Teatr Szaniawskiego pokaże 18 listopada spektakl l "Greta i ostatni wieloryb" online w ramach Festiwal „Korczak Dzisiaj".
Miesiąc temu Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu wznowił spektakl GRETA I OSTATNI WIELORYB w reż. Macieja Podstawnego po prawie rocznej przerwie. W ramach 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej mieliśmy przyjemność zagrać trzy pokazy spektaklu – jeden w Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu, dwa w PSP nr 37 im. S. Staszica w Wałbrzychu.
Ponownie wracamy do naszego najnowszego spektaklu dla najmłodszych, tym razem pokazując go w streamingu! Dzięki Festiwalowi KORCZAK DZISIAJ 18 listopada o godzinie 11 będzie okazja, aby obejrzeć spektakl online, transmitowany na żywo z przestrzeni Starej Kopalni w Wałbrzychu! Będzie go można zobaczyć na stronie https://korczak-festival.pl/, a także na facebookowej stronie Festiwalu.
Wyjątkowa przestrzeń Starej Kopalni świetnie koresponduje z ideą spektaklu – ekologiczną baśnią inspirowaną postacią młodej szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg. To historia o zagrożeniu klimatycznym i społecznej odpowiedzialności w nie-pedagogicznej, nie-dydaktycznej, ale anarchicznej i dynamicznej formie, gdzie akcja toczy się w wielu różnych miejscach byłej kopalni. Niektóre z nich są na co dzień dostępne dla zwiedzających, inne przeznaczone specjalnie dla oczu naszych widzów! Wielkie przemysłowe przestrzenie nabierają nowego znaczenia, kiedy mowa jest w nich o dbaniu o środowisko, zaangażowaniu młodych ludzi i walce o wspólne dobro. Streaming spektaklu, którego każda scena dzieje się w innym miejscu, jest nie lada wyzwaniem – tym bardziej zachęcamy do obejrzenia efektów tej satysfakcjonującej pracy.
GRETA I OSTATNI WIELORYB jest produkcją, która poszukuje języka dla spotkania świata uczniów, młodych widzów – ze sztuką krytyczną i zaangażowaną. Misją spektaklu jest edukacja w sprawie społecznej odpowiedzialności, aktywizmu, ekologii i zagrożenia klimatycznego. Został zrealizowany w ramach IV Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, z premierą 15 października 2019 r.