EN

18.03.2022, 15:21 Wersja do druku

Ukraina. Nie żyje zasłużona dla Ukrainy aktorka. Zginęła w rosyjskim ataku na budynki mieszkalne w Kijowie

Nie żyje Oksana Szweć - ukraińska aktorka, która występowała w teatrze i na ekranie.

fot. Kyiv Post/Twitter

O jej śmierci piszą światowe media – m.in. "Variety", "Hollywood Reporter", "Independent" i "Deadline" – powołując się na wiadomość przekazaną przez grupę aktorską Młody Teatr, której 67-letnia Szweć była członkinią. Jak podaje serwis focus.ua, w mieszkaniu był ze Szweć jej syn, który przeżył, choć został ranny.

Oksana Szweć: zasłużona dla ukraińskiej kultury

Oksana Szweć pracowała głównie w teatrze, ale na koncie miała także role serialowe i filmowe. Po raz ostatni na ekranie można ją było zobaczyć w 2013 r., w rosyjsko-ukraińskim serialu "Dom z liliami" wcielała się w dyrektorkę sierocińca. Wystąpiła także w takich produkcjach, jak: "Jutro będzie jutro", "Tajemnica św. Patryka", "Powrót Mukhtara".

Serwis "Deadline" dodaje, że Szweć karierę budowała od dekad, a jej wkład w kulturę został doceniony. Od ukraińskiego rządu otrzymała bowiem tytuł "Zasłużonej dla narodowej sztuki". Portal dodaje, że aktorka była także związana z Teatrem Muzycznym w Tarnopolu i Teatrem Satyrycznym w Kijowie.

"Nieodwracalny smutek"

Oksana Szweć urodziła się w 1955 r. W roku 1975 ukończyła studio aktorskie w Teatrze w Iwano-Frankowsku, a dziesięć lat później została absolwentką Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego.

Przyjaciele Szweć z grupy aktorskiej Młody Teatr napisali na Facebooku: "Nieodwracalny smutek. Zawsze będziemy pamiętać tę utalentowaną aktorkę. Nie ma przebaczenia dla wroga, który najechał naszą ziemię".

Aktorkę na Facebooku pożegnał krytyk teatralny Oleg Vergelis. Napisał, że koledzy ze środowiska aktorskiego mówią o Szweć w samych superlatywach, skupiając się na tym, jaka była bystra. Dodał, że aktorka 10 lutego obchodziła urodziny.

Tytuł oryginalny

Nie żyje Oksana Szweć - ukraińska aktorka, która występowała w teatrze i na ekranie.

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Marta Górna

Wątki tematyczne