EN

15.12.2021, 16:20 Wersja do druku

Tarnów. Tarnowianie uczestniczą w projekcie „Sąsiedzkie prezenty"

Mieszkańcy Starówki, Grabówki oraz Mościc są bohaterami reportaży „Święta moich marzeń”, jednego z elementów „Sąsiedzkich prezentów”. Materiały dotyczą życia wybranych dzielnic Tarnowa, w których Stowarzyszenie SOLski realizuje projekt społecznościowy i w których odbędą się także finałowe koncerty „Sąsiedzkie kolędowanie”.

fot. mat. teatru

Już docierają do nas głosy, że reportaże bardzo się podobają. Są o ludziach z naszego miasta, o ich małych ojczyznach, marzeniach, Bożonarodzeniowych wspomnieniach, a także o aktywnościach mieszkańców i o niesieniu pomocy drugim – mówi Radosław Gadecki, prezes Stowarzyszenia SOLski

Materiał video dotyczący Starówki i Grabówki ukazuje bardzo szczególne miejsce, czyli Galerię Aniołowo przy ulicy Piekarskiej. Jest ona otwarta dla wszystkich osób z niepełnosprawnością, które chcą się podzielić swoim talentem. O dzieleniu opowiada także Bernardyn, Ojciec Zachariasz i Urszulanka, Siostra Samuela. Pracują w kuchni dla ubogich, która istnieje przy klasztorze na ulicy Bernardyńskiej od 1941 roku. W przedświątecznym czasie, ale także przez cały rok można pomóc potrzebującym, przynosząc ubrania oraz produkty spożywcze.

W materiale także próba naszego Chóru SOLski, podczas której ćwiczymy piękną, wpadającą w ucho pastorałkę. Razem z nami śpiewają uczestnicy warsztatów muzycznych. Poznajcie ich bliżej. Może rozpoznacie wśród nich swojego sąsiada – mówi Ewa Judasz-Jakubiak – Wiceprezes Stowarzyszenia SOLski.

Z kolei reportaż „Święta moich marzeń” dotyczący Mościc, to sentymentalna, świąteczna podróż po wyjątkowej dzielnicy, która powstała w związku z budową najnowocześniejszej w latach 20. XX wieku fabryki chemicznej w Europie. Przewodnikami są przedstawiciele różnych pokoleń mieszkańców tej części Tarnowa. Dzielą się swoimiświątecznymi marzeniami i historiami.

Usłyszymy wspomnienia jednej z bohaterek reportażu, przed którą osiemdziesiąte trzecie święta, o wyjątkowej szopce Bożonarodzeniowej i o projekcie „Mościce mam w sercu”. Autorzy reportażu obserwowali także próbę zespołu Kumotry, kolędującego w Mościcach, który w tym roku będzie obchodził swoje 65 – lecie istnienia - do obejrzenia reportaży zaprasza Edyta Biel – Sekretarz Stowarzyszenia SOLski

Link do reportażu video ze Starówki i Grabówki: https://tiny.pl/9fnkp

Link do reportażu video z Mościc: https://tiny.pl/9fnk1

Finałowe koncerty „Sąsiedzkie kolędowanie” odbędą się w sobotę, 18 grudnia na Tarnowskiej Starówce oraz 19 grudnia w Centrum Sztuki Mościce. Szczegóły na: www.facebook.com/StowarzyszenieSolski

Partnerem organizacyjnym projektu jest Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Projekt "Sąsiedzkie prezenty" został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Źródło:

Materiał nadesłany