W dniach 3 lipca - 28 sierpnia Teatr Mały już po raz drugi realizować będzie cykl „Dzieciniec Teatralny. Teatr nie stoi, się dzieje”.
„Dzieciniec" jest, trwającym w okresie wakacyjnym, cyklem warsztatów i spektakli dla dzieci, które odbywają się cyklicznie w każdą niedzielę lipca i sierpnia. Warsztaty dedykowane są rodzinom i tematycznie zbudowane są wokół sztuki teatru, sztuk wizualnych, choreografii, pracy z rekwizytem itp. W ramach projektu, na scenie Teatru Małego, będzie też okazja zobaczyć przedstawienia teatralne uznanych teatrów, repertuarowo działających na rzecz edukacji teatralnej.
DZIECINIEC TEATRALNY. Teatr nie stoi, się dzieje. 03.07-28.08.2022 r./ Teatr Mały w Tychach
10 lipca / 12.00-14.00 HAŁASOWO. warsztaty teatralne inspirowane przedstawieniem pt. ,,Dzieci z Bullerbyn" – prowadzenie Agata Śliwa
Podczas warsztatów poruszone zostaną tematy związane z dziecięcą zabawą, integracją rówieśniczą oraz wielopokoleniową. Dzieci wraz z opiekunami będą miały okazję do zaprojektowania swojego Bullerbyn z dostępnych materiałów scenograficznych, a następnie wcielenia się w postaci i odegrania prostych scen. Podczas warsztatów wykorzystane zostaną elementy pantominy, improwizacji, ćwiczenia plastyczne i manualne.
17 lipca / 12.00-14.00. IDZIEMY W GOŚCI DO RADOŚCI. – prowadzenie Katarzyna Żegrlicka, Mateusz Barczyk, Agata Wojdalska
Inkluzywny warsztat pracy z ciałem i rekwizytem, skierowany do rodzin z dziećmi, w każdym wieku i stopniem sprawności. Jego tematem przewodnim będzie radość. Celem będzie poszukiwanie beztroski w relacjach z innymi.
24 lipca / 12.00-14.00 poDZIEJ SIĘ 1 - prowadzenie Hanna Dobryniewska
Warsztat plastyczno- graficzny polegać będzie na projektowaniu przez uczestników grafik- związanych z rekwizytami, które znajdą podczas zabawy w teatrze - które następnie naniosą na własne T-shirty. Celem jest rozwijanie w uczestnikach kreatywności i motywacji do współdziałania.
31 lipca / 12:00 -14:00 pODZIEJ SIĘ 2 - prowadzenie Jonna Rupik
warsztat teatralno-plastyczny skupiający się na problematyce kostiumu w teatrze. Rodziny wspólnie będą tworzyć autorski kostium dla wybranej postaci. Celem będzie rozwijanie twórczej współpracy
7 sierpnia LA LA LALKA – prowadzący Iga Słupska
Rodzinne warsztaty pracy z rekwizytami. Na warsztatach postaramy się bliżej poznać z teatrem lalkowym. Każdy z uczestników wykona swojego pacynkowego przyjaciela. Stworzone zabawki ożywimy potem przy pomocy technik teatralnych.
14 sierpnia. NO W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI – prowadzenie Agata Śliwa
warsztaty teatralno-relacyjne. Teatr to świetne miejsce aby rozwinąć swoje umiejętności artystyczne i wzbogacić swoją osobowość. Podczas pracy na emocjach, które są obecne w naszym życiu. Będziemy poznawać i obserwować emocje oraz spróbujemy je nazwać. Dzięki ćwiczeniom warsztatowym rozbudzimy naszą kreatywność, a zabawy, w które włączą się całe rodziny będą nie tylko ciekawym sposobem spędzenia czasu ale również będą powodem do rodzinnej integracji.
21 sierpnia TEATR LALKI I AKTORA W WAŁBRZYCHU „SZEWCZYK DRATEWKA”
28 SIERPNIA.TEATR SIĘ DZIEJE, NIE STOI. Finałowe warsztaty teatralne, podsumowujące projekt, prowadzone przez Dyrektora Teatru Małego
Pawła Drzewieckiego i zespół merytoryczny TM.
Prowadzący:
AGATA ŚLIWA - aktorka, instruktorka teatralna, terapeutka zajęciowa. Absolwentka Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. W 2011 r. uzyskała dyplom aktora dramatu przyznawany przez ZASP.
Koordynator Festiwalu Amatorskiego Ruchu Artystycznego FARA. Współpracuje z Teatrem Nowym w Zabrzu.
JOANNA RUPIK – absolwentka ASP w Katowicach pracuje w Teatrze Małym w Tychach jako specjalistka do projektowania edukacji plastycznej, prowadzi zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą, seniorami, współtworzy Miejską Galerię Sztuki OBOK, która jest integralną częścią Teatru Małego w Tychach.
HANNA DOBRYNIEWSKA – absolwentka Wydziału Architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, projektantka graficzna. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży.
IGA SŁUPSKA - scenografka, animatorka kultury, pedagożka. Ukończyła studia na ASP Katowice. Wspólpracuje m.in. z Teatrem im. J. Słowackiego i Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Laureatka nagrody Złota maski za scenografie do spektaklu „Wilq Superbohater” i „Między ustami a brzegiem pucharu”. Od 12 lat współpracuje ze Starochorzowskim Domem Kultury, gdzie prowadzi dwie autorskie pracownie.
KATARZYNA ŻEGLICKA - choreografka, pedagożka teatru, performerka, Absolwentka Kurs Choreografii Scenicznej. Rezydentka Winter Artist Exchange w Niemczech (2020). Stypendystka programu „Kultura odporna” (08-12.2020). Współtworzy performans "PokaZ" Teatru 21 (reż. Justyna Wielgus) oraz "Rafał Urbacki: Solo" w Komunie Warszawa. Od 17 lat współpracuje z osobami z niepełnosprawnościami. Na swoim koncie ma ponad 3000 godzin pracy warsztatowej.
Mateusz Barczyk - z wykształcenia psycholog, z zamiłowania aktor. Karierę improwizowaną rozpoczął poznawszy Adama, przy formowaniu grupy robIM PROjekt, którą współzałożył po roku edukacji w Szkole Aktorskiej Machulskich. Zawsze uwielbiał teatr, ale dzięki RobIM PROjekt pokochał teatr improwizowany.
Agata Wojdalska – pedagożka teatru, współpracuje z Teatrem Nowym w Warszawie i Teatrem TR.