Film jest zapisem trasy Teatru EXIT po Szwecji. Zobaczymy liryczną opowieść o drodze, którą odbywają niepełnosprawni aktorzy, przekonani o tym, że mają do przekazania swoją sztuką i postawą coś ważnego - zbudowanie relacji z Bogiem, którą uważają za jedyny ratunek - zarówno dla człowieka jak i świata.
Zobaczymy fragmenty prób, spotkań z widzami po pokazach, piękną przyrodę dalekiej północy. Głównym celem podróży jest Nattavara w Laponii. Nazwa ta po szwedzku oznacza „miejsce ciemności”. Czeka tam na nich Eva Dynyssius, która organizuje dom Eliasza - miejsce spotkań chrześcijan. Eva w pełni podziela diagnozę świata przedstawianą w działaniach i dziełach teatru. Postacią biblijną, która ich łączy jest Eliasz. Imię to przyjmuje dom, do którego zaprasza Eva, to również tytuł nowego filmu Teatru EXIT .
Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu Maciejem Sikorskim oraz aktorami grupy teatralnej EXIT ze specjalnym udziałem wyjątkowego gościa ze Szwecji - Evy Dynyssius.
„Wszyscy wiemy, że tabliczka «Exit» umieszczana w sklepach, biurach czy innych miejscach publicznych oznacza wyjście awaryjne. Dla mojej ekipy praca w tym teatrze stała się czymś takim. Pomaga wyjść z niewoli niepełnosprawności” - Maciej Sikorski Założyciel Teatru EXIT.
Spotkanie odbędzie się 17 kwietnia tj. poniedziałek o godz. 14.00 w Kino Kultura (ul. Krakowskie Przedmieście 21/23) w Warszawie. Wejście na listę. Akredytację proszę przesyłać do 16 kwietna na adres [email protected]
Film dokumentalny: Droga Eliasza
Czas trwania: 52 minuty
Scenariusz i reżyseria: Maciej Sikorski
Zdjęcia i montaż: Emil Książczak
Muzyka: Adam Szewczyk
Kierownictwo produkcji: Rafał Urbański
Teatr EXIT to przestrzeń, w której spotykają się DWA ŚWIATY – osoby z deficytami: cierpiące na czterokończynowe porażenie mózgowe, niewidome, niepełnosprawne intelektualnie oraz artyści o uznanym dorobku. Te pozornie odległe przestrzenie łączy WSPÓLNA PASJA – TEATR I MUZYKA. Ich spotkanie sprowadza się do wzajemnego uczenia się siebie. Tylko wówczas możliwe jest prawdziwe przyjęcie siebie nawzajem, czyli wspólna WYMIANA DARÓW.
W Teatrze EXIT SZUKAMY WSPÓLNIE PRAWDZIWEGO PIĘKNA, a nie atrakcyjności. Chcemy naszą sztuką budować człowieka, prowadzić go ku prawdziwemu szczęściu, a nie ulotnej przyjemności, którą jakże często ze szczęściem mylimy. Nasza twórczość opiera się w wielkiej części na Słowie Bożym, gdyż wierzymy, że to ono ma moc zmieniać ludzi i prowadzić ich do prawdziwego szczęścia. MAMY AMBICJĘ TWORZYĆ RZECZY PIĘKNE w świecie zawłaszczonym przez brzydotę. Nie chcemy skandalu czy szyderstwa, CHCEMY SPOTKANIA I RELACJI. Pragniemy dawać przykład ludziom cierpiącym, MÓWIĆ IM, ŻE JEST NADZIEJA, że nie można się poddawać. Osobom zdrowym zaś pokazać piękno wynikające z dzielenia się i pomagania innym. Więcej o Teatrze EXIT można przeczytać na stronie atrexit.pl