EN

5.12.2024, 11:37 Wersja do druku

Tokio. Retrospektywa twórczości Andrzej Wajdy w Japonii

Od 10 grudnia publiczność w Tokio będzie miała okazję zapoznać się z dorobkiem artystycznym jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów, zdobywcy Oscara – Andrzeja Wajdy. Poświęconej reżyserowi monograficznej wystawie „Wajda”, towarzyszyć będzie przegląd wybranych filmów, który potrwa do 26 grudnia 2024 r. Obydwa wydarzenia odbędą się w Narodowym Archiwum Filmowym Japonii w Tokio i są efektem współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Muzeum Manggha w Krakowie.

fot. mat. Instytutu Adama Mickiewicza

Podróże do Japonii

Japonia zajmowała ważne miejsce na podróżniczej mapie Andrzeja Wajdy. Reżyser aż siedmiokrotnie odwiedzał Kraj Kwitnącej Wiśni, nie tylko poszukując twórczych inspiracji, ale też zaznajamiając się z jego wielowiekową tradycją. W efekcie podróży tworzył zapiski i szkice, które widzowie będą mieli okazję zobaczyć na wystawie w Narodowym Archiwum Filmowym Japonii. Widoczny jest w nich zachwyt i refleksja nad życiem mieszkańców Wysp Japońskich. W trakcie rozpoczynających się w grudniu wydarzeń japońska publiczność będzie miała okazję zarówno lepiej poznać twórczość reżysera, jak i dowiedzieć się więcej o wyjątkowej więzi, jaką nawiązał z tym krajem.

IAM organizatorem przeglądu filmów w Tokio

W trakcie trwającego ponad dwa tygodnie festiwalu zaprezentowane zostanie 14 filmów podsumowujących okres twórczości reżysera z lat 1954-1994. Wśród wyselekcjonowanych przez organizatorów wydarzenia dzieł artysty, znajdą się m.in. „Pokolenie” (1954), „Wszystko na sprzedaż” (1968), „Człowiek z marmuru” (1977) czy „Nastazja” (1994). Przewidziano łącznie 30 biletowanych seansów. Jeden z pokazów połączony zostanie z prelekcją polskiego historyka filmu dr hab. Rafała Syski, który w 2019 r. był kuratorem wystawy pn. „Wajda”, odbywającej się wówczas w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Przestrzeń wystawiennicza i widowisko multimedialne „Wajda”

Przygotowana przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie wystawa (10.12.2024-25.03.2025) pn. „Wajda” będzie przestrzenią pełną zakamarków, obrazów i dźwięków, które mają na celu utrzymanie zwiedzających w ciągłym ruchu, nawiązując do twórczości polskiego reżysera, który kończąc jedno dzieło, zaczynał kolejne. Na wystawie pojawią się obiekty z Archiwum Andrzeja Wajdy, znajdujące się na co dzień w Muzeum Manggha w Krakowie. Są one punktem wyjścia „podróży do Tokio”, na którą składają się pamiątki reżysera: listy, dokumenty produkcyjne, a przede wszystkim notatniki, w których pisał codziennie przez większość swojego życia. W ten sposób Wajda zapisywał uczucia, relacje ze spotkań, pomysły na filmy, ale też swoje radości i irytacje. W notatnikach nie brakuje rysunków i szkiców, którymi wyrażał emocje na różnych etapach życia. Jego archiwum w Muzeum Manggha zawiera kilka intrygujących obiektów, wśród nich rekwizyty z filmu Katyń (2007) czy kostium noszony przez Kazię, jedną z głównych bohaterek Panny z Wilka (1979) graną przez Krystynę Zachwatowicz-Wajdę – żonę reżysera.

Na wystawie znajdą się obiekty pochodzące ze zbiorów z całej Polski: kadry z produkcji i zdjęcia BTS z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie, plakaty z Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz kostiumy z Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi i Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Imponującą kolekcję nagród uzupełnią wypożyczenia z Ossolineum we Wrocławiu i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie: Honorowy Oscar Wajdy przyznany w uznaniu pięciu dekad niezwykłej reżyserii filmowej oraz Złota Palma z Cannes za „Człowieka z żelaza” (1981).

Fragmenty filmów Wajdy przekształcą przestrzeń wystawienniczą w widowisko multimedialne. Poprowadzą widzów od dzieciństwa Wajdy na Suwalszczyźnie i romantycznych mitów z nim związanych; przez sekcję Inferno, skupioną na wojnie, jego eksperymentach nowofalowych i temacie rewolucji; po tematykę nostalgiczną i sekcję japońską.

Współorganizatorzy wydarzeń: Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Archiwum Filmowe Japonii

Partnerzy: Muzeum Narodowe w Krakowie, Instytut Polski w Tokio

Więcej informacji: www.iam.pl

Źródło:

Materiał nadesłany