EN

6.12.2024, 14:10 Wersja do druku

Wałbrzych. Historia o polskich feedersach podana na talerzu

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu zaprasza na niesamowite doświadczenie dla wszystkich zmysłów – prezentację tekstu Agnieszki Wolny-Hamkało „Malina” połączoną ze wspólnym ucztowaniem!

plakat wydarzenia, mat. teatru

ZAPRACOWANI. GASTROFAZA to już trzecia edycja rezydencji dramaturgicznej w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego, której kuratorem jest Tomasz Jękot.

W tym roku zamknięty konkurs na pomysł na dramat poprzedzony warsztatami wokół jedzenia decyzją jury (Paweł Ludwiczak - przedstawiciel lokalnych mediów, Emilia Molenda - przedstawicielka widzów, Angelika Cegielska - reprezentantka zespołu aktorskiego, Mariusz Gołosz – ubiegłoroczny rezydent, dyrektor Sebastian Majewski i kurator programowy Tomasz Jękot) wygrała  Agnieszka Wolny-Hamkało. Już 7 i 8 grudnia 2024 widzowie będą mogli zobaczyć, poczuć i posmakować efekty tej pracy w reżyserii Zdenki Pszczołowskiej.

Dramat Hamkało - „Malina” to historia trójki samotnych osób, uwikłanych w toksyczne relacje. Wszyscy są tu ofiarami, ale tylko jedno z nich jest dodatkowo oprawcą. To historia dziewczyny, która pada ofiarą fałszywej troski feedersa, mężczyzny, któremu zależy jedynie na jej ubezwłasnowolnieniu dla własnej przyjemności seksualnej.

Współczesna, ciepła baśń, poddająca krytyce niektóre źle rozumiane praktyki społeczne, ale też pokazująca, że natura to nie tylko roślinność, którą możemy spożywać, ale też przestrzenie, żywioły, zwierzęta, które tworzą dla nas nisze. To tam wciąż jeszcze możemy czuć się bezpiecznie.  „Malina – historia o polskich feedersach” to baśń z happy endem, o samotnych ludziach, którzy znajdują siebie. W roli tytułowej Maliny Angelika Cegielska. Towarzyszą jej na scenie: Rafał Gorczyca, Joanna Łaganowska oraz Czesław Skwarek. Ważną częścią spektaklu będzie wielka uczta, której autorką jest artystka kuchni Pola Sutryk, na co dzień związana  z Islandią. Możemy spodziewać się niesamowitych połączeń smakowych!

O twórczyniach:

Agnieszka Wolny-Hamkało - wrocławska pisarka, poetka, felietonistka, stypendystka Literarisches Colloquium Berlin, kuratorka literacka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W Szaniawskx wraz z reżyserką Martyną Majewską przygotowała "Niewolnicę Isaurę".

Pola Sutryk - kucharka oraz artystka interdyscyplinarna. Obecnie mieszka w Reykjaviku, gdzie organizuje jadalne instalacje, warsztaty oraz wydarzenia, traktując gotowanie i karmienie jako temat, medium oraz pretekst do spotkania.

Zdenka Pszczołowska - reżyserka, dramaturżka, absolwentka komparatystyki literackiej i performatyki przedstawień, współproducentka inicjatywy Wku***Ona.Tv, w ramach której powstały kobiece performanse-manifesty.

Kurator: Tomasz Jękot

Tekst: Agnieszka Wolny-Hamkało

Reżyseria: Zdenka Pszczołowska

Performance kulinarny: Pola Sutryk

Wideo: Maja Szerel

Trailer: Przemysław Tokarski

Inspicjent: Anna Solarek

Obsada: Angelika Cegielska, Rafał Gorczyca, Joanna Łaganowska, Czesław Skwarek

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a także został współfinansowany ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Źródło:

Materiał nadesłany