EN
31.03.2022, 08:39 Wersja do druku

Toruń. Premiera spektaklu „Pasolini. Sny przed końcem" u Horzycy

3 kwietnia na Scenie na Zapleczu Teatru Horzycy w Toruniu odbędzie się premiera spektaklu „Pasolini. Sny przed końcem” w reżyserii Judyty Berłowskiej na podstawie tekstu Amadeusza Nosala, znanego toruńskiej widowni ze spektaklu „Być jak Thelma i Louise…”.

fot. Nika Tarnowska/mat. teatru

Plaża w Ostii. Tutaj ta historia ma swój początek i tutaj skończy się, a potem zacznie od nowa. W noc Wszystkich Świętych, z 1 na 2 listopada 1975 roku na plaży w Ostii odnaleziono ciało Pier Paolo Pasoliniego – wybitnego włoskiego reżysera i skandalisty kina. Zagadka tego morderstwa do dziś nie została rozwiązana. Kilka dni po zabójstwie Pasoliniego, wobec opieszałości policji i podejrzeń o naciski, Oriana Fallaci rozpoczyna własne śledztwo w tej sprawie…

„Pasolini. Sny przed końcem” to opowieść o kinie, obsesji tworzenia filmów i bezkompromisowym życiu w cieniu apokalipsy. Pasolini przez całe życie zabierał głos w imieniu tych, którzy tkwili na marginesach systemu. Swoją sztuką próbował nie tylko krzewić piękno i dać świadectwo, ale też przeciwstawiać się systemowej opresji, czym zapisał się w historii światowego kina. W spektaklu prócz Pasoliniego pojawią się inne ważne postaci z jego życia: Maria Callas, Oriana Falacci czy Orson Welles.
Scenografię i kostiumy zaprojektowała Joanna Załęska, muzykę stworzyła Anna Stela, zaś projekcje wideo przygotował Amadeusz Nosal. 7 i 8 kwietnia spektakl zostanie zaprezentowany na Festiwalu Nowe Epifanie w Warszawie.

Tekst: Amadeusz Nosal
Reżyseria: Judyta Berłowska
Scenografia i kostiumy: Joanna Załęska
Wideo: Amadeusz Nosal
Muzyka: Anna Stela
Występują:
Joanna Rozkosz
Wojciech Jaworski
Jolanta Teska
Jakub Suwiński (gościnnie)
Anna Stela (gościnnie)
Borys Jaźnicki (gościnnie)
Spektakl powstał we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie w Warszawie jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii.

Źródło:

Materiał nadesłany