EN
15.12.2021, 13:56 Wersja do druku

TVP. Koncert laureatów II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w niedzielę w TVP Kultura

Emisję Koncertu laureatów II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki będzie można zobaczyć w niedzielę o godz. 15.50 w TVP Kultura. W kategorii pianiści wygrał Carter Johnson z Kanady. Wśród zespołów kameralnych zwyciężył duet fortepianowy Książek Piano Duo.

W niedzielę po raz pierwszy zostanie wyemitowany koncert laureatów, który odbył się 18 września. Zwycięzcy wystąpili wówczas z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Massimiliano Caldiego i Tomasza Chmiela.

II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w kategorii pianiści wygrał Carter Johnson z Kanady. Wśród zespołów kameralnych zwyciężył duet fortepianowy Książek Piano Duo, w składzie Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek.

Johnson jest absolwentem Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver, gdzie ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie z pianistyki i pedagogiki fortepianowej. Potem naukę kontynuował w Julliard School of Music w Nowym Yorku. Obecnie kończy tam studia magisterskie i planuje kontynuację nauki na Uniwersytecie Yale w New Haven. Jest także absolwentem studiów aktorskich w Trinity College w Londynie.

Duet Książek Piano Duo powstał w 2012 roku. Agnieszka Zahaczewska-Książek ukończyła Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, a Krzysztof Książek jest adeptem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Drugą nagrodę w kategorii pianistycznej zdobył Ivan Shemchuk, reprezentant Ukrainy, laureat I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. Natomiast w kategorii zespołów kameralnych warszawski kwintet dęty Kwintofonia. Trzecie nagrody zdobyli pianista Michał Karol Szymanowski oraz duet skrzypcowo-fortepianowy Aleksandra Kuls i Marcin Koziak.

W tym roku wyróżnienia przyznano pianistom: Ruslanowi Kazakovowi (Rosja), Adamowi Mikołajowi Goździewskiemu, Krzysztofowi Kozłowskiemu oraz kameralistom: Popko / Thieu-Quang, Dobrowolski / Słapiński Duo oraz Trio Legend.

Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Stanisława Moniuszki przypadła Carterowi Johnsonowi, za najlepsze wykonanie utworu Władysława Żeleńskiego Jakubowi Cetnarowskiemu, zaś utworu Henryka Pachulskiego Ivanowi Shemchukowi.

Patronem medialnym jest m.in. Polska Agencja Prasowa.

Źródło:

PAP