EN

12.05.2021, 15:44 Wersja do druku

Trójmiasto. Dyrektorzy teatrów zadowoleni z decyzji o przyspieszeniu otwarcia na 21 maja

Dyrektorzy trójmiejskich teatrów z radością przyjęli decyzję rządu o przyspieszeniu otwarcia instytucji kultury o osiem dni na 21 maja. Dzięki temu Teatr Miejski w Gdyni pokaże szybciej premierę sztuki "Prawiek i inne czasy", według powieści Olgi Tokarczuk.

fot. Roman Jocher

"Teatr bez widzów nie ma sensu, więc wpuszczamy już w przyszły piątek publiczność na pokaz przedpremierowy spektaklu +Prawiek i inne czasy+, a następnego dnia dajemy premierę. Zagramy też to przedstawienie w niedzielę" - powiedział PAP dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego w Gdyni Krzysztof Babicki.

Pierwsze próby do spektaklu rozpoczęły się w połowie grudnia ub. roku. Premiera "+Prawieku i innych czasów" była kilka razy przekładana, najbliższy termin spektaklu był zaplanowany na 29 maja.

Babicki dodał, że w Teatrze Miejskim w Gdyni zakończyły się próby nad kolejnym przedstawieniem. Będzie to sztuka "Znaczy kapitan" według książki Karola Olgierda Borchardta, w adaptacji pisarza Pawła Huelle. Spektakl reżyseruje Krzysztof Babicki. Premiera odbędzie się 5 czerwca.

Poza tym, po rocznej przerwie wznowi działalność Scena Letnia Teatru Miejskiego w Orłowie. 28 czerwca odbędzie się tam prapremiera sztuki "Marlene. Iluzje", którą napisał i reżyseruje Jacek Bała.

"Mam nadzieję, że te trzy premiery pozwolą nam na powrót do normalności i jesienią będziemy mieli znowu 100 procent widowni" - podkreślił Babicki.

fot. Dominik Werner/mat. teatru

Pozytywnie decyzję o przyspieszeniu wznowienia działalności instytucji kultury przyjął też dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski.

"Jesteśmy teraz w okresie produkcyjnym. Na pewno dobrze wykorzystamy ten czas. Dla nas każdy taki dzień przyjmowany jest z radością" - powiedział PAP Orzechowski.

Najbliższą premierą Teatru Wybrzeże będzie "Balkon" Jeana Geneta w reżyserii Jana Klaty. Spektakl zostanie zagrany po raz pierwszy 4 czerwca na Scenie Kameralnej w Sopocie.

"Zdecydowaliśmy się na przyspieszenie otwarcia kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o osiem dni - 21 maja - powiedział w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że będą one musiały działać w reżimie sanitarnym.

Pierwotnie planowano umożliwienie działania kin i instytucji kultury oraz obiektów sportowych od 29 maja.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne