EN

7.10.2024, 18:34 Wersja do druku

Wałbrzych. „Mary Poppers” gościnnie w Warszawie

Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny i Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu zapraszają na warszawskie pokazy spektaklu „Mary Poppers” według Pawła Soszyńskiego, w reżyserii Mirelli Burcerwicz, Angeliki Cegielskiej i Witolda Mrozka. 

Tobiasz Papuczys / mat. organizatora

Spektakle odbędą 16 października o 17:00 i 19:00 w siedzibie FINA - Wałbrzyska 3/5. Po drugim przedstawieniu - spotkanie z twórcami.

Fantastyczny Wałbrzych, jakiego nie znacie. Opowieść o miłości, nostalgii i szaleństwie. Paweł Soszyński – pisarz o niesamowitej wyobraźni, zmarły w 2021 roku krytyk teatralny i dramaturg, zabierze was w podróż po na pozór zwykłych barach i zapuszczonych salonach, w których kurz mieni się kolorami tęczy. Napisany specjalnie dla wałbrzyskiej aktorki Angeliki Cegielskiej dramat pełen jest tajemnic – niejasnych, a zarazem bardzo żywych wspomnień, a może snów? „Mary Poppers” zderza indywidualne historie – pełne bólu, delikatności i złości – z perspektywą dosłownie kosmiczną. „Piotruś Pan nie jest chłopcem, który nie chce dorosnąć – jest kimś, kto nie chce być mężczyzną” – pisze Soszyński w tej mniejszościowej, odmieńczej opowieści, stworzonej dla kobiety i wykraczającej poza płciowe konwenanse.

Wstęp wolny, obowiązuje rejestracja. Rezerwacja miejsc rusza 9 października na stronie fina.gov.pl .

O spektaklu:

„Udaje się coś, co zakrawa na cud: sprawić, że widz już na starcie wierzy w fantazję Soszyńskiego – i jest to wiara tak ślepa, że po spektaklu nie ma już znaczenia, czy mieliśmy do czynienia z raportem z podziemnego życia miasta czy z marzeniem o tym życiu” - Magdalena Piekarska, „Notatnik Teatralny”.

Napisali o dramacie „Mary Poppers”:

„Paweł Soszyński buduje nową skłirowaną mitologię” – Iwona Kurz, Dwutygodnik.com

„Ta fantazja nie rejteruje przed przemocą, choć wokół jest krew i »pobite pyski«” – Marek Beylin, „Gazeta Wyborcza”

„Zachwycam się monologiem Mary Poppers, w którym tytułowa narratorka, „matka gejów” opowiada o queerowej przestrzeni, w której »w salonie trzymałyśmy się za ręce, a Wałbrzych płonął za zasłoniętymi roletami«. Moje miasto niemal rodzinne, miasto, w którym sobą było się tylko w snach, takie odmieńcze!” – Wojciech Szot, „Dialog”

Projekt „Wałbrzych na Wałbrzyskiej. Wokół ‚Mary Poppers’ Pawła Soszyńskiego” realizowany jest w ramach Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. 

Źródło:

Materiał nadesłany