EN

27.10.2023, 10:47 Wersja do druku

Tarnowskie Góry. Misterium ku czci św. Barbary z utworami Vivaldiego i Pucciniego

Utwory Antonia Vivaldiego, Giacoma Pucciniego czy Hansa Zimmera, a także godzinki z XVIII-wiecznego modlitewnika zabrzmią w najbliższą sobotę w Tarnowskich Górach podczas Misterium św. Barbary. To pierwsze takie wydarzenie, którego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT).

fot. mat. organizatora

Kilka miesięcy temu „Zwyczaje związane z kultem św. Barbary oraz tradycje górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej” zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Artyści wystąpią w sobotni wieczór w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła. „Będzie to uroczyste wydarzenie, podczas którego artyści zaśpiewają i zagrają na instrumentach m.in. godzinki z modlitewnika z 1747 r. Całości dopełnią graficzne wizualizacje. W programie także utwory wielkich kompozytorów, jak Vivaldi, Zimmer i Puccini” – poinformowała Weronika Herzog z SMZT.

Podczas koncertu wystąpią: kameralny Zespół Wokalny In Tempore pod dyrekcją Bartłomieja Kwiatkowskiego i Orkiestra Kamiliańska pod dyrekcją Olka Königa. W roli solistów wystąpią artyści scen operowych – Roksana Majchrowska (sopran) i Kamil Zdebel (baryton). Na misterium złoży się w sumie siedem utworów. Godzinki ku czci św. Barbary, pochodzące z Modlitewnika Bractwa św. Barbary z 1747 r., opracował muzycznie Bartłomiej Kwiatkowski, organista kościoła św. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach.

W marcu br. „Zwyczaje związane z kultem św. Barbary oraz tradycje górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej” zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

„Decyzja ministra kultury to przede wszystkim zobowiązanie, żeby dbać, a co za tym idzie upowszechniać tradycje wśród mieszkańców. Stąd właśnie pomysł zorganizowania misterium i to w miejscu, w którym nadal można oglądać XVIII-wieczną księgę bractwa św. Barbary z papieską bullą” – wyjaśniła Herzog.

Górnicze tradycje w Tarnowskich Górach – gdzie przez wieki wydobywano rudy ołowiu, srebra i cynku – są znacznie starsze niż górnictwo węgla kamiennego w innych częściach Górnego Śląska. Według legendy początek górnictwu srebra w Tarnowskich Górach dał w 1490 r. chłop Rybka, który na swym polu wyorał bryłę kruszcu. Od tego czasu na te ziemie zaczęli przybywać osadnicy.

Przedstawiciele SMZT podkreślają, że zwyczaje związane z kultem św. Barbary stanowią kluczowy element tożsamościowy lokalnej społeczności skupionej wokół ich stowarzyszenia i miejscowych parafii. Lokalni społecznicy zaznaczają, że właśnie w Tarnowskich Górach narodził się kult patronki górników. Przyczynili się do tego jezuici, którzy przybyli do tego miasta pod koniec XVII w. Jak donoszą kroniki, to właśnie zakonnicy mieli w 1721 r. zainspirować powstanie bractwa św. Barbary przy tarnogórskiej parafii Piotra i Pawła. W 1747 r. papież Benedykt XIV w specjalnej bulli uznał istnienie bractwa, zatwierdzając jego statut. Wieść o tym ogłoszono w święto Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia.

Do dziś po dawnym górnictwie tarnogórskim pozostał podziemny labirynt w postaci wyrobisk, korytarzy, komór i chodników dawnych kopalń rud ołowiu, srebra i cynku o łącznej długości około 150 km. Towarzyszą im budowle i urządzenia naziemne. Dzięki staraniom SMZT 9 lipca 2017 r. 28 tamtejszych obiektów zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne