EN

14.06.2021, 13:55 Wersja do druku

Tychy. Pierwsza edycja Festiwalu Malutkiego

25 czerwca w Teatrze Małym w Tychach rusza pierwsza edycja Festiwalu Malutkiego. Wydarzenie skierowane jest do najnajmłodszych widzów - dzieci w wieku od 0-5 lat. Festiwal Malutki powstał z potrzeby umacniania relacji rodzic-dziecko poprzez sztukę teatralną. Festiwal potrwa od 25 do 27 czerwca. 

fot. mat. organizatora

“Festiwal Malutki jest odpowiedzią na swoisty wybuch zainteresowania teatrem dla najmłodszych widzów w Polsce. Jest inicjatywą, Teatru Małego w Tychach, dedykowaną dzieciom 0-5 lat oraz bliskim im dorosłym, których chcemy zachęcić do rodzinnego eksplorowania nowych wrażeń artystycznych, ale przede wszystkim, do umacniania relacji rodzic-dziecko, poprzez sztukę teatralną. Warto podkreślić, że każda z propozycji programowych - spektakle, warsztaty, animacje, koncert w ramach FM - dostosowywane są do możliwości percepcyjnych i rozwojowych małej widowni. Na naszych najmłodszych i ich bliskich czeka specjalnie zaaranżowana sensorycznie przestrzeń, kącik dla dziecka i rodzica, zakątek z literaturą dla najmłodszych, a warsztaty i animacje będą prowadzone przez doświadczonych w pracy z małymi dziećmi artystów i edukatorów”.

[Joanna Piwowar-Antosiewicz; specjalistka ds. programowania edukacji teatralnej w Teatrze Małym w Tychach]

"Spektakle tworzone z myślą o bardzo małych dzieciach, nawet tych kilkumiesięcznych, powstają w Europie już od ponad 40 lat. Pionierzy tego nurtu od samego początku wierzyli w możliwość twórczego spotkania z bardzo małymi dziećmi i - tak jak chociażby boloński teatr La Baracca - kontynuują swoją misję do dziś. W Polsce, nurt został zainicjowany przez Zbigniewa Rudzińskiego z poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka w 2006 roku. Teatr dla najnajmłodszych - bo tak dziedzinę tę określił nasz rodzimy inicjator - rozgościł się od tego czasu na dobre zarówno w instytucjach, jak i teatrach prywatnych czy alternatywnych. Dlaczego cieszy się tak wielką, niegasnącą popularnością? Ponieważ spotkania z widownią, wypełnioną bardzo małymi dziećmi i ich rodzinami, niosą ze sobą ogromną moc. Są energetyczne, pełne emocji, niesamowicie rozwijające - zarówno dla artystów, jak i widzów właśnie. To doskonała okazja do rozwoju sensorycznego, poznawczego, emocjonalnego, ale przede wszystkim niezwykły czas pogłębiania relacji - czy to w rodzinie czy w grupie rówieśniczej”. 

[Alicja Morawska-Rubczak - pedagożka teatru, reżyserka]

PROGRAM FESTIWALU:

25 czerwca PIĄTEK

16.00-18.00 INAUGURACJA Festiwalu Malutkiego na dziedzińcu teatralnym

26 CZERWCA SOBOTA

11.00 – 16.00 OTWARCIE STREF RODZINNYCH na dziedzińcu. 

11.00 TEATR ANIMACJI z Poznania „O czym szepcze las” 

reż. Alicja Morawska-Rubczak 

spektakl dla dzieci w wieku 2-5 lat oraz bliskich im dorosłych

BILETY: 20 zł

12.00 KolektTacz „To jest teraz!” warsztaty ruchowe dla dzieci w wieku 0-3 lat i bliskich im dorosłych

BILETY: 5 zł

13.00 TEATR ANIMACJI z Poznania „O czym szepcze las”

reż. Alicja Morawska-Rubczak 

spektakl dla dzieci w wieku 2-5 lat oraz bliskich im dorosłych

BILETY: 20 zł

14.00 ART FRACTION FOUNDATION „Wielkie rzeczy” czytanie performatywne książki dla najmłodszych stworzonej przez Malinę Prześlugę, Piotra Klimka i Roberta Romanowicza połączone z animacjami ( 2-5 lat)

14.30 ART FRACTION FOUNDATION „Wielkie rzeczy” czytanie performatywne książki dla najmłodszych stworzonej przez Malinę Prześlugę, Piotra Klimka i Roberta Romanowicza połączone z animacjami ( 2-5 lat)

15.00 TEATR ANIMACJI z Poznania „O czym szepcze las”

reż. Alicja Morawska-Rubczak PREMIERA

spektakl dla dzieci w wieku 2-5 lat oraz bliskich im dorosłych

BILETY: 20 zł

27 czerwca NIEDZIELA

11.00 – 16.00 OTWARCIE STREF RODZINNYCH na dziedzińcu. 

11.00 KolektTacz „To jest teraz!” warsztaty ruchowe dla dzieci w wieku 0-3 lat i bliskich im dorosłych

BILETY: 5 zł

12.00 TEATR MAŁY Tychy , NIE-MA reż. Anna Białoń, Joanna Piwowar-Antosiewicz spektakl dla dzieci w wieku 1-3 i bliskich im dorosłych ; BILETY: 20 zł

13.00 ART FRACTION FOUNDATION „Wielkie rzeczy” czytanie performatywne książki dla najmłodszych stworzonej przez Malinę Prześlugę, Piotra Klimka i Roberta Romanowicza połączone z animacjami ( 2-5 lat)

14.00 TEATR MAŁY Tychy , NIE-MA reż. Anna Białoń, Joanna Piwowar-Antosiewicz spektakl dla dzieci w wieku 1-3 i bliskich im dorosłych

BILETY: 20 zł

15.00 ART FRACTION FOUNDATION „Wielkie rzeczy” czytanie performatywne książki dla najmłodszych stworzonej przez Malinę Prześlugę, Piotra Klimka i Roberta Romanowicza połączone z animacjami ( 2-5 lat)

16.00 TEATR MAŁY TYCHY „OKROPNIE PIĘKNE” 

Akcja twórcza podejmująca temat znaczenia błędu w procesie twórczym dla dzieci w wieku 3-5 lat.

18.00 Zespół MAMY ŚPIEWAMY koncert interaktywny dla rodzin z małymi dziećmi. (3-7 lat) 

BILETY: 20 zł

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne