EN

2.06.2021, 10:14 Wersja do druku

Tychy. "Zapiski z zamknięcia" - performans Kamilli Baar w Galerii Handlowej

"Zapiski z zamknięcia: sztuka handlu – handel sztuką", stanowią powodowaną pandemią oraz kolejnymi etapami zamykania działalności artystycznej refleksję na temat miejsca aktora we współczesnym ekosystemie, zarówno społecznym, gospodarczym, jak i międzyludzkim. Rewizji poddana została również bliźniacza sytuacja sztuki oraz handlu. Obie te dziedziny zostały czasowo zawieszone, a ludzie je uprawiający stracili źródło utrzymania.

fot. mat. teatru

Autorzy projektu: aktorka Kamilla Baar oraz dyrektor Teatru Małego w Tychach, Paweł Drzewiecki, podjęli się opowiedzenia sytuacji artysty pozbawionego kontaktu z widzem, przez pryzmat handlu twórczością sceniczną. Wywodząc z literatury polskiej i światowej oniryczne miniatury teatralne, zadają sobie oraz widzom tego teatralnego procesu, pytania o wartości towarzyszące ludzkości od lat, które kilkunastomiesięczna pandemia znów poddała weryfikacji. Pytania te wybrzmią szczególnie dojmująco dlatego, iż przestrzenią gry będzie nie teatralna scena,  a sklepowa witryna, co prowokować może do myślenia o tym, jak wielu ludzi traktuje widowisko sceniczne jako produkt, a sztukę aktorską jako towar.  A wszystko to w zaledwie kilkanaście dni od ponownego otwarcia dla społeczeństwa zarówno widowni teatralnych, jak i przestrzeni handlowych.

Odsłona I
Ile dla Ciebie warte jest ludzkie życie?

Na podstawie „Dziewczynki z zapałkami” Hansa Christiana Andersena
godz.:13:00

Przytaczając jedną z najbardziej znanych baśni na świecie, zastanawiamy się, wobec czyjego nieszczęścia i bezgłośnej tragedii przechodzimy obojętnie. Na myśl przychodzą nam nie tylko żebrzący bezdomni, ale też niemogący znaleźć swojego miejsca uchodźcy. Zwracamy również uwagę na tych, którzy czekają na naszą pomoc w najbliższym otoczeniu. Dlatego, choć każdą z miniatur projektu można oglądać bezpłatnie, realizatorzy bardzo proszą by zajęcie miejsca na widowni którejkolwiek z odsłon całodniowego widowiska, opłacić symbolicznym datkiem na rzecz podopiecznych Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci „Świetlikowo”.

Odsłona II
Ile warta jest tradycja?

Na podstawie „Sklepów cynamonowych” Brunona Schulza
godz.:14:15

Proza Schultza to nie tylko malownicze opisy witryn sklepowych, zapomnianych towarów o baśniowych zapachach, fakturach i barwach, ale także wspomnienie świata, którego dziś już nie pamiętamy. Świata budowanego przez wielowiekowe tradycje, kulturę handlowania, oraz związanych z nią rytuałów. Przy tej okazji staramy się skłonić naszych odbiorców do refleksji nad tym, jakie miejsce we współczesnym świecie zajmuje tradycja nie tylko kupiecka.

Odsłona III
Jaką cenę płacisz za bycie sobą?

Na podstawie „Fantazy” Juliusza Słowackiego i „Poskromienia złośnicy” Williama Szekspira
godz.: 16:00

Bohaterka tej miniatury teatralnej, to kobieta, którą ojciec wydaje za mąż za bogatego mężczyznę. Kobieta sprzedana za cenę spokoju rodziny. Bez uczuć, bez refleksji o szczęściu. Bohaterka pragnie zawalczyć o siebie w relacji z przyszłym mężem. Jaką zapłaci za to cenę? I kiedy tak naprawdę będzie mogła być sobą – stając przed swym „nabywcą”, czy zostając sama ze sobą, swymi myślami, pragnieniami i rozczarowaniami? Odpowiedzi na te pytania szukamy sięgając po teksty najwybitniejszych autorów piszących dla teatru.

Odsłona IV
Czy młodość jest warta każdej ceny?

Na podstawie „Esther” Stefana Chwina
godz.: 17:15

Poznajemy kobietę piękną, ale też świadomą swej dojrzałości i przemijalności. Słyszymy jej przemyślenia wynikające z obserwacji innej, młodszej dziewczyny. Jakie są konkluzje? Wszyscy przeminiemy, a razem z nami przeminie wszelkie piękno. Ile więc może być warte młodzieńcze piękno, i co powinien odpowiedzieć kobiecie mężczyzna, gdy zostanie przez nią zapytany  o  to, ile by dał za wieczne piękno swej wybranki?

fot. mat. teatru

Odsłona V
Ile kosztuje przyjemność?
Na podstawie „Dziwki z OHIO” Hanocha Levina
godz.: 18:15

Sięgając po fragment sztuki jednego z najważniejszych współczesnych światowych dramaturgów, dwoje aktorów – Kamilla Baar i Michał Majnicz dają sobie przyjemność artystycznego spotkania, po to, by pomimo pandemii, mogli uprawiać swój zawód, pielęgnować warsztat i artystyczną wyobraźnię. Przy okazji widzimy znak naszych czasów – łączenie online, bo na inne spotkanie nie mogą sobie aktualnie pozwolić. I choć ich postaci rozmawiają o zupełnie innej formie przyjemności, to jako widzowie jesteśmy świadkami jednego z najważniejszych elementów związanych ze sferą handlu – targowaniem się, co w kulturze autora przytaczanej sztuki, stanowi największą przyjemność.

Odsłona VI
Ile warta jest miłość?

Na podstawie „Idioty” Fiodora Dostojewskiego
godz.: 19:30

Monolog Nastazji Filipowny, kobiety rozdartej między uczuciem, potrzebą bezpieczeństwa, a poczuciem własnej wartości ukazuje kobietę, która wie gdzie jest miłość, nie wie jednak, czy wolno jej sobie na nią pozwolić. Jaką drogę wybierze? Czy dalej będzie skazywać się na przybieranie kolejnych masek? Przekonajcie się sami.

Odsłona VII
Postscriptum

godz. 20:00

Ostatnie już tego dnia spotkanie z aktorką, która przez cały dzień wcielać się będzie w kolejne postaci, za każdym razem inne - nie tylko zewnętrznie, ale    i wewnętrznie. Tu pojawi się niemal prywatnie, pointując wokalnie wcześniejsze odsłony tego projektu, ale także, chcąc spotkać się z widzami twarzą w twarz, już bez oddzielającej ją od publiczności szyby sklepowej witryny, by usłyszeć, co pozostało w poszczególnych odbiorcach z kolejnych odsłon kilkugodzinnego przedstawienia.

Wszystkie odsłony będą transmitowane na żywo na kanale YouTube Teatru Małego w Tychach.
Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.
Wstęp Wolny

fot. mat. teatru

***
Koncepcja i Dramaturgia:
Paweł Drzewiecki

Obsada:
Kamilla Baar
Michał Majnicz
Dominika Porwit-Wądołowska
Paweł Drzewiecki

Scenografia:
Joanna Rupik
Charakteryzacja :
Dorota Spaczyńska-Pilorz

Zdjęcia:
Agnieszka Seidel-Kożuch

Muzyka:
Aranżacja utworów „Psie Kiełbaski” Piwnica Pod Baranami oraz „Sklepiki” Władysław Szlengel
Michał Lamża

Aranżacja utworów „Mamona” zespół Republika oraz „Żądza pieniądza” zespołu Maanam
Jacek Kita

Aranżacja utworów: „Jeszcze w zielone gramy” Wojciecha Młynarskiego i „Marsz Mendelsona” autorstwa: Felix Mendelssohn-Bartholdy
Mateusz Kołakowski - fortepian,
Ewa Sidor - altówka
Marcin Sidor - skrzypce,
Aleksandra Steczek - wiolonczela
Katarzyna Pudełko - flet

Udźwiękowienie:
Krzysztof Kurek, Tomasz Cichocki
Realizacja Live Streaming:
Grzegorz Pancherz

Montaż:
Michał Wac

Oświetlenie:
Leszek Szymański

Operatorzy:
Michał Majocha, Arkadiusz Pająk, Mariusz Lach
Zespół realizatorski:
Lidia Lechowicz, Barbara Szymańska, Alicja Liszka, Anna Kotowicz, Barbara Ziółkowska

Promocja:
Dominika Porwit-Wądołowska, Małgorzata Wawak

Produkcja:
Małgorzata Polko
Aleksandra Sus

Producent:
Teatr Mały Tychy
Partner:
Galeria handlowa Gemini Park
Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne