EN

14.08.2020, 10:42 Wersja do druku

Tarnów. Nowy sezon, nowa premiera

W tarnowskim teatrze trwają już przygotowania do nowego sezonu artystycznego. Aktorzy są w trakcie prac nad  premierą komediowego hitu „Mayday", którego przedpremierowe pokazy odbędą się na początku września.

mat. teatru

Udostępniono także szczegóły wrześniowego repertuaru, a w nim m.in. wydarzenia muzyczne i wzruszające spektakle. Bilety można już rezerwować w kasie teatru lub zakupić je online.
Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie rozpocznie we wrześniu nowy, już 67. sezon artystyczny. Mimo wakacji budynek teatru nie opustoszał całkowicie, są w nim obecni aktorzy przygotowujący się do nowego sezonu. Publiczności udostępniono szczegółowe informacje o wrześniowym repertuarze i najnowszej produkcji, której premierę zaplanowano właśnie na wrzesień. Będzie to komediowy hit wszech czasów, czyli spektakl „Mayday" na podstawie scenariusza komediopisarza Raya Cooneya, obecny na scenach wielu teatrów od 1983 roku. W tarnowskim teatrze ten tytuł był wystawiany 25 lat temu; w 1995 r. wyreżyserował go Wojciech Pokora, a komedia cieszyła się ogromnym powodzeniem. Teraz spektakl reżyseruje Tadeusz Łomnicki, twórca między innymi „Aktu równoległego", nagrodzonego Grand Prix na ubiegłorocznym festiwalu komedii „Talia". W spektaklu wystąpią m.in. Matylda Baczyńska, Monita Wenta, Jerzy Pal, Kamil Urban. „Mayday" to historia londyńskiego taksówkarza-bigamisty, od kilku lat umiejętnie prowadzącego równoległe życie z dwiema kochającymi go żonami; sielankę tę zmienia wypadek, co uruchamia serię niespodziewanych zdarzeń, pomyłek. Pokazy przedpremierowe odbędą się 5, 6, 10 i 11 września, a premierę zaplanowano na 12 września.
W repertuarze przygotowanym na wrzesień nie zabraknie propozycji dla najmłodszych widzów. Powróci historia „Jasia i Małgosi" w reżyserii Matyldy Baczyńskiej, której premiera odbyła się w czerwcu. Według zapewnień twórców spektaklu, zarówno dzieci, jak i dorośli widzowie znajdą w tym przedstawieniu coś dla siebie. Zadbano o piękną muzykę i piosenki, barwną scenografię  i  kostiumy,  wartką akcję. To wszystko pozwoli publiczności na nowo spojrzeć na bardzo dobrze znaną baśń. Będzie można wybrać się także na spektakl „Oskar i pani Róża" w reżyserii Mateusza Olszewskiego. Spektakl przygotowany na podstawie bestsellerowej książki Erica - Emmanuela Schmitta jest pełną nadziei opowieścią o wartości życia, miłości, odwadze, sile wyobraźni i zgodzie na to, co nieuniknione. To również propozycja adresowana do widzów w różnym wieku.
Widzom dorosłym teatr proponuje we wrześniu spektakl „Bracia Karamazow" Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Marty Streker (17, 18 i 22 września) oraz „Śluby panieńskie" w reżyserii Wojciecha Malajkata, spektakl nagradzany przez publiczność na festiwalach komediowych (19 i 20 września). Z kolei od 23 do 26 września na dużej scenie zagości groteskowa tragikomedia Sławomira Mrożka „Tango" w reżyserii Edwarda Wojtaszka. Jak mówił w ubiegłym roku reżyser, „Tango" jest nadal bardzo aktualne - to sztuka współczesna opisująca procesy, które w historii świata zachodzą na okrągło.
We wrześniowy repertuar tarnowskiego teatru wpisano także koncerty i muzyczne spektakle. To na przykład ostatnie koncerty w ramach projektu „Muzyka na dachu". 5 i 6 września niezapomniane utwory Edwarda Stachury zaśpiewają aktorzy teatru: Kinga Piąty, Ewa Sąsiadek, Ireneusz Pastuszak i Tomasz Wiśniewski. Z kolei w koncercie finałowym pt. „Tyle słońca w całym mieście", który odbędzie się 11 września, swoje wokalne możliwości zaprezentuje SOLski Chór. W programie koncertu znajdą się m.in. utwory z repertuarów Eleni, Anny Jantar czy z musicalu „Skrzypek na dachu" w aranżacjach na chór, a także klasyczne kompozycje Stanisława Moniuszki. Koncert odbędzie się wśród kwiatów na zielonym dachu teatru. Projekt zamknie koncert Anny Marii Jopek z zespołem. Artystka wystąpi 13 września na dużej scenie teatru.
Teatralna publiczność, wyczekująca kolejnej edycji festiwalu komedii „Talia", musi uzbroić się w cierpliwość. Festiwal planowano na wrzesień, ale dziś już wiadomo, że odbędzie się dopiero w listopadzie. Wpływ na zmianę terminu ma epidemia koronawirusa i związane z tym obostrzenia obowiązujące m.in. w teatrach, jak np. ograniczenia liczby osób obecnych na widowni. Ideą przewodnią tegorocznego festiwalu „Talia" jest hasło „śmiejmy się całą dobę!". Jednym z elementów programu ma być 24-godzinny maraton komediowy.
- Mamy nadzieję, że w listopadzie będzie można zaprosić więcej ludzi. Jeśli nie, to mamy opracowane zamienne warianty przeprowadzenia festiwalu, by zachować ciągłość wydarzenia. Jesteśmy do tego zobowiązani, chociażby wobec Ministerstwa Kultury, skąd mamy dotację w wysokości 170 tys. zł na organizację tegorocznej edycji festiwalu - mówi Rafał Balawejder, dyrektor naczelny Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Jeśli festiwal nie dojdzie do skutku, teatr będzie musiał zwrócić pozyskane dotacje.

Tytuł oryginalny

Nowy sezon, nowa premier

Źródło:

„Temi” nr 32/12.08

Autor:

Dorota Jucha

Data publikacji oryginału:

14.08.2020

Wątki tematyczne