EN

19.07.2021, 10:11 Wersja do druku

Teatr jarmarczny – teatr dwunastojajeczny…

Kiedy dyrektor Teatru Akademia Wyobraźni i zarazem jedyny wykonawca spektaklu lalkowego „O Ignasiu, który nie lubił szkoły”, Paweł Pawlik, zawitał na brwinowskim targowisku miejskim, na którym od 26 czerwca działa plenerowa Scena Letnia dla Dzieci im. Jadwigi Warnkówny, określił ją natychmiast jako miejsce wpisujące się w tradycję teatru jarmarcznego. Pisze Waldemar Matuszewski.

fot. Paweł Remez

Kilka godzin wcześniej stały tu stragany, kłębił się tłum kupujących. A teraz jedna z targowych wiat daje schronienie przed ewentualnym deszczem dzieciom i ich rodzicom, którzy zasiadają na zaimprowizowanej tutaj widowni przed równie prowizoryczną, chociaż solidną, okotarowaną i w pełni uzbrojoną w urządzenia akustyczne i oświetleniowe sceną.   

Stanęła już dekoracja „Ignasia”, osobiście wzniesiona przez dyrektora-reżysera wędrownego teatru i aktora-lalkarza Pawła Pawlika. Ujęty klimatem tego podlegającego transformacji dla potrzeb sztuki miejsca Artysta podkreślił jarmarczny charakter wzniesionego tu teatru, który przecież musi zaraz po występie zniknąć – aby przywrócić miejscu jego zasadniczą, targową, funkcję.                                                                                               

Dopisała spragniona teatru dziecięca publiczność małego podwarszawskiego miasteczka, której towarzyszą nie mniej zaintrygowani „teatrem na targowisku miejskim” rodzice. (Czegoś takiego tu jeszcze nie było!)                                 

Nie ma bardziej żywiołowej publiczności teatralnej, niż dziecięca, i nie ma lepiej wchodzących z nią w dialog artystów, niż aktorzy-lalkarze. Wcześniej dał tego dowód Henryk Hryniewicki – w „Smoku Wawelskim” swojego Teatru NEMNO, a dziś czyni to Paweł Pawlik ze swoją Akademią Wyobraźni. 

Obydwaj artyści pogłębili dodatkowo swój dialog z młodą publicznością w bonusie, jakim były dla niej warsztaty lalkarskie po skończonym spektaklu. Możliwość własnoręcznej animacji lalkowej (wedle instrukcji i pod okiem mistrzów lalkarskiego fachu) to, dla najmłodszych widzów, tłumnie zgłaszających się do uczestnictwa w tym warsztatowym ćwiczeniu, doświadczenie do zapamiętania na całe życie! 

Kiedy zaś doszło na koniec do podziękowań dla artysty, to – oprócz kwiatów od organizatorów – aktor otrzymał w podziękowaniu od jednego z widzów… tuzin jaj! (Ten sam dorosły widz Sceny Letniej dla Dzieci obdarował już wcześniej artystów Teatru NEMNO kwiatami doniczkowymi – najskromniej stawiając je na skraju sceny - takimi właśnie z brwinowskiego targowiska).  Ten dziękczynny dwunastojajeczny dar wcale nie zaskoczył, ani nie speszył pana Pawła Pawlika – skoro sam podkreślał wcześniej zakotwiczenie Sceny Letniej dla dzieci im. Jadwigi Warnkówny w długiej tradycji teatru jarmarcznego…

(17 lipca, godz. 18.00, Scena Letnia dla Dzieci im. Jadwigi Warnkówny w Brwinowie; spektakl „O Ignasiu, który nie lubił szkoły” Teatru Akademia Wyobraźni. Projekt Teatru Na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego współfinansowany ze środków gminy Brwinów w ramach wspierania działalności pożytku publicznego.)

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne