EN

24.06.2023, 13:50 Wersja do druku

Warszawa. Aleksander Fredro na Imieninach Jana Kochanowskiego - literackim pikniku Biblioteki Narodowej

Zarówno Fredro jak i Kochanowski był bardzo uważnymi obserwatorami i potrafili wyjątkowo trafnie opisać współczesnych sobie Polaków. Obaj też angażowali się w życie swoich społeczności. Znaleźliby wiele wspólnych tematów do rozmowy - powiedział PAP dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

fot. mat. organizatora

Imieniny Jana Kochanowskiego - Literacki piknik Biblioteki Narodowej odbędzie się w sobotę w Ogrodzie Krasińskich. W tym roku bohaterem wydarzenia będzie Aleksander Fredro.

Dyrektor BN Tomasz Makowski, pytany przez PAP czy Jan Kochanowski zaprosiłby Aleksandra Fredrę na swoje imieniny, gdyby żyli w tym samym czasie, odpowiedział: "Na pewno". "Taka rozmowa mogłaby być fascynująca i zabawna. Wszak Jan Kochanowski jest autorem fraszek, które zarówno za jego czasów, jak i dziś bawią czytelników. Obaj byli też bardzo uważnymi obserwatorami i potrafili wyjątkowo trafnie opisać współczesnych sobie Polaków. Obaj też angażowali się w życie swoich społeczności. Znaleźliby wiele wspólnych tematów do rozmowy" - wyjaśnił.

Powiedział PAP, że "bohaterem tegorocznych Imienin Jana Kochanowskiego jest Aleksander Fredro, najwybitniejszy polski komediopisarz. Spotkania i rozmowy będą w dużej mierze toczyć się wokół więzi między światami literatury i teatru. Pisarki i pisarze opowiedzą, jak ich dzieła sprawdzają się w teatrze, a twórcy sztuk teatralnych przedstawią kulisy pracy nad spektaklami".

Dyskutować będą m.in. Weronika Murek, Rafał Wojasiński, Piotr Cieplak, Jarosław Gajewski, Cezary Harasimowicz, Wojciech Tomczyk i Mariusz Czubaj.

Makowski mówił, że "Aleksander Fredro to komediopisarz, zatem goście Imienin Jana Kochanowskiego będą dyskutować o poczuciu humoru: z czego śmieją się dziś Polacy, czy współczesne polskie komedie mają to +coś+, co w komediach Fredry bawi kolejne pokolenia Polaków". W Ogrodzie Krasińskich pojawi się znana z adaptacji fredrowskich komedii Olga Lipińska, a prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska opowie o pracy nad nowym, czterotomowym wydaniem dzieł zebranych dramatopisarza.

Jak dodał Makowski, "będzie też okazja, żeby podyskutować o kondycji współczesnego teatru". "Czy dziś rozumiemy Odprawę posłów greckich, czy też trzeba ją na nowo napisać, by dotarła do odbiorcy" - powiedział. "A jak działa humor i spostrzegawczość Aleksandra Fredry na współczesnego odbiorcę będziemy mieli okazję sprawdzić podczas meczu poetyckiego. W tym roku aktorzy zmierzą się z tekstami Fredry" - powiedział.

W samo południe odbędzie się spotkanie z Józefem Henem, świętującym w tym roku setne urodziny, a o godz. 17 - z Zytą Rudzką, tegoroczną laureatką Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii Proza. Na Imieninach Jana Kochanowskiego odbędzie się też kiermasz książki. Przy stoiskach polskich wydawnictw będzie obecnych stu dwudziestu pisarzy.

Makowski powiedział, że "Imieniny Jana Kochanowskiego kończą się dansingiem, ale też Pieśnią świętojańską o Sobótce, zawsze w niezapomnianym wykonaniu. Kto w tym roku ją zaśpiewa? Prawdziwe gwiazdy muzyki współczesnej i jazzowej: Agata Zubel, czyli jedna z najbardziej docenianych europejskich wokalistek i kompozytorek muzyki współczesnej. Na scenie będą jej towarzyszyć Adam Bałdych – jeden z najważniejszych skrzypków jazzowych na świecie oraz Hubert Zemler – niezwykle kreatywny, ceniony perkusista. Spodziewamy się, że to będzie wykonanie, które zapadnie wszystkim w pamięć".

Dla najmłodszych czytelników organizatorzy przygotowali oddzielny program spotkań i aktywności, m.in. ekspresowy kurs tworzenia bajek muzycznych, który poprowadzi Asi Mina i warsztaty z Teatrem Guliwer. W programie znalazły się również rodzinna gra terenowa, przyrodniczy spacer z Michałem Książkiem i oprowadzanie wokół Pałacu Rzeczypospolitej. 

Źródło:

PAP