EN

23.09.2022, 11:20 Wersja do druku

Toruń. Ksiązka „Kazimierz Serocki – wykłady, wypowiedzi, zapiski" - na 100. urodziny kompozytora

Z okazji 100 rocznicy urodzin Kazimierza Serockiego na półki księgarń trafia książka Kazimierz Serocki  - wykłady, wypowiedzi, zapiski .

fot. mat. prasowe

To  zbiór refleksji kompozytora na przeróżne – muzyczne i artystyczne tematy. Bez wątpienia miał wiele do powiedzenia, nie lubił jednak występować publicznie. Na taką okoliczność zawsze był przygotowany - swoje myśli przelewał na papier. Snuł rozważania na temat spraw stricte artystycznych, jak również społeczno-organizacyjnych. Zapiski te stanowią podstawę premierowego zbioru. Zostały zebrane i opracowane przez Iwonę Lindstedt.

Źródła zostały ułożone według trzech zagadnień obecnych w wystąpieniach Kazimierza Serockiego.  Część pierwsza to opowieść na temat muzyki polskiej w XX wieku, kolejny, a zarazem najobszerniejszy fragment zatytułowany O własnej twórczości, to zapis cyklu wykładów przeprowadzonych przez Serockiego w Musikakademie Basel w 1976 roku, całość uzupełniają teksty dotyczące relacji muzyki i filmu oraz wystąpienia twórcy na forum Związku Kompozytorów Polskich, a także krótka notatka na temat sali koncertowej do wykonania muzyki elektronicznej i nietypowych obsad wykonawczych.

„Chociaż […] Serocki za życia w sposób publiczny mówił i pisał – prócz samej muzyki – stosunkowo niewiele, w niniejszym tomie jego głos brzmi w możliwej do osiągnięcia pełni”.
Iwona Lindstedt

Książkę będzie można kupić podczas finałowej, toruńskiej gali Serocki #100.  Książka jest dostępna w sprzedaży w naszym sklepie stacjonarnym, e-sklepie oraz w dobrych księgarniach muzycznych.

fot. mat. organizatora

Źródło:

Materiał nadesłany