EN
07.12.2021, 11:56 Wersja do druku

Szwecja. Pokazy "Mein Kampf" z Teatru Powszechnego na festiwalu w Sztokholmie - od środy

Spektakl "Mein Kampf" w reż. Jakuba Skrzywanka z Teatru Powszechnego w Warszawie już 7, 8 i 9 grudnia będzie zaprezentowany w Królewskim Teatrze Dramatycznym (Dramaten) w Sztokholmie. Pokazy odbędą się w ramach Ingmar Bergman Festival - poinformował PAP Mateusz Węgrzyn z Teatru Powszechnego.

fot. Magda Hueckel

Jak przypomniano, "premiera Mein Kampf w reż. Jakuba Skrzywanka i na podstawie dramaturgii prof. Grzegorza Niziołka odbyła się 23 marca 2019 r.". "Spektakl był wpisany w obchody Roku Antyfaszystowskiego, ogólnopolskiej inicjatywy obejmującej szereg działań oraz wydarzeń kulturalnych i społecznych, które organizowane były z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w celu uczczenia historii ruchu antyfaszystowskiego oraz wyrażenia sprzeciwu wobec rozwoju neofaszyzmu we współczesnej Europie" - napisano w informacji.

Jak wyjaśniono, "spektakl w Sztokholmie miał być prezentowany już ponad rok temu, jednak pandemia mocno zakłóciła wszystkie plany wyjazdowe teatru". "Najbliższe pokazy w Szwecji to już trzecia zagraniczna podróż Mein Kampf, po przedstawieniach w Pradze (listopad 2019 r.) w ramach Palm OFF Festival oraz w estońskiej Narvie (sierpień 2021 r.) w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatru Wolności (Vabaduse Festival)" - podkreślono.

W informacji przekazano, że "w jednym z czołowych szwedzkich dzienników Dagens Nyheter ukazał się niedawno obszerny artykuł poświęcony spektaklowi Teatru Powszechnego.

Zaznaczono, że "autor artykułu Michael Winiarski tak referuje w nim motywacje twórców i wymowę spektaklu: po co robić spektakl na podstawie książki Adolfa Hitlera Mein Kampf? Kiedy zadaliśmy to pytanie reżyserowi teatralnemu Jakubowi Skrzywankowi, odpowiedział, że rozwój niedemokratycznych tendencji w Polsce wymaga terapii szokowej, która może doprowadzić do trzeźwości". "Jego spektakl oparty na słynnej książce pojawi się gościnnie w tym tygodniu w Dramaten" - dodano.

"Każdy wie, że to nie Wiśniowy sad czy inne podobne dzieło. Każdy, kto idzie na to przedstawienie, wie, że nie chodzi o dobrą czy ciekawą literaturę. Nie, książka, którą napisał Hitler, to w dużej mierze plotki, manipulacje językowe i literackie. Jest to mieszanka setek luźnych myśli i ideologii z broszur o polityce, ekonomii i społeczeństwie. Ale ostatecznie nie to mnie interesowało, tylko to, jak ta książka uwodzi czytelnika" - powiedział "Dagens Nyheter" Skrzywanek.

Premiera "Mein Kampf" odbyła się marca 2019 r. na Scenie Dużej Teatru Powszechnego w Warszawie.

Reżyseria - Jakub Skrzywanek. Dramaturgia - Grzegorz Niziołek. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Agata Skwarczyńska. Muzyka - Karol Nepelski. Choreografię opracował Agnieszka Kryst. Za wideo odpowiada Magda Mosiewicz.

Występują: Mamadou Góo Ba, Klara Bielawka, Aleksandra Bożek, Arkadiusz Brykalski, Natalia Lange i Oskar Stoczyński.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne