EN

2.08.2021, 17:33 Wersja do druku

USA. Living Space Theatre z Katowic rozpoczął w Nowym Jorku próby do premiery "Somatopia"

Living Space Theatre z Katowic rozpoczęło w Nowym Jorku próby do najnowszej produkcji "Somatopia". Aneta Jankowska, Jakub Margosiak, Grzegorz Labuda pracują pod okiem amerykańskiej choreografki K. J. Holmes - poinformowano na Fb Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca (NIMiT).

fot. mat. teatru

Jak wyjaśniono, Somatopia zostanie czterokrotnie wystawiona w Stanach Zjednoczonych, a niedługo później będzie mieć swoją premierę w Polsce".

Spektakl powstaje w ramach programu "Zamówienia Choreograficzne 2021" NIMiT we współpracy producenckiej Instytutu Polskiego w Nowym Jorku.

"Spektakl teatru Living Space Theatre nawiązuje swoją tematyką do poszukiwania utopijnego świata. Nazwą zamknęliśmy granice naszej wyobraźni, za którą jest droga do Utopi" – powiedzieli twórcy spektaklu, cytowani na stronie NIMiT.

"Ani człowiek, ani nawet drzewo, choć piękne, nie są Utopią, nie sięgają do Utopi. Do Utopi nie sięga się po ludzku, jej się nie dotyka, nie nazywa słowami. Na ziemi budujemy pozorne Utopie, w których myśli tkwimy i tym samym zamykamy granice wolności podążania za czymś, czego ludzkie pojęcie nawet nie może określić" - wyjaśnili artyści.

Choreografia i reżyseria - K. J. Holmes. Muzykę skomponowała Aneta Jankowska. Kostiumy zaprojektował Grzegorz Labuda.

Występują Aneta Jankowska, Jakub Margosiak i Grzegorz Labuda.

Więcej informacji o artystach i przedstawieniu znaleźć można na stronie: https://nimit.pl/aktualnosci/living-space-theatre-premiera-spektaklu-somatopia-w-choreografii-k-j-holmes-juz-w-sierpniu/?fbclid=IwAR071ROZeM3_fjtI4Uf8ILuewyuiZXM3DKvFGm1fUNwmkF5WQly5nieYdEQ.

Pokazy przedpremierowe "Somatopii" odbędą się 4 sierpnia o godz. 18 (czasu wschodnioamerykańskiego letniego) w Hudson Opera House w Nowym Jorku oraz 5 sierpnia o godz. 17 (czasu wschodnioamerykańskiego letniego) w The Dragons Egg w Ledyard w stanie Connecticut.

Amerykańską premierę zaplanowano na 6 sierpnia o godz. 19 (czasu wschodnioamerykańskiego letniego) w Churchtown Dairy w Hudson w stanie Nowy Jork.

Polską premierę spektaklu zaplanowano 13 sierpnia w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Spektakl jest finansowany ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

"Living Space Theatre to teatr nomadyczny założony w 2016 r. przez absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jako kolektyw teatralny skupia się na pracy z ciałem i wyobraźnią, które są potężnymi narzędziami w procesie twórczym" - napisano na stronie NIMiT.

Jak wyjaśniono, "od kilku lat zespół teatru zgłębia technikę Michała Czechowa i stosuje ją w przedstawieniach, łącząc ruch, taniec i aktorstwo".

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne