EN
23.04.2022, 09:13 Wersja do druku

Teatr TV. Premiera „Króla Edypa” w reż. Jacka Raginisa-Królikiewicza - w poniedziałek

W Teatrze Telewizji 25 kwietnia odbędzie się premiera „Króla Edypa” Sofoklesa w reż. Jacka Raginisa-Królikowskiego. W roli tytułowej wystąpi Marek Nędza. W postać Jokasty wcieliła się Agnieszka Wosińska, a rolę Kreona kreuje Mariusz Jakus.

fot. mat. Filmu Polskiego

Sztukę napisaną przez Sofoklesa prawie dwa i pół tysiąca lat temu, Arystoteles nazwał "najpiękniejszą tragedią". Dramat zaliczany jest do arcydzieł literatury.

Przedstawienie Jacka Raginisa-Królikiewicza jest piątą telewizyjną realizacją tej tragedii. Jego akcja rozgrywa się w świecie, który zawiera w sobie elementy starożytności, teraźniejszości i przyszłości. Nowoczesne wnętrza łączą się z antyczną stylizacją, bowiem spektakl zrealizowano w gmachu Orientarium w Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi.

Istotną rolę w przedstawieniu odgrywa też muzyka autorstwa młodego kompozytora Antoniego Wojnara. Część partii dialogowych została wyśpiewana lub wyrażona w formie melorecytacji.

"Nad Edypem rządzącym w Tebach wisi klątwa, od której nie może się uwolnić, a jej piętno ciąży również na jego dzieciach. Tragedia ukazuje człowieka uciekającego przez całe życie przed przeznaczeniem" - napisano w zapowiedzi spektaklu. Wyjaśniono, że w finale "Edyp w końcu akceptuje przeznaczony mu los, bierze odpowiedzialność za popełnione zbrodnie i sam wymierza sobie karę i pokutę".

Powtarzającym się motywem spektaklu jest epidemia, które ogarnia całe miasto i niszczy szczęście Edypa i jego rodziny.

"Problemy wielkości i upadku człowieka, jego wolności i ograniczeń, podjęte w Królu Edypie, są niezwykle aktualne w dzisiejszych czasach" - napisano na stronie Teatru Telewizji.

Jak dotąd Jacek Raginis-Królikiewicz zrealizował dwa spektakle w Teatrze Telewizji - "Mord założycielski" na podstawie własnego scenariusza napisanego z Maciejem Pisukiem (2008) i wielokrotnie nagradzaną "Inspekcję" na podstawie scenariusza telewizyjnego napisanego wspólnie z Grzegorzem Królikiewiczem (2018).

W Teatrze Telewizji "Króla Edypa" realizowali wcześniej: Jerzy Gruza (1967), Lidia Zamkow (1975), Laco Adamik (1992) i Gustaw Holoubek (2005).

Przekład tragedii Sofoklesa - Robert R. Chodkowski. Scenariusz telewizyjny i reżyseria - Jacek Raginis-Królikiewicz. Zdjęcia zrealizował Andrzej Musiał. Scenografię zaprojektowała Justyna Elminowska, a kostiumy - Katarzyna Adamczyk. Charakteryzacja - Mira Wojtczak. Muzykę skomponował Antoni Wojnar. Za montaż odpowiada Szymon Sabarański.

Występują, m.in.: Marek Nędza (Edyp), Agnieszka Wosińska (Jokasta), Mariusz Jakus (Kreon), Lech Łotocki (Tejrezjasz), Marcin Czarnik (Koryfeusz), Sławomir Sulej (Posłaniec), Mariusz Saniternik (Sługa), Chór Tebańczyków: Patryk Ignaczak, Mateusz Krautwurst, Kamil Bijoś, Kacper Andrzejewski, Tadeusz Seibert, Bartosz Deryło, Wojciech Kidoń (Bębniarz), Eliza Sondaj (Antygona), Marta Pacella (Ismena), Szymon Kukla (Eteokles), Sebastian Dela (Polinejkes), Marcin Włodarski (Lajos) oraz Zuzanna Cyran (Młoda Jokasta), Służki Jokasty: Klaudia Michalik, Iga Biaduń, Strażnicy: Michał Lachowski, Ernest Markiewicz i Antoni Mazanowski (Mały Edyp).

Premiera "Króla Edypa" - 25 kwietnia o godz. 21 w TVP1.

Źródło:

PAP