EN

19.11.2021, 15:59 Wersja do druku

Wałbrzych. Powołano Radę Programową Teatru Szaniawskiego

15 listopada   w Teatrze im. Szaniawskiego odbyły się pierwsze obrady Rady Programowej powołanej  na  sezony artystyczne 2021/2022 oraz 2022/2023. W jej skład zaproszonych zostało 17 reprezentantów środowiska teatralnego, artystycznego i edukacyjnego.

fot. Dariusz Gdesz /mat. teatru

W skład Rady weszli: krytycy teatralni: Grzegorz Chojnowski, Przemysław Gulda, Henryk Mazurkiewicz; twórcy: Martyna Majewska, Barbara Chodorowicz, Paweł Świątek; nauczyciele i edukatorzy teatralni: Magdalena Janczak, Adrian Gnilka i Grzegorz Stawiak. Grono uzupełnili widzowie oraz reprezentacja pracowników wszystkich działów Szaniawskiego, zarówno zespołu artystycznego, jak i administracyjnego.

Po uroczystej desygnacji na członków Rady dyrekcja Teatru przedstawiła krótkie informacje ogólne o działalności instytucji oraz szczegółowy program artystyczny na 58. sezon 2021-2022. Zostały omówione wszystkie planowane premiery, a nowo powołani członkowie Rady mieli możliwość wymienić się swoimi spostrzeżeniami i uwagami do programu. Wśród uczestników spotkania wywiązała się dyskusja o obecnych potrzebach kulturalnych Wałbrzycha, możliwościach ich realizacji i spójności sezonu, który nosi tytuł „nieszczęśliwy kraj – który potrzebuje bohaterów”. Zostały zasugerowane kierunki, w których powinien iść Teatr, aby jeszcze lepiej odpowiadać na oczekiwania widzów. Wnioski z rozmów zostały odnotowane przez dyrektora artystycznego, Seba Majewskiego. Należą do nich szczególnie: zwrócenie uwagi na widza potrzebującego alternatywy w postaci spektakli przystępnych, lekkich, z dużą dozą humoru (być może w formie farsy, stand-upu lub komedii); kontynuacja i poszerzanie współpracy ze szkołami i młodzieżą; uproszczenie tytułów następnych premier. Ponadto została zwrócona uwaga na szeroką ofertę regionu, która wymusza konkurowanie o widownię z dużymi miastami jak Wrocław czy Legnica, co jest jednocześnie wyzwaniem i ogromną szansą.

Następnym elementem spotkania był panel dyskusyjny pod nazwą „20 lat przewrotu performatywnego w teatrze polskim lat 2002-2022” w kontekście założeń programowych 59. sezonu artystycznego 2022-2023. Seb Majewski przedstawił zarys sezonu, który roboczo nosi nazwę „przeżyjmy to jeszcze raz” i stawia sobie za cel przypomnienie i zrewidowanie najważniejszych spektakli ostatnich 20 lat.

Członkowie Rady przyjęli pomysły z otwartością, ale i krytycznym spojrzeniem, które pozwoliło na zmianę perspektywy i przeanalizowanie kolejnych przedsięwzięć. Omówione zostały plany edukacyjne i kontekstowe, a dużym tematem dyskusji stała się dostępność kultury dla osób spoza Wałbrzycha. Wspólnie wypracowanym wnioskiem jest potrzeba dodatkowego przejazdu Kolei Dolnośląskich, który pozwoliłby widzom z Wrocławia nie tylko na przyjazd na spektakl, ale też na powrót po godzinie 21. Jeśli chodzi o wnioski dotyczące programu sezonu podkreślone zostało zgłębianie tematów tożsamościowych, lokalnych, oddziałujących z wielokulturowymi mieszkańcami Wałbrzycha i okolic.

Początkowym zamysłem Teatru były coroczne spotkania Rady, jednak żywa dyskusja i wynikające z niej trafne wnioski skłoniły wszystkich obecnych do obietnicy częstszych spotkań w celu wymiany doświadczeń. Teatr Dramatyczny nieustannie chce być miejscem otwartego dialogu, dlatego kolejne spotkanie Rady odbędzie się jeszcze w tym sezonie artystycznym.

Źródło:

Materiał nadesłany