EN

27.04.2021, 09:09 Wersja do druku

Sztuka i prawdziwe życie

"Agon" Patrycji Kowańskiej w reżyserii i wykonaniu Dominiki Knapik w Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. Pisze Michał Centkowski w Newsweeku.

fot. Klaudyna Schubert

Dominika Knapik zrealizowała w krakowskiej Łaźni Nowej monodram choreograficzny. „Agon" jest poruszającą i oryginalną w formie opowieścią o sztuce, dojrzewaniu i macierzyństwie. To widowisko łączące w sobie teatr tańca, pantomimę i dramat. Toczy się na niemal pustej scenie i z użyciem kilku zaledwie rekwizytów. Oglądamy specyficzną autobiografię. Jest rok 2047 bohaterka umiera w wieku 67 lat w Zurychu, tuż przed premierą monumentalnego dzieła. Jej dorosły syn Feliks - śpiewak operowy - nie może poradzić sobie ze stratą matki, bierze więc udział w nieco futurystycznej choreoterapii, która ma pomóc mu przepracować skomplikowaną relację z matką. Knapik gra więc nie tyle samą siebie, ile przedstawia historię skonstruowaną z jej własnych przeżyć i wspomnień, którą dla jej syna przygotowali terapeuci.

Składają się na nią doświadczenia utalentowanego artystycznie, acz niepokornego dziecka zafascynowanego tańcem, chorobliwie ambitnej perfekcjonistki, dla której praca i teatr nierzadko znaczyły więcej niż prawdziwe życie, wreszcie dojrzałej, świadomej siebie artystki, która decyduje się połączyć karierę z macierzyństwem. I której nieustannie towarzyszy pytanie - czy dla sztuki, będącej przecież w gruncie rzeczy tylko przedłużeniem życia, warto cokolwiek poświęcać?

AGON

PATRYCJA KOWAŃSKA, REŻ. DOMINIKA KNAPIK 

ŁAŹNIA NOWA W KRAKOWIE (DO OBEJRZENIA ONLINE)

Tytuł oryginalny

Sztuka i prawdziwe życie

Źródło:

Newsweek Polska nr 17/26-04/03-05-21