EN
17.02.2022, 09:21 Wersja do druku

Toruń. „Dzień, w którym porwano papieża” wraca do Teatru Muzycznego

Z powodu pandemii z niektórymi spektaklami nie widzieliśmy się już dawno. I trochę stęskniliśmy się za naszym papieżem. W tej roli niezawodny Włodzimierz Matuszak, który z polskiej plebanii wybrał się do Nowego Jorku.

fot. mat. teatru

Dzień, w którym porwano papieża to zabawna komedia o tym, jak nowojorski taksówkarz, Sam Leibowitz, przypadkowo porywa papieża. Sam to zwykły obywatel, natomiast papież Albert IV to wyrocznia moralna dla milionów ludzi, człowiek wzbudzający respekt na całym świecie. Ich niecodzienna relacja początkowo może wydawać się z góry skazana na porażkę. Wszak nikt o zdrowych zmysłach nie porywa papieża i nie zamyka go… w domowej spiżarni.

Papież okazuje się być skromnym, często wręcz nieśmiałym człowiekiem, który życie w niepotrzebnych zbytkach zamieniłby najchętniej na proste, międzyludzkie relacje. Pozornie groźne okoliczności porwania stają się zaczątkiem międzynarodowej dyskusji o człowieczeństwie, kryzysie wartości i wieloreligijnym świecie, w którym wszyscy powinni znaleźć wspólny mianownik – pokojowe współżycie i tolerancję. W trakcie rozwoju zdarzeń okazuje się, że taka właśnie wizja Sama Leibowitza, niepoprawnego marzyciela i rewolucjonisty, okazuje się tym, czego potrzebuje świat. I nagle staje się faktem.

Dzień, w którym porwano papieża to komedia, ale z przesłaniem, w której obok scen rodem z farsy, a nawet slapsticku, współistnieją fragmenty refleksyjne, dające do myślenia.

Spektakl odbędzie się 24 i 25 lutego o godz. 19:00 w Teatrze Muzycznym przy ul. Żeglarskiej 8 w Toruniu.

Bilety: https://teatrmuzyczny.torun.pl/622/dzien-w-ktorym-porwano-papieza-2-3

Realizatorzy:
przekład – Lucas Adamczyk
scenografia – Wojciech Stefaniak
współpraca scenograficzna – Tomasz Okoński
kostiumy – Maria Duffek-Bartoszewska
video – Tomasz Wolff
realizacja dźwięku i nagrania – Krzysztof Kardas

OBSADA: Maciej Brzoska, Marta Jaszewska, Justyna Kacprzycka, Anna Maria Wicka, Włodzimierz Matuszak, Niko Niakas, Radosław Smużny, Bartłomiej Sudak
 

Autor

Joao Bethencourt urodził się w Budapeszcie, ale większość życia spędził w Brazylii. „Dzień, w którym porwano papieża” jest jedną z jego najlepszych sztuk teatralnych, która dotychczas  została zrealizowana w teatrach w 42 krajach, m.in. we Włoszech, w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Holandii. Entuzjastycznie o spektaklu granym w Rzymie pisał dziennik „Osservatore Romano”.

Reżyser

Avishai Milstein – dramatopisarz, reżyser i tłumacz. Dramaturg w Teatrze Beit-Lessin. Współzałożyciel i pierwszy dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Isra-Drama. Reżyserował we wszystkich znaczących izraelskich teatrach – ostatnio „Matka Teresa umarła” Heleny Edmundson w Teatrze Miejskim w Hajfie i „Filoktet” Heinera Müllera w Teatrze Khan w Jerozolimie. Często reżyseruje w Niemczech m.in. „Morderstwo” Hanocha Levina w  Schaubuehne w Berlinie, „Mein Kampf" Taboriego i "Kupca weneckiego" Szekspira we Freiburgu, swój tekst „Miłość rani” w Karlsruhe.

Laureat Iizraelskiej Nagrody Teatralnej w kategorii Najlepszy Reżyser – za „Rzecz o banalności miłości” Savyon Liebrecht  (2010).

Źródło:

Materiał nadesłany