EN

22.10.2021, 13:57 Wersja do druku

Tychy. Zbliżają się 47. Tyskie Spotkania Teatralne

Tyskie Spotkania Teatralne to najstarsze cykliczne wydarzenie artystyczne w regionie. Program tegorocznej edycji festiwalu, ukazuje sztukę TEATRU w całej jego różnorodności, z szacunkiem dla scenicznego rzemiosła i wyrastających z niego tradycji, ale i z otwartością na nowe formy artystycznego wyrazu, umiejętnie opisujące otaczającą nas rzeczywistość.

fot. mat. organizatora

Przez ponad tydzień, festiwalowa publiczność będzie miała okazję podziwiać poruszające prezentacje zarówno mistrzów sztuki aktorskiej,    jak i pasjonatów sceny, którzy TEATR wybrali nie jako swą drogę zawodową,  a miejsce dzielenia się swą wrażliwością. Będziemy mieli szansę spotkania  z bogactwem estetyk scenicznych- od komedii dell’arte, przez teatr plastyczny, po przedstawienia nawiązujące do największych dokonań teatru alternatywnego. Obejrzymy wyjątkowe inscenizacje, zrealizowane przez najciekawszych współczesnych reżyserów. Będziemy także mieli okazję uświadomić sobie,    że w TEATRZE jest miejsce również dla artystów niepełnosprawnych, zarówno posiadających zawodowe przygotowanie, jak i tych, którzy przekraczając własne ograniczenia, zdobywają dopiero doświadczenie na profesjonalnej scenie.

Co zaś najistotniejsze, za sprawą podejmowanych tematów i subtelności ich prezentacji, będziemy mieli możliwość, jak sugerował aktorom szekspirowski Hamlet, przejrzeć się w zwierciadle natury. Analizując przedstawienia które przyjęły zaproszenie na 47. Tyskie Spotkania Teatralne, mam poczucie, że ich realizatorzy wierni są temu przesłaniu największego dramaturga wszechczasów, i propozycjami swymi starają się „pokazywać cnocie własne jej rysy, złości żywy jej obraz, a światu i duchowi wieku postać ich i piękno”. W ten sposób, wydarzenie stanowiące największe święto TEATRU w Tychach, stanowić będzie w istocie spotkanie z drugim człowiekiem, a tego, po kilkunastu miesiącach pandemii, potrzeba nam bardziej niż kiedykolwiek.

Paweł Drzewiecki
Dyrektor Teatru Małego w Tychach
Kurator 47. Tyskich Spotkań Teatralnych

***

W programie festiwalu, poza nurtem konkursowym, spektakle mistrzowskie m.in. „Boże Mój” Anat Gov w reż. Jacka Orłowskiego, „Maria Callas Master Class” z Krystyną Jandą w roli tytułowej, monodram „Audiencja” w wykonaniu Mikołaja Grabowskiego oraz „Szewcy” Narodowego Starego Teatru w Krakowie w reżyserii Justyny Sobczyk. Festiwal rozpocznie się 3 listopada i potrwa do 10 listopada w Teatrze Małym w Tychach. W  tym roku zaprezentujemy aż 12 spektakli. Wśród nich szczęśliwa 7 spektakli konkursowych:

Akademicki Teatr Remont z przedstawieniem pt. „Mady-baby.edu” - reżyseria Grzegorz Kempinsky

Grupa Artystyczna Teatr T.C.R. z przedstawieniem pt. „Disco Mori” - reżyseria Maciej Dziaczko

Teatr AST Wrocław z przedstawieniem pt. „Niewiasty” - reżyseria Karolina Przystupa

Teatr Bez Rzędów z przedstawieniem pt. „Stan stabilny” - reżyseria Tadeusz Łomnicki

Trupa KOMEDIANTY / FUNDACJA STUDIO DONO z przedstawieniem pt. „Gino i Suzi. Kucharze” - reżyseria Agnieszka Cianciara - Fröhlich

Teatr Krzyk z przedstawieniem pt. „Hej Ty” - reżyseria Marek Kościółek

Teatr Naumiony z przedstawieniem pt. „Szac” - reżyseria Iwona Woźniak

Wstęp na wszystkie prezentacje konkursowe jest bezpłatny, a zwycięzców poznamy 7 listopada.

Patronat medialny: TVP Kultura, Antyradio, e-teatr.pl, Gazeta Wyborcza, Teatr, teatralny.pl, Teatr dla Wszystkich.

Szczegółowy program TUTAJ

Źródło:

Materiał nadesłany