EN

2.10.2020, 08:20 Wersja do druku

Wałbrzych. Projekt SZANIAWSKI.FM – Podcasty Teatru Dramatycznego na półmetku

Teatr Dramatyczny wyemitował już sześć z dwunastu odcinków internetowego radia. Z tej okazji pragnie życzyć wszystkim widzom i słuchaczom mądrych i kojących słów na te trudne czasy oraz dużo uśmiechu. To wszystko można znaleźć w teatralnych podcastach już dzisiaj, a przed nami jeszcze sześć kolejnych premier i finał projektu w siedzibie Szaniawskiego.

Dorota Furmaniuk i Mateusz Flis nagrywają swój podcast

Do tej pory w audycjach z serii „Życie domowe”, „Wieczór dźwiękowy” i „Młody teatr” można było usłyszeć opowieści aktorów z zespołu Szaniawskiego z czasów lockdownu. O tym jak radzili sobie w zamknięciu, oddaleni od sceny, jak wypełniali czas bez grania, i wreszcie, na czym grali w zamian, mówili: Angelika Cegielska, Rafał Kosowski, Irena Wójcik, Joanna Łaganowska, Wojciech Świeściak, a także artyści blisko współpracujący z Teatrem: Paweł Świątek, Kinga Zygmunt i Weronika Krówka. Podcasty były również okazją do zaproszenia do rozmowy ciekawych gości –  Elżbiety Łaganowskiej (dyrektor Filharmonii Sudeckiej) oraz Doroty Kowalkowskiej (dramaturżki, pedagożki Teatru). Swój wielki debiut radiowy i pierwszą audycję w eter posłali uczestnicy grup warsztatowych działających przy „Szaniawskim”, studenci OBSERWATORIUM i widzowie: Julia Baran, Zofia Brzozowiec, Anna Dolczewska, Magdalena Małowska, Elżbieta Sejda i Agnieszka Małecka. Rozmowy tego podcastu toczyły się wokół niesprawiedliwych recenzji, teatralnej krytyki (potrzebnej zwykłemu widzowi?) oraz kontrowersji w odbiorze spektakli.
- Słuchanie własnego podcastu było stresujące w taki sposób, jakbym zaraz miała coś mówić, a nie bardzo wiedziała co i na jaki temat – komentuje Julia, jedna z uczestniczek nagrania. – Zabawne jest to, że całkowicie zapomniałam, co mówiłam na konkretne tematy w tej ostatniej rozmowie i słuchanie tego teraz było dla mnie w jakiś sposób odkryciem. Super się tego słucha, na pewno było warto wziąć udział, fajna przygoda, której nigdy nie zapomnę!
- Przesłuchałam wczoraj, strasznie się cieszę, że mogłam dołożyć swoją cegiełkę do nagrania. To takie śmieszne słuchać swojego głosu ze spotify, a jednocześnie drugi raz poczułam pewien rodzaj stresu, jak przy nagrywkach – dodaje druga uczestniczka, Zofia.
W kolejnych dniach Teatr zaprezentuje jeszcze dwie audycje z serii „Młody teatr”, w których amatorzy opowiedzą o swoich doświadczeniach scenicznych, a najdłużej działająca przy teatrze grupa warsztatowa – Trzeci Teatr – zaprezentuje autorskie słuchowisko „PTAK” Jerzego Szaniawskiego w reż. Grzegorza Stawiaka, założyciela grupy.

Do 17 października 2020 r. Teatr wyemituje jeszcze po dwa podcasty z serii „Życie domowe” oraz „Wieczór dźwiękowy”.
O swoich perypetiach w lockdownie, z perspektywy dbania o zdrowie, o linię i przede wszystkim o zdrowie psychiczne, opowiedzą Dorota Furmaniuk i Mateusz Flis – premiera online już 2 października o 19:00. Najmłodsza para aktorów w zespole skupi się na dylematach: być fat czy fit? Ćwiczyć, czy oglądać seriale? Mrożona pizza -  przyjemność czy konieczność? A w finalne swojego podcastu zaprezentują proste ćwiczenia jogi do wykonania na krześle w domu, w pracy, czy w kawiarni (zależy oczywiście od słuchaczy).
Karolina Bruchnicka – aktorka znana z filmów „Córka trenera”, „Monument” – opowie o swoim powrocie do rodzinnego Wałbrzycha, gdzie została niedawno mianowana ambasadorką miasta. Karolina skupi się na kierunkach rozwoju i przyszłości swojej małej ojczyzny. Podcast wzbogaci rozmowa z bardzo szczególnym gościem – Prezydentem Wałbrzycha, Romanem Szełemejem. Premiera już 17 października o 19:00.

„Wieczory dźwiękowe” należeć będą do: Nikoli Olszak i Filipa Perkowskiego oraz Karola Nepelskiego. Pedagożka teatru i nasz aktor przedstawią słuchaczom archiwalne nagrania muzyki teatralnej z Szaniawskiego. Będzie szansa usłyszeć kompozycje Janusza Komana, Tadeusza Woźniaka i Ryszarda Kniecia – to wszystko już 9 października. Nepelski – zdobywca Prix 1. Festiwalu Muzyki w Teatrze REZONANS – stworzył z kolei bardzo wyjątkowy podcast w całości poświęcony pamięci Krzysztofa Pendereckiego, mistrza, którego cała sytuacja lockdownu nie pozwoliła nam należycie pożegnać. Muzyki Karola Nepelskiego posłuchamy już 16 października.

Do działań radia SZANIAWSKI.FM dołącza się również tradycyjna rozgłośnia Radio Wrocław Kultura! Od 29 września emituje audycje teatralne na swoich falach. Jest to wielkie wyróżnienie dla Teatru i świetna okazja, żeby SZANIAWSKI.FM złapać nie tylko online, ale również w radioodbiornikach. Kolejne odcinki będą emitowane od 1 października, co czwartek, o 22:00. Pierwsza audycja Doroty Furmaniuk i Mateusza Flisa przedpremierowo już dzisiaj!

Cały pozytywny odbiór projektu przez widzów Szaniawskiego, wyróżnienie jakim jest zaproszenie do „prawdziwego” radia oraz niegasnąca popularność audycji daje nadzieję na dalszy rozwój teatralnego radia w przyszłości. Chcąc podziękować twórcom i odbiorcom Teatr zaprasza na wyjątkowy finał projektu, który odbędzie się 17 października 2020 r., na Scenie Kameralnej – będzie okazja spotkać zarówno artystów, jak i amatorów uczestniczących w projekcie, poznać twórczość autorów udźwiękowienia audycji – zespołu Polpo Motel, wymienić doświadczenia z czasów lockdownu i wspólnie posłuchać fragmentów najciekawszych podcastów. Szaniawski zaprasza!

Wszystkie podcasty SZANIAWSKI.FM dostępne są nieodpłatnie na:

Spotify:

Soundcloud:

Autorzy projektu:
Tomasz Jękot + Nikola Olszak
Scenariusze: T. Jękot + N. Olszak + Seb Majewski
Muzyka: Polpo Motel (Olga Mysłowska + Daniel Pigoński)
Autor identyfikacji wizualnej: Jakub Woynarowski

Projekt SZANIAWSKI. FM dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.




Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

02.10.2020