EN

10.06.2020, 17:31 Wersja do druku

Tychy. "Iluzje" w gwiazdorskiej obsadzie w Internecie

W niedzielę 21 czerwca o godzinie 19 wystartuje wirtualny Teatr Mały. Pokaże w internecie wyjątkowy spektakl teatralny pt. "Iluzje" autorstwa Iwana Wyrypajewa w reżyserii Pawła Drzewieckiego zrealizowany dzięki narzędziom internetowym.

Do wspólnego przedsięwzięcia teatr zaprosił znanych aktorów: Katarzynę Herman, Martę Ścisłowicz i Bronisława Wrocławskiego, których bliżej będzie można poznać dzięki zarejestrowanym spotkaniom-wywiadom "DIALOG o słowie". Są one prezentowane na kanałach społecznościowych teatru w czerwcowe weekendy, poprzedzające niedzielną premierę "Iluzji".

Paweł Drzewiecki, reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Małego, tak pisze o najnowszej produkcji teatru: "Iluzje to wyjątkowy tekst Iwana Wyrypajewa, stanowiący opowieść o uczuciach targających dwiema parami małżeńskimi. Dotychczas inscenizowany był w konwencji monologów prezentowanych w mediach - radiu, czy telewizji. Tym samym autor dawał swego rodzaju sugestię, że przestrzeń środków masowego przekazu stanowić powinna miejsce rozmowy o sprawach ważnych, a uczucia takimi bez wątpienia są".

"Trop ten zainspirował mnie do tego, by w czasie, gdy świat tak bardzo wyhamował, i gdy zaczęliśmy na nowo doceniać kontakt i czas spędzany z najbliższymi, sięgnąć po ów tekst i spróbować odczytać go na nowo przez pryzmat możliwości, jakie dają komunikatory internetowe. Tym samym bohaterowie sztuki Wyrypajewa opowiadają sobie nawzajem swoje wersje prezentowanej historii za pośrednictwem aplikacji komputerowych, i pomimo iż każde z nich tęskni za bliskością drugiego człowieka, co też wyczytać można z ich wypowiedzi, to jednak (wymuszona okolicznościami zewnętrznymi) sytuacja odcięcia się od reszty świata, zamyka każde z nich w osobnych przestrzeniach, czyniąc ich tym samym ludźmi dojmująco samotnymi" - informuje Paweł Drzewiecki.

Pokaz odbędzie się na Facebooku i w serwisie YouTube Teatru Małego w niedzielę, 21 czerwca o godzinie 19. Spektakl będzie można zobaczyć do godziny 23:59.

Iwan Wyrypajew, autor "Iluzji", to rosyjski dramaturg i reżyser, laureat międzynarodowych festiwali filmowych i teatralnych, pedagog. Jego debiutanckie Sny (1998) o młodych rosyjskich narkomanach wystawił londyński Royal Court Theatre (2001) i od tego czasu dramaty Wyrypajewa miały ponad trzydzieści inscenizacji w dwudziestu krajach.

Nazywany współczesnym Czechowem, Wyrypajew podejmuje w swoich sztukach problemy życia codziennego i małżeńskiego, miłości i śmierci, wdzięczności i wiary w Boga. Odchodzi jednak od tradycyjnego spektaklu, proponując rodzaj scenicznej psychodramy z elementami koncertu, filmu, wywiadu i dokumentu, nastawionej przede wszystkim na kontakt z widzem.

Źródło:

Materiał własny