania zarówno wysokiego poziomu artystycznego, dużej dozy wolności twórczej , a także zapewnienia artystom i widzom bezpieczeństwa. Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu szukając jak zawsze rozwiązań niestandardowych i wykraczających daleko poza przyjęte kanony, w miejsce spektakli wielkoobsadowych proponuje monodramy. Zamiast gigantomanii – skromność. Zamiast wielkich widowisk – intymne wydarzenia. Teatr stara się zwrócić uwagę na to, co w Teatrze jest najważniejsze - SPOTKANIE. Dzisiaj zapraszamy na to spotkanie do sieci – wszystkie spektakle streamingowane są na żywo z wałbrzyskiego Teatru i dostępne za jedyne 8 złotych.

Informacje o spektaklach:

NIECH PRAWO BĘDZIE Z WAMI (albo co warto wiedzieć o konstytucji na wypadek rządów złodziei, furiatów i fundamentalistów)

Tekst: Jan Czapliński

Reżyseria: Aneta Groszyńska

Scenografia: Tomasz Walesiak

Muzyka: Ela Orleans

Inspicjent: Iwona Skiba

Obsada: Filip Perkowski

Duża Scena

376. premiera: 18.12.2020r.

PANI BOVARY

Tekst na podstawie powieści Gustawa Flauberta / reżyseria: Maciej Podstawny

Scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek / Marta Śniosek-Masacz

Muzyka: Mateusz Flis

Wideo: Przemysław Tokarski

Inspicjent: Anna Solarek

Obsada: Dorota Furmaniuk

Inna Scena

376. premiera: 19.12.2020r.

RAJ ESKIMOSÓW

Tekst: Bogusław Schaeffer

Reżyseria i muzyka: Weronika Krówka

Wideo: Dawid Kozłowski

Inspicjent: Iwona Skiba

Obsada: Rafał Kosowski

Scena Kameralna

378. premiera: 29.12.2020r.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

09.12.2020

Wątki tematyczne