EN

7.01.2022, 10:30 Wersja do druku

Szczecin. Trzy wydarzenia w Teatrze Kana

15 stycznia Teatr Kana zaprasza na kolejną odsłonę projektu "ona/jej - akademia siostrzeństwa". Tym razem odbędzie się ono pod hasłem "mam siłę!". Serdecznie zapraszamy na trzy wydarzenia:

15.01, 10:00

„SZCZECIN OD_NOWA – SIOSTRZANE MAPOWANIE MIASTA” - warsztat z Agnieszką Róż

15.01, 19:00

"FRAU MIT AUTOMAT" - spektakl Teatru Kryły Hałopa

15.01, 20:45

"PRAWA KOBIET NA ŚWIECIE" - dyskusja z udziałem twórczyń i zaproszonych gościń

sobota 15 stycznia , godzina 10

ona/jej - akademia siostrzeństwa 

"Szczecin od_nowa - siostrzane mapowanie miasta” - warsztaty z Agnieszką Róż

(zapisy: [email protected])

Szczecin od_nowa - siostrzane mapowanie miasta

Wyobraźmy sobie miasto jako przestrzeń, w której każda z nas czuje się bezpiecznie. W dzień i w nocy. W teatrze, klubie, szpitalu, miejscu pracy, u lekarza, w szkole i na uczelni. W dresie i krótkiej spódniczce. Przy wsparciu najbliższych i tych zupełnie obcych każda z nas odkrywa pasje, rozwija umiejętności, szanuje swoje ciało bez niepewności i lęku przed oceną. 

Wraz z Agnieszką Róż - kuratorką programów artystyczno-społecznych i koordynatorką intymności w produkcjach teatralnych, zmapujemy miasto Szczecin, znajdując w nim już istniejące bezpieczniejsze przestrzenie. Przyjrzymy się rozwiązaniom, jakie możemy wprowadzać w nasze lokalne konteksty by wzmacniać relacje oparte na trosce o potrzeby kobiet i osób queerowych. Dowiemy się, jak w atmosferze siostrzanej miłości budować sieci wzajemnego wsparcia.

Warsztat będzie przestrzenią do zadawania pytań i wspólnego szukania odpowiedzi.

Zapisy: [email protected]

Ilość miejsc ograniczona! 

sobota 15 stycznia, godzina 19 

ona/jej - akademia siostrzeństwa 

„Frau mit automat“ - spektakl Teatru Kryły Hałopa 

bilety: 25/30 zł 

fot. mat org

Frau mit automat 

Frau Mit Automat to głęboko autobiograficzny dramat, podzielony na kilka części i przedstawiający różne tożsamości kobiety: Żony, Matki, Kochanki, Ofiary, Furii.

Tekst bazuje na doświadczeniach pokolenia autorek, dorastającego w latach 90. XX w. po rozpadzie ZSRR. Opiera się również na nieustająco obecnym w życiu bohaterek pytaniu: „co to znaczy być kobietą?”. „Frau mit automat” przepływa przez szereg tekstów literackich i ideologicznych (tragedii O. Wilde’a Salome, monografii białoruskiej socjolożki i badaczki Anny Szadriny, książki S. Smirnowa Twierdza Brzeska, poezji białoruskiej artystki Mariny Napruszkiny, artykułu Joana Ringelheima Women and the Holocaust: A Reconsideration of Research (Kobiety i Holokaust: rewizja badań) i konfrontuje je z osobistym doświadczeniem twórczyń.

Solidarność między kobietami, potrzeba wzajemnej ochrony i troski tworzą nowy kontekst dla kobiecych historii w obecnym białoruskim reżimie. W epilogu zeznania kobiet z lat 40. XX w. konfrontowane są z niemal identycznymi zeznaniami współczesnych kobiet z Aresztu Śledczego Okrestina i innych białoruskich więzień. Spektakl ma silny polityczny i krytyczny wydźwięk – nie tylko w kontekście białoruskiej twardej walki o demokrację, ale także w kontekście globalnego ruchu #MeToo. Tekst daje wgląd w intymną sferę prywatności autorki (m.in. poprzez wspomnienie mężczyzn, którzy w różnych formach zdominowali ją w życiu osobistym czy okrutną pamięć o przemocy wobec niej w okresie dorastania, kontrowersyjne doświadczenie macierzyństwa pod presją społeczną), jednocześnie łącząc doświadczenia kobiet w przeszłości i teraz. Spektakl jest artystycznym wkładem w dyskurs o równości płci i stawia pytania, które niekoniecznie ograniczają się do kontekstu białoruskiego.

Każda scena reprezentuje różne rodzaje poetyki i gatunków teatralnych: opera, stand up, teatr lalek, teatr dokumentalny. W spektaklu pojawia się także muzyka na żywo skomponowana i wykonana przez jedną z najlepszych białoruskich kompozytorek – Wolhę Podhajską.

sobota 15 stycznia, godzina 20.45 

ona/jej - akademia siostrzeństwa 

„Prawa kobiet na świecie” - spotkanie z twórczyniami spektaklu oraz zaproszonymi gościniami

wstęp wolny

Prawa kobiet na świecie 

Jak wygląda walka o prawa kobiet w różnych zakątkach świata? Z jakimi przeciwnościami mierzą się kobiety? Jakie strategie obierają, aby dążyć do równości? Podczas spotkania podzielimy się doświadczeniami z poszukiwań strategii zdobywania praw. Przybliżymy najbardziej inspirujące sposoby działania i najskuteczniejsze przykłady solidarności wśród ruchów kobiecych na całym świecie. Porozmawiamy m.in. z twórczyniami Teatru Kryły Hałopa o sytuacji w Białorusi oraz z dr. Anetą Makowską o strategiach kobiet z Mjanmy (daw. Birma). Spotkanie będzie otwarte, zapraszamy do aktywnego udziału w dyskusji. 


Źródło:

Materiał nadesłany