EN
23.02.2022, 13:53 Wersja do druku

Tarnów. Weekendowe propozycje Teatru Solskiego

Jeszcze w lutym w repertuarze tarnowskiego teatru długo wyczekiwana, hiszpańska komedia omyłek „Księżniczka na opak wywrócona". To zabawna opowieść pełna zaskakujących perypetii, zabawnych qui pro quo, zamian ról, przebieranek, intryg i gier, w które wikłają się bohaterowie, by walczyć o miłość.

fot. Paweł Topolski / mat. teatru

Jak mówił przed premierą Marcin Hycnar, reżyser spektaklu: "Księżniczka na opak wywrócona" to wyjątkowa pozycja w naszej literaturze, bo to coś więcej niż tłumaczenie z Calderóna. Jarosław Marek Rymkiewicz wykonał pracę właściwie autorską, łącząc kilka dramatów hiszpańskiego autora, dodając co nieco od siebie. Wszystko sprawia, że ten tekst szalenie zabawny, dowcipny, pisany wartkim, pięknym wierszem, wydaje mi się, że jest taką dobrą pożywką dla teatru, dla aktorów do zagrania bardzo wyrazistych, charakterystycznych ról. Dla reżysera, jak się okazało również jest okazją do gimnastykowania swojej wyobraźni.

Spektakl został laureatem Nagrody Publiczności podczas XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia 2019, Marcin Hycnar otrzymał nagrodę indywidualną za reżyserię spektaklu, Matylda Baczyńska za podwójną rolę Flory i Laury a Anna Hop za ruch sceniczny.

Na scenie wystąpią: Matylda Baczyńska, Ewa Jakubowicz (gościnnie), Kinga Piąty, Aleksander Fiałek, Fabian Kocięcki (gościnnie), Filip Kowalczyk, Jerzy Pal oraz Kamil Urban.
Spektakl można obejrzeć 26 i 27 lutego oraz 4, 5 i 6 marca o godz. 18:00 na Dużej Scenie. Polecamy bilet w cenie 35 zł (przy zakupie minimum 4 biletów)

Spektakl można obejrzeć 26 i 27 lutego oraz 4, 5 i 6 marca o godz. 18:00 na Dużej Scenie. Polecamy bilet w cenie 35 zł (przy zakupie minimum 4 biletów)

fot. Klaudyna Schubert / mat. teatru

"Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" Pavla Rankova to z kolei najnowsza premiera Solskiego, w reżyserii Tomasza Gawrona, która powstała w kooprodukcji z Fundacją ze Stali. Spektakl to fabularna opowieść o czwórce przyjaciół, żyjących gdzieś w centrum Europy i marzących o zwyczajnym, szczęśliwym życiu. 1 września 1938 roku na basenie w Levicach (dawna Czechosłowacja) spotykają się trzej nastoletni chłopcy: Czech, Żyd oraz Węgier. Pragną zorganizować zawody pływackie, a nagrodą dla zwycięzcy ma być możliwość ubiegania się o względy pięknej Słowaczki Márii. Nikt z naszych bohaterów nawet nie przypuszcza, że przez kolejnych trzydzieści lat ich losy splotą się w fascynującą historię o miłości, pożądaniu, potrzebie stabilizacji, ale przede wszystkim o sile wzajemnych powiązań, która trwa mimo wojny, komunizmu i natrętnej polityki.

Zagrają: Anna Zachciał, Matylda Baczyńska, Filip Kowalczyk, Ireneusz Pastuszak, Tomasz Wiśniewski oraz gościnnie Adam Herich, aktor Teatru Miejskiego w Żylinie na Słowacji.

Na ten spektakl tarnowski teatr zaprasza 11, 12 i 13 marca, o godz. 18:00. Promocyjna cena biletów: 22zł/os. - dostępna również online: tarnowski-teatr.bilety24.pl

Promocyjna cena biletów: 22zł/os.

Źródło:

Materiał nadesłany