EN

26.07.2022, 14:59 Wersja do druku

USA. 20-lecie Center for New Performance z CalArts – najważniejszej uczelni artystycznej w USA. W sierpniu zagrają w Polsce

Travis Preston – amerykański reżyser, artysta teatralny i operowy, dziekan CalArts School of Theatre i dyrektor artystyczny CalArts Center for New Performance – najważniejszej interdyscyplinarnej uczelni w Stanach i jednej z najlepszych uczelni teatralnych na świecie, w sierpniu przyleci do Polski. Dokładnie 3 i 4 sierpnia na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku CalArts zaprezentuje swój multimedialny, wielojęzykowy i VRowy spektakl „HA-M-LET”, którego reżyserem i jedynym wykonawcą jest brazylijsko-amerykański performer Peter Mark. Center for New Performance działające przy CalArts świętuje 20-lecie istnienia. To „centrum dużej sieci relacji zawodowych i artystycznych, która przemierza świat”. Częścią tej sieci byli również polscy artyści, tacy jak Krzysztof Wodiczko i Agnieszka Holland.

fot. Jazzyshots/ mat. STUDIO teatrgalerii

CalArts to awangarda amerykańska – miejsce wyzwolonej wyobraźni i śmiałych eksperymentów

Kalifornijski Instytut Sztuki CalArts uznawany jest za jedną z najlepszych szkół aktorskich na świecie. CalArts wykształciła dużą liczbę utalentowanych aktorów amerykańskiego przemysłu filmowego. Do tego grona zaliczyć można, m.in. Davida Hasselhoffa, Sofię Coppolę, Tima Burtona. Ta bliska Hollywood, słynna szkoła założona w 1961 roku w Walencji, w hrabstwie Los Angeles to uczelnia interdyscyplinarna, która zajmuje się kompleksowo wszystkimi dziedzinami sztuki. Studenci CalArts mogą pracować z takimi osobami jak Andre Gregory, Wooster Group, autor tekstów Magnetic Fields Stephin Merritt i awangardowy pisarz Richard Foreman. CalArts szybko stała się przestrzenią radykalnej praktyki artystycznej – od amerykańskiego konceptualizmu po happeningi. Uczelnia od początku zaangażowana jest w ruchy wolnościowe – społeczne, polityczne, ale również estetyczne.

CalArts stara się promować idee nieakceptowane przez resztę amerykańskiej kultury społeczeństwa – mówi Travis Preston, dziekan California Institute of the Arts oraz dyrektor artystyczny CalArts Center for New Performance. Sprzeciwiając się kategoriom rodzajowym nieodłącznie związanym z europejskim dziedzictwem wschodniego wybrzeża USA, CalArts dąży do czegoś więcej – deklaruje Preston.

Założona, by uniknąć pułapek autokratycznych kanclerzy i powierników i pozwolić na bardziej elastyczny program nauczania z holistycznym celem kształcenia studentów jako osób i obywateli, CalArts jako instytucja-spadkobierczyni Black Mountain College kontynuuje interdyscyplinarne podejście łączące artystów wizualnych, kompozytorów, poetów i projektantów, dając przestrzeń do eksperymentu. To, co odkryłem w CalArts, było zdumiewające – miejsce, w którym pielęgnowano i celebrowano wyzwoloną wyobraźnię i śmiałe eksperymenty – Travis Preston. O CalArts mówi się, że to awangarda amerykańska, kontynuacja interdyscyplinarności i radykalnej pedagogiki, gdzie nie ma mistrzów, są tylko uczniowie i każdy może się czegoś nauczyć.

Centrum wspierania nowych kierunków w sztukach performatywnych

W 2002 roku przy California Institute of the Arts powstało CalArts Center for New Performance. Założycielami centrum byli Susan Solt, Carol Bixler i Travis Preston. Premierą otwarcia CNP był „Król Lear” w całkowicie kobiecej wersji. Spektakl okazał się przełomowy. Wystawiany był w sześciu lokalizacjach w ogromnych przestrzeniach fabrycznych Brewery Arts Complex w centrum Los Angeles.

Centrum jest profesjonalnym ramieniem produkcyjnym CalArts. Ma zapewniać unikalne, oparte na artystach i projektach ramy dla rozwoju i realizacji oryginalnego teatru, muzyki, tańca, mediów i projektów interdyscyplinarnych. Jednym z elementów działalności Centrum jest alternatywny model wspierania nowych kierunków w sztukach performatywnych. CalArts umożliwia studentom pracę ramię w ramię z wybitnymi artystami i zdobycie poziomu doświadczenia, który wykracza poza ich program nauczania.

CNP zaprasza artystów z całego świata do rozwoju swoich prac poszerzających język, dyskurs i granice współczesnego teatru i spektakli. W ostatnich latach rezydentką CalArts była Natalia Korczakowska – polska reżyserka, dyrektorka artystyczna STUDIO teatrgalerii w Warszawie – instytucji szeroko współpracującej z CalArts, podobnie stawiającej na wolność, interdyscyplinarność, performance i eksperyment. Efektem tej współpracy, był między innymi Festiwal CalArts STUDIO.

W sierpniu CalArts zagra na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku

Najnowsze technologie, trójwymiarowe renderowanie, gifowe kolaże, a w tle muzyka Jana Sebastiana Bacha, Mozarta oraz muzyka elektroniczna i archiwalne nagrania Hamleta w różnych wykonaniach aktorskich. CalArts w sierpniu podczas 26. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku zaprezentuje swój multimedialny, wielojęzyczny spektakl „HA-M-LET” w reżyserii i solowym wykonaniu Petera Marka – brazylijsko-amerykańskiego performera. To wyjątkowa okazja do spotkania z twórczością kalifornijskiego CalArts Center for New Performance.

Tematyka obłędu, zwodniczości i konfliktu w rodzinie przybiera formę cyfrową, w której artysta performer Peter Mark zmaga się z myślami i obrazami osiągającymi sugestywny stan nasycenia. Dzięki materiałom zaczerpniętym ze sztuki Szekspira, kultury internetowej, domowych filmów wideo i animacji 3D przeplatające się obrazy przechodzą płynnie między krajobrazem a ciałem, narracją a biografią – zmieniając się w tempie, będącym hołdem lotności myśli Hamleta.

Tekst Szekspira może przyjąć wszystko, co mu podamy – m.in. GIFY, memy i najbardziej współczesne obrazy. Podobnie jak Hamlet nie wiedział, jak poradzić sobie z tym, czego żądał od niego duch – obraz – jego ojca, ja także chciałem zbadać właśnie ten związek między ciałem a obrazem; w jaki sposób warstwami mogą układać się przeszłość, teraźniejszość i przyszłość; i w jaki sposób obrazy mogą zapraszać nas do wykraczania poza siebie –Peter Mark, reżyser i jedyny wykonawca w spektaklu.

26. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku 27.07–6.08.2022

HA-M-LET (CalArts Center for New Performance, USA, California)

3.08, 19.00

4.08, 17.00, 21.00

Teatr Wybrzeże Malarnia

Wykonanie i reżyseria: Peter Mark

HA-M-LET został pierwotnie zaprezentowany 8 listopada 2019 roku w Hauser & Wirth w Los Angeles

Bilety i szczegółowe informacje dostępne na stronie: https://festiwalszekspirowski.pl/pl/program-26fs/ha-m-let-calarts-center-for-new-performance-usa-26fs/

Oficjalna strona CalArts Center for New Performance: https://centerfornewperformance.org/

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne