02.01.2021, 10:25 Wersja do druku

Wadowice. Młodzież i muzeum papieskie przygotowali widowisko o Karolu Wojtyle

Widowisko „Przeźroczysty” powstało dzięki warsztatom teatralno-muzycznym zorganizowanym przez wadowickie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w ośrodku wychowawczym w Wielkich Drogach pod Krakowem. Poprzez poezję i hip-hop młodzi opowiadają o Karolu Wojtyle – podaje muzeum.

- W czasie warsztatów chłopcy z ośrodka wychowawczego podzieleni zostali na dwie grupy. Część z nich opracowała utwory muzyczne, a pozostali pracowali nad wizualizacjami – powiedziała Magdalena Maślona, która w wadowickim muzeum odpowiada za komunikację z mediami.

Jak dodała, w widowisku udział wzięli również aktorzy teatru "Exit", którzy na co dzień zmagają się z różnymi niepełnosprawnościami.

- Uczestnicy projektu poprzez poezję Karola Wojtyły oraz utwory w rytmie hip-hopowym pokazali drogę życia Karola Wojtyły. Widowisko wyreżyserował Maciej Sikorski, który związany z teatrem "Exit" oraz Fundacją Budzenie Pasji – powiedziała Maślona.

32-minutowe widowisko "Przeźroczysty" można obejrzeć w wersji online.

Magdalena Maślona podała, że muzeum zrealizowało projekt „Świat jest teatrem niekończących się zmagań" w ramach programu "Kultura Dostępna". Partnerami byli: Fundacja Budzenie Pasji, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Wielkich Drogach, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół Klika Kraków oraz Music Art Krzysztof Odrobina. Pieniądze przekazało ministerstwo kultury poprzez Funduszu Promocji Kultury.

Wadowickie muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Muzeum zostało ponownie otwarte w 2014 r. Nowa ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia i osobiste rzeczy papieża.

Karol Wojtyła mieszkał w Wadowicach do ukończenia gimnazjum. Po maturze wyjechał z ojcem do Krakowa. 

Źródło:

PAP

Autor:

Marek Szafrański

Tematy w toku