EN
24.03.2023, 13:14 Wersja do druku

Wałbrzych. Dziś premiera spektaklu o systemie opieki zdrowotnej

Teatr Szaniawskiego zaprasza 24 marca na premierę spektaklu „Szpital na peryferiach” inspirowanego czeskim serialem. Reżyseruje Maciej Podstawny.

fot. Tobiasz Papuczys / mat. teatru

SZPITAL NA PERYFERIACH w reżyserii Macieja Podstawnego to bodaj pierwszy spektakl o systemie opieki zdrowotnej. Bezpośrednią inspiracją jest kultowy czeski serial „Szpital na peryferiach”, a widzowie mogą oczekiwać oprócz wzruszeń i trudnych pytań, również poczucia humoru, anarchii i ciepła. Czy znamy kogoś kto nie był, nie jest, albo nie będzie chory? A czy znamy kogoś, kto nie miał styczności z systemem opieki zdrowotnej? I celowo nie piszemy „służby zdrowia”. Bo takiej służby nie ma. Bo słowo służba zakłada przedmiotowość, stosunek podległości, a w skrajnych postawach nawet misję. A system opieki zdrowotnej to coś więcej - to rzeczywistość, której doświadcza każdy, podobnie jak doświadczamy obecności państwa, prawa i ekonomii, perspektywy klimatycznej, zanieczyszczenia powietrza, krajobrazu czy systemu edukacji. Od urodzenia do śmierci, od zachorowania do wyleczenia, od matury przez studia do praktyki. Jesteśmy pacjentami, jesteśmy lekarzami, a są i tacy, którzy łączą w sobie te perspektywy. System opieki zdrowotnej jest jednocześnie obcy i bliski i o ile podobne systemy: demokracja, prawo i powszechna edukacja znalazły swoją reprezentację w Teatrze, tak opieka zdrowotna nie. Teatr Dramatyczny znany jest z podejmowania radykalnych wyzwań, spektakl o opiece zdrowotnej będzie naszym kolejnym teatralnym mission impossible. I jednocześnie będzie to pierwszy spektakl o systemie opieki zdrowotnej w Polsce.

Czym ugryziemy ten temat? Osobistymi relacjami, wiedzą naukową, przeżyciami, poczuciem humoru i co najważniejsze: luźnym powiązaniem z hitem serialowym sprzed lat „SZPITALEM NA PERYFERIACH”. To wielka opowieść rozparta między skrajnościami: od nadużyć, błędów i dziurawego systemu po wielkie historie odratowanych żyć ludzkich, ocalenia i odzyskania zdrowia.  Od namysłu nad godnością pracy w opiece zdrowotnej po godność pacjenta. Od tego, co my myślimy o lekarzach po to, co lekarze myślą o nas. A to wszystko z komediowym zacięciem, czeskim filmem i muzyką skomponowaną specjalnie do operacji.

Jak to jest, że zgadzamy się płacić duże pieniądze za prozaiczne usługi jak masaż czy fryzjer, a kiedy stawką jest nasze zdrowie i życie oczekujemy darmowej, natychmiastowej i oddanej tylko nam „służby”? I dlaczego zgadzamy się na system, który ma więcej wspólnego z maszynką do mięsa niż przejrzystą, demokratyczną i sprawiedliwą instytucją publiczną?

Pocieszający jest fakt, że żaden kraj na świecie nie potrafi odpowiedzieć na te pytania; w końcu z jakiegoś powodu każda kampania wyborcza ma w swoich postulatach rozwiązanie „problemu” systemu opieki zdrowotnej. Mamy nadzieję, że spektakl SZPITAL NA PERYFERIACH też będzie pocieszeniem - w końcu każdy z nas kiedyś spotka się twarzą w twarz z machiną tego systemu.

Na scenie zobaczymy zespół aktorski Szaniawskiego w składzie: Angelika Cegielska, Joanna Łaganowska, Mateusz Flis, Michał Kosela, Rafał Kosowski, Mikołaj Krzeszowiec, Ryszard Węgrzyn. Scenografię i kostiumy projektują Mirek Kaczmarek i Marta Śniosek-Masacz, muzykę komponuje Anna Stela, a za ruch odpowiada Anna Obszańska.

Na pewno nie uda nam się zreformować ochrony zdrowia, ale chcemy jasno sformułować marzenie, że troska o nasze zdrowie i życie powinna być oczywista, naturalna, bezdyskusyjna. Premiera już 24 marca na Dużej Scenie! Wydarzenie zostanie połączone z dolnośląskimi obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru.


SZPITAL NA PERYFERIACH. MUZYKA DO OPERACJI

tekst i reżyseria: Maciej Podstawny
scenografia: Mirek Kaczmarek
kostiumy: Marta Śniosek-Masacz
muzyka: Anna Stela
wideo: Przemysław Tokarski
plakat: Jakub Woynarowski
zdjęcia: Tobiasz Papuczys
ruch: Anna Obszańska
inspicjentka: Iwona Skiba
obsada: Angelika Cegielska, Joanna Łaganowska, Mateusz Flis, Michał Kosela, Rafał Kosowski, Mikołaj Krzeszowiec, Ryszard Węgrzyn

Źródło:

Materiał własny