EN
9.02.2023, 10:14 Wersja do druku

Toruń. „Noce i dnie" w filmie i teatrze. Spotkanie w CSW z udziałem aktorów i reżysera

W czwartek, 9 lutego w kinie Centrum w CSW w Toruniu odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu "Horzyca w Centrum". To nowy cykl, w którym łączą siły kino Centrum i Teatr Horzycy, aby rozmawiać o filmie w teatrze i teatrze w kinie. Za każdym razem punktem wyjścia będzie spektakl Teatru Horzycy oraz film, który był dla niego inspiracją.

fot. Wojtek Szabelski/mat. teatru

Podczas spotkań widzowie będą oglądać krótkie fragmenty spektaklu oraz kontekstowego filmu, a następnie odbędzie się rozmowa z twórcami przedstawienia i gośćmi specjalnymi. Tematem pierwszego spotkania w cyklu będą „Noce i dnie". Film na podstawie powieści Marii Dąbrowskiej obejrzało dwie trzecie Polaków (21 milionów widzów) – tylko w ciągu pierwszych dwóch lat na ekranie. Ekranizacja w reżyserii Jerzego Antczaka została nominowana do Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny" w 1976 roku.

W spektaklu „Noce i dnie" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego epicki rozmach i historyczne kostiumy przeplatają się w nim z mocno osadzoną w popkulturze, współczesną wersją losów Barbary i Bogumiła. W rozmowie wezmą udział reżyser Michał Siegoczyński i aktorzy: Julia Szczepańska (Barbara Niechcic), Przemysław Chojęta (Bogumił Niechcic) i Igor Tajchmann (Józef Toliboski).

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 9 lutego o godz. 18 w kinie Centrum w CSW na Wałach gen. Sikorskiego 13. Wstęp wolny.

fot. mat. Filmu Polskiego

Tytuł oryginalny

"Noce i dnie" w filmie i teatrze. Spotkanie w CSW z udziałem aktorów i reżysera

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Toruń” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.