EN

22.04.2021, 11:27 Wersja do druku

Toruń. Pożegnanie spektaklu "Dziadek do orzechów. Nowe historie" w Teatrze Horzycy

Teatr im. Horzycy zaprasza na pokazy "Dziadka do orzechów. Nowych historii" w reżyserii Darii Kopiec. Będzie to ostatnia okazja, by obejrzeć ten spektakl. „Dziadek do orzechów…” będzie dostępny online w sobotę i niedzielę 24-25 kwietnia. Bilety w cenie 10 zł do kupienia na stronie teatru teatr.torun.pl/repertuar. Spektakl będzie dostępny przez 24 godziny od godz. 15:00 dnia, na który wykupi się bilet.

fot. Wojtek Szabelski/mat. teatru

Natomiast w poniedziałek 26 kwietnia o godz. 19:00 odbędzie się spotkanie z twórcami. Rozmowa będzie transmitowana na stronie na Facebooku Teatru Horzycy.

O SPEKTAKLU:

Twórcy spektaklu „Dziadek do orzechów. Nowe historie”, zainspirowani motywami z książki E.T.A Hoffmanna, zabierają widzów w podróż do krainy, w której fikcja miesza się z rzeczywistością. Nie jest to magiczny, słodki Disneyland. To miejsce, w którym doświadczymy zarówno tego, co trudne, jak i tego, co daje siłę i nadzieję –  spotkania z drugim człowiekiem. Toruński „Dziadek do orzechów. Nowe historie” nie jest zatem baśnią dla dzieci, lecz mocnym spektaklem dla dorosłego widza.

Zaglądanie w głąb siebie i potrzeba empatii to jedne z głównych tematów spektaklu. Inspiracją była baśń, a baśnie – mówiąc słowami Bruno Bettelheima – uczą „czytać we własnym umyśle”. „Dziadek do orzechów. Nowe historie” zabiera nas w podróż, podczas której możemy w odbiciu drugiego człowieka przyjrzeć się samemu sobie.

Spektakl w uniwersalnym rozumieniu jest traktatem o kryzysie w przekazie międzypokoleniowym, zaś drugim istotnym tematem jest empatia – mówi reżyserka, Daria Kopiec. – Toruński „Dziadek do orzechów. Nowe historie” zawiera elementy teatru dokumentalnego, łączy pasjonatów teatru z aktorami, czyli profesjonalnymi opowiadaczami.

W spektaklu obok profesjonalnych aktorek i aktorów wystąpili seniorki i seniorzy, którzy zgłosili się do Teatru Horzycy. To właśnie z seniorami spotkają się postaci Hoffmannowskiego opowiadania.

W spektaklu fikcja miesza się z dokumentem, ponieważ w trakcie prac nad sztuką seniorzy podzielili się historiami ze swojego życia, które następnie zostały włączone do scenariusza przez Martynę Lechman. Niektóre z tych opowieści przez wiele lat były skrywane i wydobyto je na światło dzienne dopiero podczas pracy nad „Dziadkiem do orzechów. Nowymi historiami”.

Ważną rolę w spektaklu odgrywa choreografia, którą opracował Jacek Owczarek. Muzykę skomponowała specjalnie dla toruńskiego spektaklu Natalia Czekała. Koncepcję scenografii, której ważnym elementem jest lustro weneckie, stworzyła Matylda Kotlińska, zaś oryginalne kostiumy w pastelowych kolorach zaprojektowała Patrycja Fitzet.

- Wielkie lustro weneckie stanowi  metaforę czegoś, w czym się odbijamy i tego, jak możemy przez siebie zobaczyć drugiego człowieka. Scenografia odnosi się do tematu spektaklu, czyli przyglądania się sobie, sprawdzania, kto jest moim odbiciem – dodaje Daria Kopiec. – Kostiumy są w odcieniach pastelowych, ciepłych i delikatnych. Daje to wrażenie świąt, domu, czegoś delikatnego i kruchego, bo to też jest temat naszego spektaklu.

Na spektakl zapraszamy dorosłych i młodzież od 16 roku życia.

Więcej o spektaklu:

https://teatr.torun.pl/spektakle/dziadek-do-orzechow/

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne