EN

30.10.2020, 10:12 Wersja do druku

Trójmiasto. Artyści i artystki solidarni z kobietami

fot. mat. teatru

Udostępniają do bezpłatnego wydrukowania plakaty, rysunki komentujące aktualną sytuację w kraju, memy, projekcje na ścianach domów i kamienic. Trójmiejscy artyści i artystki odnoszą się swoją sztuką do tego, co dzieje się w Polsce.

Pierwsze grafiki odnoszące się do zeszłotygodniowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał aborcję z powodu wad letalnych płodu za niezgodną z konstytucją, pojawiły się tego samego dnia. I z każdym kolejnym dniem, z każdym kolejnym protestem zaczęło ich przybywać.  
Strajk Kobiet. Bezpłatne plakaty od artystów

Od początku sytuację artystycznie komentuje Marta Frej, której grafiki można zauważyć na transparentach, w oknach, samochodach nie tylko w Trójmieście (artystka od niedawna mieszka w Gdyni), ale również w całym kraju. “Nie macie praw do naszych ciał”, “Wypierdalać!” (pisownia oryginalna), “WyPiSdalać” to tylko niektóre z haseł. 

- Pewnie skrótowość i dosadność memów, a przede wszystkim ich docieralność oraz łatwość rozprzestrzeniania się jest atutem w czasach społecznej mobilizacji - mówiła z rozmowie z trójmiejską “Wyborczą”. - To wielka satysfakcja oglądać swoje prace na protestach. Czuję wtedy, że to, co robię, ma sens, jest potrzebne. Rośnie we mnie nadzieja, że będę aktywną częścią zmiany, której tak bardzo pragnę ja i miliony innych.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Trójmiejska sztuka protestu. Artyści i artystki solidarni z kobietami

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Trójmiasto” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne