EN
20.11.2021, 14:33 Wersja do druku

Tarnów. W Teatrze Solskiego prapremiera "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)"

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zaprezentuje w sobotę polską prapremierę spektaklu "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" na podstawie powieści słowackiego pisarza Pavola Rankova. Pokazowi towarzyszy wystawa o historii słowackiego teatru.

fot. Paweł Topolski / mat. teatru

Spektakl "Zdarzyło się pierwszego września" powstał na podstawie książki Pavola Rankova o tym samym tytule. Sztuka to polsko-słowackie przedsięwzięcie, które powstało w koprodukcji z Fundacją ze Stali. To pierwsza taka współpraca tarnowskiego teatru.

W spektaklu wyreżyserowanym przez Tomasza Gawrona wystąpią Matylda Baczyńska, Anna Zachciał, Filip Kowalczyk, Ireneusz Pastuszak, Tomasz Wiśniewski i gościnnie Adam Herich z Teatru Miejskiego w Żylinie ze Słowacji. Projektem scenografii, kostiumów, a także reżyserią świateł zajął się Krystian Szymczak, a muzyką – Wojciech Frycz.

Jak poinformował reżyser, "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" to opowieść o czwórce przyjaciół marzących o zwyczajnym, szczęśliwym życiu. 1 września 1938 r. na basenie w Levicach (dawna Czechosłowacja) spotykają się trzej nastoletni chłopcy: Czech, Żyd i Węgier. Pragną zorganizować zawody pływackie, a nagrodą dla zwycięzcy ma być możliwość ubiegania się o względy pięknej Słowaczki – Marii.

"Przez kolejnych 30 lat ich losy splotą się w fascynującą historię o miłości, pożądaniu, potrzebie stabilizacji, ale przede wszystkim o sile wzajemnych powiązań, która trwa mimo wojny, komunizmu i natrętnej polityki" – zaznaczył Gawron.

"Formuła tego spektaklu jest trochę serialowa, to znaczy są to bardzo intensywne, emocjonalne, krótkie sceny (…). Struktura jest taka, że pokazujemy zawsze wycinek z 1 września danego roku, a mamy tych lat trzydzieści, w związku z tym tych scen jest tyle samo" – wyjawił reżyser na spotkaniu przed premierą.

Prapremierze towarzyszy dokumentalna wystawa theatre.sk, stworzona przez stronę słowacką. Obejmuje ona rozwój sieci teatralnej na Słowacji od roku 1920, nie zapominając przy tym o niezależnej scenie teatralnej. Prezentuje także architekturę teatrów oraz wspomina o znaczących festiwalach teatralnych w tym państwie. Zaprezentowano informacje o słowackich twórcach, którzy zyskali sukcesy poza granicami. Wystawę uzupełniają eksponaty ze zbiorów Muzeum Instytutu Teatralnego w Bratysławie i ze zbiorów słowackich teatrów.

Źródło:

PAP

Autor:

Rafał Grzyb