EN

17.10.2020, 08:25 Wersja do druku

Ukraina. W Kijowie otwarto XV Dni Kina Polskiego

W stolicy Ukrainy w piątek odbyła się ceremonia otwarcia organizowanych przez Instytut Polski w Kijowe XV Dni Kina Polskiego na Ukrainie, podczas której wyświetlono film "Boże Ciało" w reż. Jana Komasy. W tym roku po raz pierwszy w związku z pandemią filmy będą pokazywane online.

fot. mat. Film Polski

- Staramy się, by filmy, które co roku pokazujemy w różnych miastach Ukrainy, ukazywały różnorodność debaty, problematyki, która polską opinię publiczną porusza - powiedział PAP ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki podczas ceremonii otwarcia festiwalu w jednym z najbardziej znanych kijowskich kin "Żowteń".

Kino to znajduje się w dzielnicy Podół, która, jak zwraca uwagę Dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Robert Czyżewski, jest intelektualnym i artystycznym centrum stolicy. Mieści się tu np. Akademia Kijowsko-Mohylańska. Podczas ceremonii, jak poinformował Czyżewski, obecni byli przedstawiciele placówek dyplomatycznych m.in. Finlandii i Niemiec.

- Chcemy, by Dni Kina Polskiego, które są już na Ukrainie tradycją, pokazały kino polskie w przekroju, by było różnorodne; to kino artystyczne, bardziej rozrywkowe, czy heroiczne, tak jak film zamknięcia "Legiony" - wskazał w rozmowie z PAP Czyżewski. Jak dodał, ciekaw jest odbioru filmu "Boże Ciało" na Ukrainie, "która przeżywa burzliwe odrodzenie religijne".

Ambasador Polski wyraził z kolei nadzieję, że "kiedyś dojdziemy do takiego punktu, że będziemy mogli pokazać na Ukrainie kino dotykające bardzo trudnych tematów polsko-ukraińskich". Przypomniał przy tym, że próba pokazania kilka lat temu filmu "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego nie udała się. "Uważam, że film ten powinien być tu pokazany, my jesteśmy otwarci na dyskusję i czekamy, że taką otwartość pokaże również ukraińska strona" - dodał.

Cichocki zaznaczył, że w ukraińskiej telewizji można obejrzeć wiele polskich seriali, takich jak np. "Czas Honoru", czy filmów dokumentalnych.

Wśród filmów, z którymi w ramach festiwalu widzowie będą mogli zapoznać się na platformie internetowej Takflix, znalazły się: "Ikar. Legenda Mietka Kosza" (reż. Maciej Pieprzyca), "Nic nie ginie" (reż. Kalina Alabrudzińska), "Supernova" (reż. Bartosz Kruhlik), "Żelazny Most" (reż. Monika Jordan-Młodzianowska). Film zamknięcia - "Legiony" w reżyserii Dariusza Gajewskiego - zostanie zaprezentowany w kinie "Żowteń" 25 października.

Źródło:

PAP