EN

10.10.2024, 13:55 Wersja do druku

Toruń. Strategia i plany edukacyjne w Teatrze Horzycy na sezon 2024/2025

Edukacja teatralna to ważne narzędzie komunikacji z naszymi widzami. Dzięki niej możemy kontynuować rozmowy o spektaklach i teatrze oraz przyzwyczajać najmłodszych widzów do wizyt w naszym budynku. Poprzez bliski kontakt naszych aktorów i edukatorek z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi budujemy pozytywne, bezpośrednie relacje – mówi Renata Derejczyk, dyrektor naczelna Teatru Horzycy.

fot. mat. teatru

Nieprzypadkowo dzielimy się naszymi planami tuż przed Dniem Edukacji Narodowej, często określanym jako Dzień Nauczyciela. Tegoroczna strategia edukacyjna Teatru Horzycy będzie się opierać na wzmocnieniu relacji z pedagogami.
 
Przeprowadziliśmy wiosną badania, w których wzięło udział ponad 200 nauczycieli. Wyrazili oni potrzebę bliższego kontaktu z teatrem oraz działań, które wzmocnią ich kompetencje w zakresie przygotowywania uczniów do spektaklu i rozmów po przedstawieniu.
 
Nie chcemy traktować nauczycieli tylko jako opiekunów klas, z którymi przychodzą na spektakle, ale chcemy by byli naszymi partnerami i ambasadorami, z którymi pozostajemy w stałym dialogu – dodaje Renata Derejczyk.
 
Pierwszym krokiem jest trwający od września projekt „Teatr bliżej nauczycieli i uczniów”. Bierze w nim udział 20 nauczycielek, które na warsztatach z naszymi aktorami i pedagożkami teatru poznają metody prowadzenia lekcji teatralnych w kontekście obejrzanego spektaklu. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 
Kolejnym krokiem jest zaproszenie na Podwieczorek dla nauczycieli. W środę 16 października o godz. 16:00 przy kawie i cieście powiemy o planach repertuarowych na ten sezon oraz aktualnie granych spektaklach – pod kątem udziału dzieci i młodzieży. Przedstawimy też naszą ofertę edukacyjną.
 
W trzecim kroku zrealizujemy zajęcia, podczas których nauczyciele poznają narzędzia teatralno–pedagogiczne i wspierające rozwój osobisty. W czwartym kroku zaprosimy Teatrotekę Szkolną ze wzmacniającym programem dla nauczycieli – Teatr wspiera.
 
Kontynuujemy również nasze działania dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Między innymi:

    „Integracja przez teatr”, czyli warsztaty integrujące grupę dla klas pierwszych;
    „Teatr Bliżej” – warsztaty towarzyszące premierom i spektaklom z repertuaru Teatru;
    „Laboratorium emocji” – spotkania skupione wokół emocji w teatrze i na scenie;
    „Poznaj Teatr”, czyli zwiedzania dla dzieci i dorosłych;
    „Niedziela w Teatrze” – międzypokoleniowe warsztaty połączone z drugim śniadaniem.

Wśród nich w najbliższym czasie wyróżnia się Niedziela w Teatrze dla kobiet. W przeddzień urodzin Heleny Grossówny zapraszamy na kobiece śniadanie z jogą lub warsztatami „Jak mówić, by nam nie przerywano”.
 
Z kolei z okazji 104 rocznicy otwarcia sceny polskiej w Toruniu organizujemy również Poznaj Teatr EXTREME, czyli ekstremalne zwiedzanie teatru. Podczas oprowadzania pójdziemy do miejsc, do których nigdy nie wchodzimy z widzami, takich jak strych nad widownią Dużej Sceny, dawna kotłownia, kanał na orkiestrę i dwa piętra pod sceną.
 
W wakacje planujemy też trzecią edycję Lata Horzycy, czyli bardzo intensywnych warsztatów i prób dla młodzieży. Ich efektem będzie pełnowymiarowy spektakl na dużej scenie.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne